PR TEKST
Sa Biljanom Zjakić, koordinatorkom klinike Pronatal Repro koja je već dugo član tima Pronatal grupe i operativnom menadžerkom klinike Pronatal Repro razgovarali smo o dolasku ove grupacije na prostore Srbije i Beograda.
Ona se i sama borila da se ostvari kao majka čak osam godina i ta borba ostavila je dubok trag na nju. Biljana je uvek tu da odgovori na sva pitanja pacijenata, da ohrabri, nasmeje, razume i da podršku onda kada je potrebna. Uspesi i sreća pacijenata, njihovo razočaranje i tuga zbog neuspeha je ne ostavljaju ravnodušnom ni nakon 26 godina od završetka njene borbe. Tvrdi da u borbi za bebu ne sme biti predaje, da je svaki neuspeh mali korak ka uspehu. Biljana već 30 godina živi i radi u Češkoj. Ima jednu kćer, Saru.

Klinika Pronatal skoro 3 meseca radi u Srbiji. Kakvi su prvi utisci?
Grupa Pronatal je u Srbiji i na području regiona prisutna mnogo duže jer smo u interesu naših pacijenata godinama sarađivali sa lokalnim stručnjacima. Poverenje i potrebe naših pacijenata su vremenom rasli i u tom kontekstu je otvaranje IVF centra u Beogradu bilo logično. Klinika Pronatal Beograd je za tri meseca rada oformila veoma dobar i harmoničan tim koji je za tako kratko vreme već obavio više od 160 konsultacija sa pacijentima, i nakon dobijanja licence za BMPO (decembar 2021) počeli smo da radimo prve postupke. Sa velikim zadovoljstvom se već hvalimo da imamo pet trudnica. Sam početak rada klinike obavili smo sa visokim procentom uspešnosti, na veliko zadovoljstvo pacijenata i zadovoljstvo svih nas. Entuzijazam i oduševljenje su ogromni. Svi se nadamo veoma uspešnoj saradnji sa ostalim lekarima kao i sa drugim IVF centrima sa kojima do sada nismo sarađivali, kao i nastavku uspešne saradnje sa dosadašnjim saradnicima. Verujem da ćemo, osluškujući njihove potrebe, pružiti našim pacijentima sve ono što im treba u sklopu lečenja, ali i IVF usluge kao takve.
Da li se klinici u Beogradu javljaju parovi koji moraju na donaciju reproduktivnih ćelija ili je više onih koji rade vantelesnu oplodnju sa sopstvenim reproduktivnim materijalom?
Javljaju se i jedni i drugi. I pacijenti kojima je potrebna donacija reproduktivnih ćelija i oni kojima je potreban klasičan IVF, a žele da postupak rade kod nas u Češkoj, ali i oni pacijenti koji poklanjaju svoje poverenje klinici Pronatal Beograd i žele da rade postupke sa svojim reproduktivnim materijalom u Beogradu. Zaista se svi javljaju. Ponosni smo na sam početak rada.
Koji lekari rade u klinici Pronatal u Beogradu? Koje specijalnosti ste obuhvatili u timu?
U beogradskom Pronatal timu rade lekari koji su reproduktivni ginekolozi i bave se problemom steriliteta, perinatolozi koji se bave problemima tokom trudnoće, kao i opšti ginekolozi. U okviru tima su i anesteziolog, embriolozi, androlozi… Imamo i psihološko savetovanje. Lekari iz klinike u Beogradu u stalnom su kontaktu sa kolegama iz naših klinika u Češkoj i u regionu, te zajedno kao konzilijum odlučuju o svim spornim ili komplikovanim slučajevima.
Da li će klinika Pronatal raditi postupke vantelesne oplodnje koje finansira RFZO?
Da, potpisan je ugovor sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje i svi parovi koji budu želeli da rade postupke o trošku RFZO-a u klinici Pronatal Beograd mogu to da ostvare.
S obzirom na porast muškog steriliteta, da li u beogradskoj klinici imate urologa i da li je moguće uraditi hirurške urološke intervencije?
Ostvarili smo saradnju sa jednom poznatom urološkom klinikom, i u saradnji sa njima već počinjemo da radimo MicroTese proceduru uz pomoć operativnog urološkog mikroskopa. Zajedno sa stručnjacima iz oblasti urologije moguće je raditi i ostale procedure vezane za muški infertilitet.

Da se osvrnemo i na klinike u Češkoj. Kakva je situacija u vezi sa epidemijom? Šta je potrebno za dolazak?
Drago mi je što je većini naših pacijenata na prvom mestu njihovo lečenje i što ih nisu obeshrabrile, niti sprečile, okolnosti koje je izazvala pandemija, ali ni činjenica da treba da pripreme nešto više papira kako bi nas posetili. Za ulazak je potreban negativan PCR test, i nakon pet dana boravka u Češkoj test se mora ponoviti. Koordinatorke u Pronatal klinikama sve unapred dogovore sa pacijentima, čime se izbegava dodatni stres vezan za jezičku barijeru, traženje odgovarajuće laboratorije i sl. Zaista nema razloga za brigu.
Kada je donacija reproduktivnih ćelija u pitanju, koliko detaljno možemo biti informisani o osobi koja će biti donor/donorka u IVF postupku sa doniranim reproduktivnim ćelijama?
Donacija je u Češkoj Republici zakonom regulisana kao anonimna. To znači da donor/donorka ne može dobiti podatke o paru kojem su dodeljene ćelije, niti taj par može dobiti lične podatke ili fotografiju donora/ donorke. Moguće je dobiti informacije o njegovom/njenom izgledu, koje na kraju krajeva i određuju sami pacijenti popunjavanjem zahteva za donora/donorku. Taj zahtev se predaje klinici i po tom zahtevu se i potražuje donor/donorka. Moguće je dobiti i sve ostale informacije vezane za njegovo/njeno obrazovanje, hobije, nadarenost(i) i sl. Uz zahtev pacijenata za donora/donorku, mi u Pronatalu vodimo računa i o slaganju krvne grupe donora/donorke sa krvnim grupama primaoca kako u budućnosti primaoci ne bi bili isključeni kao biološki roditelji na osnovu krvne grupe rođenog deteta.
Da li su donorke/donori testirani na neke bolesti i koje? Koliko puta jedan donor/donorka može donirati reproduktivne ćelije?
Bez konkretnih testiranja i pregleda ne bi bilo moguće ući u program donacije. Osim testiranja na polno prenosive bolesti kao što su HIV, HBsAg, TPHA, HCV, HBc, naši donori/donorke moraju imati i pregled kod genetičara, te uraditi testove kariotipa, trombofilnih mutacija, delecije na genu SMN1, mutacije CFTR, mutacije na genu GJB2 na Connexin 26, mikrodel. Y hromozoma, SMA. U Češkoj zakonom nije ograničen broj doniranja od jednog donora/donorke. Ovo pitanje regulisano je internim pravilima.

Koliko vremena prođe od prvog kontakta/dogovora sa klinikom Pronatal, pa do samog postupka donacije? Da li je pandemija korona virusom uticala na procedure?
Na dužinu perioda koji predstoji samom IVF postupku često mogu da utiču i sami pacijenti. Potrebno je da pre početka postupka prikupe konkretnu medicinsku dokumentaciju i da prisustvuju konsultacijama sa našim lekarom da bi bili stavljeni na listu parova koji čekaju na odgovarajućeg donora/donorku. Dužina čekanja na početak postupka može da zavisi i od njihovog zahteva. Recimo, ukoliko zahtev obuhvata atipičan izgled (npr. riđa kosa), može da potraje i nekoliko meseci. U proseku se čeka od 15 do 60 dana, a može da se desi da već imamo odgovarajućeg donora/donorku na čekanju, pa ako zdravstveno stanje žene to dozvoljava, sa postupkom može da se počne veoma brzo. Omogućili smo našim pacijentima obavljanje prvih konsultacija putem aplikacije Skype, čime im smanjujemo broj dolazaka u Češku, što u današnjim okolnostima nije zanemarivo. Video konsultacije podrazumevaju da par mora da prethodno pošalje, putem imejla, neophodnu medicinsku dokumentaciju. Broj pacijenata u klinici Pronatal Repro, u kojoj sam zaposlena, je u konstantnom porastu bez obzira na koronu. Rekla bih da je korona pacijentima učinila dolazak u Češku skupljim, a u smislu potrebnih testiranja ih je i usporila. Ipak ne daju se oni. Divni su u svoj svojoj muci, želji i upornosti.
Da li se u vašim klinikama može uraditi inseminacija sa doniranim spermatozoidima i kada se to preporučuje?
U Pronatalu radimo sve procedure koje se odnose na dijagnostiku i lečenje neplodnosti. Spisak bi bio zaista jako dug, ako ih sve nabrojim. Dakle, od najjednostavnijih preko onih složenijih do procedura koje zahtevaju preimplantacijsku dijagnostiku i sl. Što se tiče inseminacije sa donorskim spermatozoidima, da, može se raditi kod nas. Naravno, ukoliko za takav postupak postoji indikacija tj. Spermatozoide nije moguće dobiti od partnera ni operativnim putem, defektni su ili prenose nasledni genetski defekt.
Da li će klinika u Beogradu raditi pripremu parova koji moraju na donaciju, a odlučili su se za kliniku Pronatal u Češkoj?
Naravno, ukoliko to parovi budu želeli. Naši lekari i ostali članovi beogradskog tima u mogućnosti su da ih pripreme za sve što im bude trebalo, takvi pacijenti dobijaju i poseban popust. I sve će im biti mnogo jednostavnije kada to budu radili „pod istim krovom“, u jednoj klinici.
IZVOR: MAGAZIN ŠANSA ZA RODITELJSTVO 12
Zabranjeno kopiranje i preuzimanje dela ili celog teksta, kao i slika iz Magazina bez navođenja izvora!