Savremeni način života i ishrane ostavljaju posledice na ceo organizam, a kako istraživanja pokazuju, veliki uticaj imaju i na plodnost kod muškaraca.
Poznato je da je muški faktor neplodnosti procentualno zastupljen isto koliko i ženski, pa je važno reagovati na vreme. Da bismo došli do zdravog potomstva potrebno je da se držimo određenih zdravih navika, a ovo su neke od njih:
S obzirom na trajanje spermatogeneze (72 dana), analizu spermograma raditi na tri meseca. Ne radite spermogram ukoliko ste pre toga bili prehlađeni, gripozni, sa visokom temperaturom, groznicom i sl. Nalaz usled navedenog može biti znatno lošiji nego inače.
Važno je da se pravovremeno reaguje na određene zdravstvene probleme. Ukoliko muškarac ima hlamidiju, ureaplazmu, bakterije u nalazu spermokulture, varikocelu (proširenu venu koja dovodi veće količine krvi u predelu testisa, zagreva ih i tako uništava spermatozoide) ili bilo koju drugu, naizgled bezazlenu, promenu ili infekciju – važno je da te probleme reši uz konsultaciju sa svojim lekarom (antibiotici, operacija varikocele i sl.). Preventivno je potrebno otkloniti loš uticaj smanjenjem ili prestankom konzumiranja cigareta, kafe, alkohola, brze hrane, kao i steroida čija je povećana upotreba primetna poslednjih godina.
Od velike je važnosti da se predeo testisa ne zagreva – visoka temperatura ubija spermatozoide za njih je optimalna temperatura 33 stepena pa se zato preporučuje tuširanje tog dela tela samo mlakom vodom, nošenje šire garderobe uzane farmerke zameniti širom trenerkom, tesan donji veš boksericama…, spavanje bez veša itd.
Ukoliko životne okolnosti dozvoljavaju, klonite se stresa i stresnih situacija. Izbegavajte sredine sa povećanom koncentracijom zračenja i otrova odnosi se na sve ljude koji na radnim mestima udišu teška zagađenja ili su podložni zračenjima. Oni koji više sati dnevno koriste laptop ne smeju da ga drže u krilu, mobilne telefone nikada ne držati u džepu donjeg dela garderobe.
Izbegavajte duge vožnje bicikala problem je u vrstama sedišta, jer prilikom vožnje težina tela pritiska predeo testisa, što se može porediti sa jačim udarcem u preponsku regiju.

U svakodnevicu uvrstiti stalno konzumiranje vitamina, minerala i aminokiselina u tabletama ili kroz namirnice. Brz način života doveo je do promena u ishrani. Kako biste došli do boljih rezultata i većeg broja spermatozoida, kao i njihovog boljeg kvaliteta, potrebno je u ishranu uvrstiti:
Vitamin E – smatra se da smanjena vrednost ovog vitamina direktno utiče na neplodnost, preporučena dnevna doza je 400iu
Vitamin C – vitamin koji utiče na imunitet i jačanje čitavog organizma, štiti spermu od oksidativnih oštećenja i utiče na njen kvalitet – preporučeno 1000mg
Vitamin B12 utiče na rast, energiju, nervne ćelije. Vitamin B12 i folna kiselina neophodni su za stvaranje crvenih krvnih zrnaca i snabdevanje organizma kiseonikom – preporučeno do 300mcg
Folna kiselina najčešće preporučena kod neplodnosti – dnevno do 800mcg
Cink pojačava imunitet i, pored raznoraznih povoljnih uticaja na organizam, direktno utiče na stvaranje testosterona i spermatozoida, te je sastavni deo savetovanih suplemenata u borbi sa neplodnošću – preporučeno 60mg
Selen je vrlo jak antioksidans. Raznim istraživanjima dokazano je da nedostatak selena u organizmu izaziva razna oboljenja doza od 100mcg deluje na pokretljivost, a veće doze utiču na broj spermatozoida – preporučeno do 800mcg
L – karnitin – aminokiselina, obavezan dodatak ishrani koji osim na redukciju težine i masnih naslaga utiče na podizanje energije, prevenciju srčanih oboljenja, dijabetesa i muškog steriliteta, pomaže kod sazrevanja i pokretljivosti spermatozoida – preporučeno 2 g
Acetil L-karnitin – naučne studije pokazuju brojne pozitivne efekte kod korišćenja ove aminokiseline, pomaže kod dijabetesa, srčanih oboljenja, oboljenja jetre i poboljšava broj spermatozoida – preporučeno 1g
L-arginin – aminokiselina koja je neophodna za rad hipofize, normalan rast i razvoj, poboljšava imunološki sistem i utiče na broj i pokretljivost spermatozoida – preporučeno 1g
Kao izvore ovih vitamina i dodataka možete koristiti i namirnice koje sadrže ove sastojke, a ukoliko smatrate da ih iz voća, povrća, orašastih, jezgrastih i morskih plodova ne unosite dovoljno, možete ih naći u apotekama u vidu suplemenata.

Uvođenje određenih namirnica u ishranu može imati pozitivan efekat na spermatogenezu i njihovom upotrebom zadovoljićete dnevne unose određenih vitamina.
Vašu dnevnu potrebu za cinkom osiguraće samo nekoliko ostriga. Cink povećava broj spermatozoida, poboljšava očuvanje reproduktivnog sistema, a možete ga još pronaći u školjkama, nemasnoj govedini, svinjetini i mahunarkama.
Osim što su dobar izvor energije, banane su bogate kalijumom i magnezijumom. Kalijum još možete pronaći u soku od narandže, mleku, paradajzu, kao i pasulju.
Poznato je da su ribe poput lososa, sardine, tune ili skuše najbolji izvor omega-3 masnih kiselina. Njih takođe možete pronaći u semenkama lana, orasima, soji, ulju od repice…
Iako često nepravedno omražen, brokoli zaslužuje važno mesto u ishrani, jer sadrži veliku količinu vitamina C, beta karotena, kalijuma. Ukoliko niste ljubitelj brokolija, kao izvor ovih vitamina iskoristite kupus, karfiol ili prokelj.
Brazilski orah je bogat magnezijumom i selenom, moćnim antioksidansima koji štite od karcinoma i podstiču zdravlje prostate. Selen, takođe, pomaže i u snižavanju LDL “lošeg” holesterola.
Integralne žitarice obezbeđuju dijetalna vlakna, vitamine i minerale, i preporučuje se njihova svakodnevna upotreba.
Crveno-narandžasto povrće poput paprike, šargarepe ili bundeve, obiluje vitaminom C i beta karotenom.
Crna čokolada obiluje aminokiselinama koje stimulišu proizvodnju spermatozoida, povećavaju njihov broj, ali i volumen sperme.
Savetuje se i upotreba matičnog mleča, đumbira, ovsa, oraha, ginka, azijskog žen-šena, aloja vere, čaja od lista maline kao i mnogih drugih mešavina biljnih čajeva.
Izvor: MAGAZIN ŠANSA ZA RODITELJSTVO 13