Vaša često postavljana pitanja u vezi sa vantelesnom oplodnje su nam dala ideju da probamo ukratko da odgovorimo na njih. Jednostavno, svima nam je lakše kada znamo kako nešto treba da uradimo, kada i gde.
Koliko će trajati procedura vantelesne oplodnje?
Trajanje potpunog VTO ciklusa obično se kreće od šest do osam nedelja, uključujući početne konsultacije, lekove, praćenje, aspiraciju jajnih ćelija, oplodnju, kulturu embriona i transfer embriona. Često može da se desi da traje i duže a to zavisi od dodatnih procedura i same dijagnostike.
Da li postoji fizički pokazatelj, da sam u VTO proceduri, vidljiv prijateljima i kolegama na poslu?
Postoji vrlo malo vidljivih fizičkih neželjenih posledica od IVF-a. Žene mogu osetiti nadimanje i blagu nelagodnost, koje obično nisu vidljive. Promena raspoloženja je često očekivana zbog složenog emotivnog stanja ali ipak to je individualno.
Da li ću biti previše emotivna zbog lekova?
Hormonski lekovi koji se koriste u IVF-u mogu uticati na emocije. Promene raspoloženja i povećana osetljivost su uobičajeni, ali ne doživljavaju ih svi. Emocionalna podrška prijatelja, porodice ili savetnika može biti od pomoći tokom ovog perioda.
Da li mogu da uzimam injekcije uveče ili ću morati da ih koristim na poslu?
Vreme davanja injekcija se često može prilagoditi vašem rasporedu. Mnogi ljudi uzimaju injekcije ujutru kao deo svoje svakodnevne rutine jer ih lakše pamte. Ovo smanjuje rizik od propuštanja doze, što može biti kritično u ciklusima vantelesne oplodnje gde je precizno vreme neophodno. Međutim, ovo možda neće odgovarati svima; neki pacijenti se odlučuju za kasnije davanje injekcija. Konkretno vreme najviše zavisi od vas i vaše rutine. Ukoliko morate u klinici da ih primate onda se teško može uklopiti i posao, posebno ako se lečite u državnim ustanovama.
Koliko puta ću morati da idem na ultrazvuk?
Pregledi ultrazvukom su uobičajeni u vantelesnoj oplodnji. U mnogim klinikama je praksa da se takav pregled uradi dva ili više puta tokom stimulacije. U državnim ustanovama se takvi pregledi rade pre podne pa je očekivano da ste tada već na bolovanju ili na neki način možete da smanjite obaveze na poslu. U privatnim klinikama takvi pregledi se mogu uraditi u poslepodnevnim terminima pa se manje ometa svakodnevna rutina. Svakako da je vantelesna oplodnja važnija od svega ali kako nam se dešava da idemo više puta na taj postupak jednostavno je teško u tom periodu potpuno znemariti sve obaveze.
Kada dođe vreme za transfer da li ću biti obaveštena na vreme da bih isplanirala taj dan?
Uglavnom ćete znati nedelju dana ranije mogući dan i termin transfera ali to se može malo menjati. Ovo vam omogućava da planirate slobodno vreme i napravite neophodne planove, naročito nakon transfera. Obaveštenje za tačan termin se obično dobije 48h pre transfera.
Koje su šanse da IVF ciklus uspe iz prvog puta?
Stope uspeha IVF-a variraju u zavisnosti od nekoliko faktora, uključujući godine života, opšte zdravlje i uzrok neplodnosti. Možda bi nam bilo lakše da konkretnu stopu uspeha vidimo izraženu u brojevima ali to nije moguće tako jednostavno izračunati pa je bolji izbor truditi se dalje. jednostavno, dajemo sve od sebe a ponekad i više od toga kako bismo išli iz procedure u proceduru, ako treba, samo da budemo bliži svom cilju i postanemo roditelji.
Izvor: Ivfbabble.com
