Žene koje imaju poteškoća sa začećem možda se pitaju koliko dugo treba da čekaju između postupaka vantelesne oplodnje ako trudnoća nije nastupila pri prvom pokušaju jer nisu sigurne koliko treba da čekaju pre početka sledećeg postupka. Često je sve to kontradiktorno jer nam nekad kažu da smo zakasnili a nekad da bespotrebno žurimo.
Pre svega, treba da shvatimo da odgovor na ovo pitanje nije isti za svakoga. Svaka situacija je jedinstvena. Ako ste vi i vaš partner mladi i imate neplodnost nepoznatog uzroka (nije poznat ni jedan problem), vaš lekar može savetovati da sačekate još neko vreme i pokušate inseminacijom da dođete do uspeha, pre nego što se okrenete vantelesnoj oplodnji.
S druge strane, šanse za začeće se smanjuju kako vreme ⏳ prolazi, nažalost. Ovo je posebno važno da znate ako imate 35 ili više godina. U ovom slučaju, ako pokušavate oko godinu dana i niste zatrudneli, i sve što ste probali je bilo neuspešno, vreme je od suštinske važnosti i možda će biti presudno da odmah krenete sa pripremom za postupak vantelesne oplodnje.
Kada je IVF najbolja opcija?
Postoje zaista situacije kada vantelesna oplodnja može biti najbolja opcija.
Na primer, žene starije od 35 godina, kao što je gore pomenuto, teže zatrudne i pošto se broj kvalitetnih jajnih ćelija smanjuje svake godine, nema vremena za gubljenje ako se trudnoća ne desi u prvih 6 meseci pokušavanja.

Evo nekih drugih stvari koje bi mogle biti indikacija da se odmah krene sa postupcima vantelesne oplodnje:
👉Endometrioza
👉Nema ovulacije ili problema sa ovulacijom
👉Oštećeni ili neprohodni jajovodi
👉Problemi sa matericom
👉Neobjašnjiva neplodnost
Mnogi parovi nisu sigurni koliko dugo treba da čekaju između dva postupka vantelesne oplodnje.
Dužina vremena koje treba da prođe zavisi od nekoliko faktora i lekarsko mišljenje o tome se promenilo tokom protekle decenije.
U ne tako dalekoj prošlosti verovalo se da bi uzastopni pokušaji vantelesne oplodnje mogli da dovedu do smanjenja broja jajnih ćelija, ali novija istraživanja pokazuju da ponovljeni pokušaji IVF-a mogu biti efikasniji za vas. Ovo je posebno tačno ako ste u godinama kada kvaliktet i broj jajnih ćelija opadaju.
Na primer, ako ste imali neuspešan pokušaj vantelesne oplodnje kada ste imali 39 godina, a zatim ste čekali šest meseci pre nego što pokušate ponovo, vaše šanse za uspeh su se smanjile jednostavno zato što ste stariji. Ovo daje jak argument za kraće vreme čekanja između pokušaja vantelesne oplodnje za žene u određenim godinama.
Još jedan razlog zašto nema dugog perioda čekanja između pokušaja IVF-a je dobra ideja da u nekim slučajevima, ako je prvi tretman bio neuspešan, vaš lekar može da promeni vašu stimulaciju lekovima kako bi povećao šanse za bolji IVF ciklus. Ova dodatna stimulacija često dovodi do više jajnih ćelija i možda boljeg kvaliteta embriona u sledećem, odgovarajućem ciklusu.
Dakle, zaključak bi bio da je vrlo važno odrediti da li da se što pre ulazi u proceduru, bilo da je ona prva ili neka naredna po redu i da čak i to može biti ključno za uspeh i rođenje deteta.