Beta-HCG (humani horionski gonadotropin) je ključni hormon u trudnoći, a njegova uloga postaje još značajnija u procedurama vantelesne oplodnje (VTO), kada se koristi kao jedan od prvih indikatora uspešne implantacije embriona.
Beta-HCG se počinje detektovati u krvi žene ubrzo nakon implantacije i obično se radi 14-og dana od embriotransfera. Njegova uloga u praćenju trudnoće je višestruka – ne samo da potvrđuje trudnoću, već daje uvid i u njen rani razvoj.
Zašto je analiza beta-HCG neophodna u postupku vantelesne oplodnje?
Jedan od najvažnijih trenutaka u VTO procesu je upravo potvrda uspešne implantacije, a analiza beta-HCG igra ključnu ulogu u tom delu procedure. Kada se testom iz krvi pokaže prisustvo ovog hormona, to ukazuje na činjenicu da je embrion uspešno implantiran u matericu.
Međutim, početna detekcija hormona beta-HCG nije dovoljna da bi se osigurala stabilnost trudnoće. Zato je uobičajeno i poželjno da se ponavljaju testiranja u ranim fazama trudnoće kako bi se pratio rast nivoa hormona i na taj način obezbedio detaljniji uvid u razvoj embriona.
Uz doneti beta-HCG kupon vaučer, koji možete pronaći u 20. jubilarnom izdanju
Magazina, ovu analizu možete uraditi za samo 600 dinara do kraja 2024. godine na
lokacijama svih Beo-lab laboratorija.

Koliko često bi trebalo ponavljati analizu beta-HCG?
U prvim danima nakon embriotransfera, ključan pokazatelj uspešnog razvoja trudnoće je kako nivo beta-HCG raste u krvi. U normalnim okolnostima, nivo ovog hormona bi trebalo da se udvostruči svakih 48 do 72 sata. Iz tog razloga, lekari često savetuju trudnicama da urade nekoliko testiranja na beta-HCG dva do tri dana nakon početnog pozitivnog rezultata. Ovaj periodični nadzor omogućava potvrdu urednog napredovanja trudnoće, što daje sigurnost pacijentkinjama, kao i lekarima koji su bili uključeni u sam postupak.
Povećavanje nivoa beta-HCG očekivanom dinamikom je dobar znak da trudnoća napreduje bez komplikacija.
S druge strane, sporo povećanje, stagnacija ili čak pad nivoa beta-HCG može ukazivati na potencijalne probleme, kao što su biohemijska trudnoća (situacija u kojoj dođe do vrlo rane trudnoće koja se ne razvija) ili vanmaterična trudnoća (implantacija embriona izvan materice).
Iako postoje opšte definisane smernice za “normalne” vrednosti beta-HCG, važno je napomenuti da je svaki organizam specifičan, te se i vrednosti mogu značajno razlikovati među ženama.
Koje vrednosti beta-HCG možemo očekivati u ranoj trudnoći?
Vrednosti hormona beta-HCG mogu značajno varirati u zavisnosti od faze trudnoće.
U ranoj trudnoći, nivo ovog hormona može biti nizak – između 5 i 50 mIU/mL. Tokom narednih dana, vrednosti počinju značajno da rastu, pa u četvrtoj nedelji trudnoće mogu biti između 50 i 500 mIU/mL. U petoj nedelji, ove vrednosti se već kreću između 200 i 7000 mIU/mL, a do kraja prvog tromesečja vrednosti mogu dostići i nekoliko stotina hiljada izraženih u mernim jedinicama mIU/mL.
U blizanačkim trudnoćama vrednosti beta-HCG mogu biti značajno više u poređenju sa trudnoćama u kojima se razvija jedan plod. U proseku, vrednosti beta-HCG mogu biti 30-50% više u odnosu na standardne vrednosti za jednoplodne trudnoće, što nije uvek pravilo i može značajno varirati među ženama.
Iako se u blizanačkim trudnoćama očekuju više vrednosti beta-HCG, važno je naglasiti da apsolutni broj nije jedini kriterijum za procenu trudnoće. Kao i kod jednoplodnih trudnoća, najvažnije je pratiti trend rasta hormona.
Beta-HCG u proceduri vantelesne oplodnje (VTO)
Praćenje nivoa beta-HCG igra ključnu ulogu, ne samo u medicinskom smislu, već i u pružanju emocionalne sigurnosti pacijentkinjama koje prolaze kroz VTO postupak. Redovan uvid u vrednosti ovog hormona može značajno smanjiti stres i neizvesnost, pružajući jasne pokazatelje o tome da se trudnoća razvija na očekivan način. Ukoliko se trudnoća ne razvija prema očekivanoj dinamici, ginekolog koji je vodio proceduru vantelesne oplodnje će savetovati pacijentkinju o daljim koracima, i mogućim ishodima.
Uz blagovremeno testiranje, beta-HCG omogućava ranu detekciju uspešnosti VTO postupka i obezbeđuje potrebnu podršku u ključnim trenucima ranog razvoja trudnoće.
Jedan izolovan pozitivan rezultat testa beta-HCG ne može biti dovoljan za procenu, već je ključno pratiti trend rasta ovog hormona u određenom vremenskom intervalu nakon prvog pozitivnog rezultata testa.

Svi registrovani članovi udruženja “Šansa za roditeljstvo” ostvaruju posebne pogodnosti na laboratorijsku dijagnostiku, u svim Beo-lab laboratorijama.
Za više informacija, možete ih pozvati na broj telefona +381113622888 svakog radnog dana od 07h-22h, subotom od 07h-20h, kao i nedeljom od 08h-15h.
Tekst pisala mr ph Jana Vukadin, medicinski biohemičar, dugogodišnji saradniik i prijatelj našeg udruženja.
PR tekst