Ukoliko čitate ovaj članak, verovatno se pripremate za postupak vantelesne oplodnje sa doniranim reproduktivnim ćelijama ili se informišete iz razloga podrške nekome. Cilj ovog teksta je da vam pomogne da dođete do više informacija o upotrebi zamrznutih ćelija i upozna vas sa svim procedurama koje jedna donorka mora proći kako bi donirala jajne ćelije. Nadamo se da će na taj način nestati strahovi i predrasude koje pojedinci imaju prema donaciji reproduktivnih ćelija.
Put do bebe kroz donaciju reproduktivnih ćelija za mnoge ljude može biti veoma različit i može imati i više prepreka. Za neke je to lakši, a za neke teži put. Nažalost, češće je ovo drugo, i treba da prođe dovoljno vremena kako bi se došlo do zadovoljavajućeg broja informacija i detalja. Vrlo često je donacija nada, i to jedina, jer postoje nepremostive prepreke poput problema sa genetikom ili azospermija, kao i posledica kod ljudi sa istorijom onkoloških bolesti.
Odluka o tome kako i gde doći do donorskih jajnih ćelija je veoma važna i lična. Možete se odlučiti za ciklus sa svežim donorskim materijalom ili koristiti zamrznute jajne ćelije iz banke reproduktivnih ćelija. Mi ćemo u ovom tekstu pokazati šta sve podrazumeva postupak sa zamrznutim jajnim ćelijama.
U Ovobanci, donatorke moraju proći niz iscrpnih medicinskih, psiholoških, ginekoloških i genetskih testova kako bi osigurali svoje dobro zdravlje i kvalitet svojih jajnih ćelija.
Na osnovu detaljnog razgovora i psiholoških testova koje obavlja specijalizovano osoblje, eliminiše se postojanje psihijatrijskih i psiholoških poremećaja ili neadekvatnih navika. Lekarski pregled obavlja specijalizovani tim i sastoji se od: hormonske studije, ginekološkog pregleda, analiza i serologije.
Analize krvi predstavljaju ključni korak u ovom procesu: patološka anatomija, hemogram, biohemija, koagulacija, serologija, analiza krvi u realnom vremenu, genetske studije…

Kada dođete do ovog dela postupka, dakle iscrpeli ste druge mogućnosti i usmereni ste na postupak donacije – možete početi da tražite detaljnije informacije o donorima i bankama reproduktivnih ćelija.
Ovobank je međunarodna banka reproduktivnih ćelija sa sedištem u Marbelji u okviru klinike za plodnost Ovoclinic. Tim lekara, embriologa i specijalista za kriobiologiju, u ovoj banci, ima više od 20 godina iskustva u potpomognutoj reprodukciji i stručnjaci su za zamrzavanje i čuvanje reproduktivnih ćelija.
Zamrznute jajne ćelije, koje su potrebne za postupke vantelesne oplodnje sa donorskim jajnim ćelijama, Ovobank dostavlja u više od 480 klinika širom sveta. Kada sarađuju sa klinikom za asistiranu reprodukciju, ne šalju samo donorske jajne ćelije, već nude podršku i obuku kako bi pomogli da se postignu najbolji rezultati za pacijente, buduće roditelje.
Nakon pregleda, donorke se podvrgavaju personalizovanoj stimulaciji jajnika, prilagođenoj njihovim potrebama, brinući o njima u svakom trenutku. Nakon aspiracije zrele jajne ćelije, u potrebnoj fazi razvoja, se zamrzavaju pomoću vitrifikacije i čuvaju u tečnom azotu na -196°C.
DONACIJA U SRBIJI JE ANONIMNA

Kada se završi selekcija, stimulacija donorki i faza zamrzavanja jajnih ćelija, skladište se serije zamrznutih jajnih ćelija. U stvari, u svakom momentu je raspoloživo stotine serija zamrznutih jajnih ćelija od stotina različitih donatorki, tako da možete pronaći svoju donorku bez čekanja.
Nakon procedure naručivanja, jajne ćelije stižu u vašu kliniku skladištene u rezervoarima azota kako nikada ne bi prekinuli hladni lanac. Tu će se čuvati dok ne dođe dan oplodnje. Ovobank ima mnoštvo informacija o protokolima odmrzavanja dostupnih svim saradničkim centrima kako bi povećali stopu preživljavanja ovih reproduktivnih ćelija tokom procesa odmrzavanja.
Donorke mogu imati do 35 godina, a interesantna i važna informacija je da od svih potencijalnih donora (u ovom slučaju donorki) samo 30% może donirati nakon testiranja i analiziranja.
