Sindrom policističnih jajnika (PCOS) nije problem neplodnosti sam po sebi, ali može dovesti do nepravilnih ciklusa ili nedostatka ovulacije. Uzrokuje ga neravnoteža u hormonima odgovornim za regulisanje menstrualnog ciklusa, što rezultira poremećenom ovulacijom.
Pored toga, to je multifaktorski poremećaj koji može dovesti do razvoja dijabetesa i gojaznosti, dva zdravstvena problema koja takođe imaju negativan uticaj na neplodnost i mogu imati loš uticaj na potencijalnu trudnoću i opšte zdravlje žene. Međutim, nemaju sve žene koje pate od PCOS-a iste simptome. Zbog toga stanje svake žene treba proceniti pojedinačno.
Koliki procenat žena koje pate od ovog sindroma može imati ili ima problema sa plodnošću?
Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je jedno od najčešćih i heterogenih endokrinih, reproduktivnih i metaboličkih stanja. Njegova učestalost se kreće od 4 do 21% širom sveta – u zavisnosti od kriterijuma koji se koriste – i vodeći je uzrok neplodnosti zbog nedostatka ovulacije. Uticaj PCOS-a na neplodnost se ne može generalizovati, ali to je uvek pitanje koje treba razmotriti.
Ali da li je moguće zatrudnjeti prirodnim putem?
Da, jer svaka žena ne doživljava iste simptome i ako dođe do ovulacije, čak i ako ne redovno, jajna ćelija može da se oplodi. Međutim, PCOS takođe utiče na proizvodnju estrogena i progesterona, dva hormona koji povećavaju prijemčivost endometrijuma. Stoga, čak i ako dođe do ovulacije i jajna ćelija je oplođena, embrionu može biti teže da se implantira, napreduje i rezultira trudnoćom.
A ako postoje problemi, da li je potrebno pribegavati tehnikama potpomognute reprodukcije?
Kao što smo već pomenuli, svaki slučaj se mora procenjivati pojedinačno, jer simptomi mogu biti veoma različiti od žene do žene. Prva linija lečenja PCOS-a je zdrav način života, koji uključuje strategije ishrane, fizičku aktivnost, dobar odmor itd. Sve to u cilju obnavljanja spontane ovulacije. Ako, uprkos tome, spontana ovulacija nije postignuta, postoje različiti tretmani koji izazivaju ovulaciju.
Ako je problem anovulacija i nema drugih faktora steriliteta, lekar može da preporuči lečenje za izazivanje ovulacije i, u zavisnosti od rezultata, odluči da li je potrebno pribegavati složenijim tehnikama. U svakom slučaju, takođe je veoma važno pristupiti problemu iz multidisciplinarne perspektive kako biste poboljšali svoj životni stil: male strategije ne samo da pomažu u poboljšanju šansi za trudnoću, već vam takođe pomažu da budete u najboljoj mogućoj kondiciji za sam tok trudnoće, jer ima uticaj na vaše opšte zdravlje, kao i na zdravlje vaše bebe.

Kada je vantelesna oplodnja opcija?
VTO može biti opcija, pod uslovom da ste pokušali da promenite svoje navike a nije bilo poboljšanja i da lekovi koje vam je lekar prepisao nisu bili efikasni. Vantelesna oplodnja je najkompleksniji tretman lečenja neplodnosti, ali i onaj sa najvećim uspehom, tako da svaki slučaj mora biti individualno sagledan. Treba uzeti u obzir sve dodatne faktore kao što su godine života i da li postoji još neki problem koji opterećuje začeće.
Da li žena sa PCOS-om ima više rizika u VTO proceduri od žene koja ne boluje od ove bolesti?
Žene sa PCOS-om imaju veliki broj antralnih folikula. To su male kesice tečnosti koje se pojavljuju na početku svakog menstrualnog ciklusa i sadrže nezrele jajne ćelije. U svakom menstrualnom ciklusu, jajnici regrutuju nekoliko antralnih folikula, odnosno biraju grupu jajnih ćelija. Zbog toga je važno za žene sa PCOS-om koje primaju hormonsku stimulaciju jajnika da pažljivije i temeljnije prate proces kako bi izbegle hiperstimulaciju.
Da li postoji i povećan rizik od komplikacija tokom trudnoće?
Čini se da žene sa sindromom policističnih jajnika imaju veći rizik od određenih problema ili komplikacija tokom trudnoće, kao što su prevremeni porođaj, prekomerno povećanje telesne težine tokom trudnoće, hipertenzija, gestacijski dijabetes ili preeklampsija (kardiovaskularni poremećaj koji može uticati na i zdravlje majke i bebe). Tokom trudnoće bi bilo dobro da postoji logistika da bi u svakom momentu trudnoće a prema potrebi mogao da seuključi lekar potrebne specijalnosti.
Pored toga, kao što je već pomenuto, važno je usvojiti multidisciplinarni pristup i obezbediti dobru metaboličku kontrolu bez obzira da li pokušavate da zatrudnite ili ne.
Izvor: dexeus.com