Doniranje jajnih ćelija je poklon koji menja život onima koji imaju problema s plodnošću. Ako ste opšte i reproduktivno zdrava žena uzrasta između 21. i 31. godine, koja ne koristi kontraceptivne implante ili injekcije, veoma je verovatno da možete da budete donorka jajnih ćelija. Osim toga, za doniranje se u najvećem broju država gde je donatorstvo zaživelo dobija i značajna novčana naknada. Dakle, bez obzira na to da li je motivacija finansijska naknada ili pomoć nekom paru koji ima probleme s plodnošću, važno je da znate koji su razlozi za doniranje jajnih ćelija i protiv njega. Ovde ćemo izložiti pet pozitivnih i pet negativnih aspekata.
Razlozi da postanete donorka jajnih ćelija
- Pomoć parovima da dobiju svoje dete. Većina ljudi želi da ima decu, ali neki parovi imaju poteškoća da to ostvare. Doniranje jajnih ćelija može da pomogne nekom paru koji ima problema s plodnošću da ima svoje dete, a to je najveći poklon, koji ne može da se poredi ni sa čim.
- Postoji finansijski podsticaj. Žene s funkcionalnim jajnim ćelijama i redovnim ciklusima mogu da dobiju dodatnu naknadu za buduće donacije.
- Omogućava starijim ženama da postanu majke. Mnoge žene odlažu majčinstvo za 40-te godine života kako bi se koncentrisale na karijeru. U tom dobu, međutim, one možda ne mogu da imaju svoju biološku decu. Donacije jajnih ćelija omogućavaju starijim ženama da ostvare svoje snove o majčinstvu.
- Omogućava besplatan medicinski pregled. Umesto da plaćate za svoj godišnji medicinski pregled, kada donirate jajne ćelije, imaćete besplatan zdravstveni pregled, uključujući preglede za seksualno prenosive bolesti.
- Postupak je brz. Postupak aspiracije jajnih ćelija je veoma kratak, traje 15-20 minuta. Većina lekara preporučuje da se odmorite jedan dan nakon toga i mnoge žene se vraćaju na posao narednog dana.

Važni aspekti koje morate da uzmete u obzir pre doniranja jajnih ćelija
- Komplikacije su moguće. Iako retke, komplikacije kao rezultat procedure doniranja jajnih ćelija su moguće. One uključuju uvećane jajnike, bol u abdomenu, krvne ugruške, krvarenje ili infekcije.
- Može da bude psihološki izazovno. Za neke žene može da bude teško da misle o tome da neće biti uključene u život deteta u čijem su začeću učestvovale. To je zato što brinu o zdravlju deteta ili zato što znatiželja oko deteta može da ih nadvlada.
- Lekovi za plodnost mogu da dovedu do višestrukih trudnoća. Nije neobično da donorke jajnih ćelija imaju višestruke trudnoće nakon postupka. Ovo se dešava jer doktori mogu da ne izvuku sve jajne ćelije koje su se napravile tokom postupka doniranja, što može da dovede do višetrukih trudnoća.
- Hiperstimulacija jajnika može da bude trajna. Lekovi za plodnost koji se koriste za razvoj jajnih ćelija za donaciju mogu da imaju dugoročne efekte. To može da izazove nelagodnost u vidu uvećanih jajnika i druge komplikacije koje se odnose na menstrualni ciklus.
- Verovatno nećete znati ko dobija Vaše jajne ćelije. Možete da napravite direktno doniranje, no u većini slučajeva, ne možete da saznate ko dobija Vaše jajne ćelije. Na neke žene ovo može da ima psihološki snažan uticaj.
Za i protiv doniranja jajnih ćelija: Odluka koja menja život
Ima nekoliko razloga za doniranje jajnih ćelija i protiv njega, pri čemu mnogi zavise od Vaših okolnosti. Pružiti nekom paru mogućnost da prevaziđe prepreke neplodnosti može da bude predivan osećaj. Osim toga, novčana naknada može da bude od velike pomoći ženama koje imaju finansijskih poteškoća. Kao i kod svakog medicinskog postupka, postoje rizici. Stoga pre nego što postanete donorka, proverite da li ste dobro odmerili razloge za doniranje jajnih ćelija i protiv tog čina.
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061 624 5224
Izvor: www.ivfbabble.com