U dosadašnjim istraživanjima niko sa sigurnošću nije mogao da utvrdi šta tačno dovodi do sindroma policističnih jajnika (PCOS). Smatralo se i smatra se da je ovaj sindrom posledica genetskih i faktora spoljašnje sredine.
PCOS je najčešće hormonski poremećaj u reproduktivnom dobu žene ali i najčešći uzrok steriliteta danas.
Glavni simptomi PCOS vezani su za menstrualne poremećaje i povišen nivo muških hormona – tj. androgena.
Menstrualni poremećaji obuhvataju kasnu pojavu prvog menstrualnog ciklusa, zatim pojavu manjeg broja menstruacija od očekivanih u toku jedne godine, izostanak menstruacije duže od 3 meseca (ukoliko nije u pitanju trudnoća). Menstrualni ciklusi kod žena sa PCOS su obično bez ovulacije (ne dolazi do sazrevanja jajne ćelije).
Simptomi koji su posledica povišenih vrednosti muških hormona su akne (bubuljice), pojačana maljavost, gubitak kose, gojaznost, povišen nivo insulina i insulinska rezistencija, neplodnost, povišene masnoće u krvi, povišen krvni pritisak, brojne manje ciste u jajnicima i drugo. Nije obavezno da se pojave svi navedeni simptomi, ponekad PCOS nema nikakvih simptoma.
Dijagnoza PCOS se postavlja na osnovu kliničke slike hormona koji se rade 2. ili 3. dana ciklusa, nakon urađenog testa opterećenja glukozom (OGTT koji se radi sa 75 gr glukoze gde se uporedo određuje glikemija i insulinemija), ultrazvučnog pregleda jajnika i ultrazvučnog pregleda abdomena.
Žene sa potvrđenim PCOS imaju visok rizik za razvoj šećerne bolesti u trudnoći (gestacijski dijabetes).
Ukoliko se PCOS ne leči može da dovede do gojaznosti, koja pogoršava IR i povećava rizik od razvoja dijabetesa tipa II, povišenog krvnog pritiska (što dovodi do česte pojave kardiovaskularnih bolesti).
Terapija PCOS zavisi od godina žene i od toga šta je za nju prioritet – da li je potrebno izazvati menstruaciju, izlečiti maljavost, gojaznost… Lečenje izazivanja ciklusa zahteva blisku saradnju pacijenta, odnosno žene, ginekologa i endokrinologa. Tada mogu da se daju oralni kontraceptivi, a često treba započeti terapiju primenom metformina za regulisanje IR (Glukofaž, Gluformin…).
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061/624-5224.