Čak 1.000 beba rođenih uz pomoć surogat majki u Rusiji “ostavljeno” je u zemlji zbog pandemije koronavirusa i zatvaranja međunarodnih granica. Zatvaranje granica znači da biološki roditelji iz drugih zemalja nisu u mogućnosti još uvek da upoznaju svoju decu.

O bebama, koje su rođene još u februaru, brinu negovatelji u iznajmljenim stanovima u Moskvi, Sankt Peterburgu i drugim ruskim gradovima. Zatvaranje granica dodatno je opteretilo surogat majke, koje bebe obično daju svojim biološkim roditeljima u roku od nekoliko dana od rođenja.
Roditelji očajnički pokušavaju da dođu do svoje dece i izbegnu da budu potencijalno odvojeni, jer kontroverzna krivična istraga protiv lekara širi strah u industriji surogata, koja je u Rusiji legalna.
,,Ovo je hitan problem”, rekla je zamenica šefa Savetodavnog saveta Kremlja o ljudskim pravima. Ona je procenila da je do 1. februara rođeno skoro 1000 beba stranih roditelja na osnovu prikupljanja informacija iz klinika u Rusiji koje se bave međunarodnim surogatom. Zaposleni u kompaniji iz Sankt Peterburga koja pruža usluge surogata procenio je da je taj broj bio najmanje 600.
„To su deca koja odrastaju svaki dan. Potrebni su im roditelji “
Plaćeni surogat dozvoljen je samo u nekoliko zemalja širom sveta, uključujući Rusiju, Ukrajinu, Gruziju i neke države u SAD. Otkriće desetak beba koje čekaju roditelje u ukrajinskoj surogat kompaniji u maju skrenulo je pažnju na to kako je Covid-19 poremetio surogat.
Jedan britansko-kineski bračni par iz Šangaja, očekuje devojčicu u narednih nekoliko dana. Surogat majka je već primljena u bolnicu u Moskvi.

Za bračni par, birokratska borba da stignu na vreme do rođenja njihove ćerke slična je godinama napora da dobiju dete, od neuspešnih pokušaja začeća, do lečenja neplodnosti, zatim lekarskog pregleda za surogat, dva putovanja u Moskvu da obezbede spermatozoide i jajne ćelije za in vitro oplodnju, a potom i nekoliko neuspelih implantacija u matericu surogat majke pre nego što je uspešna trudnoća postignuta krajem prošle godine.
Sada su suočeni sa zatvorenom granicom i često oprečnim informacijama o tome kako ući u Rusiju.
„Pokušavamo da to učinimo mogućim“, izjavio je par koji se uporno obraća ruskim, kineskim i britanskim zvaničnicima kako bi pokušao da dobije rusku ulaznu vizu. „Ali bili smo strpljivi već toliko meseci. Vreme je da krenemo malo agresivnije. “
Oni su se suočili sa problemima neplodnosti zbog godina, odlučili su da je surogat „ jedino rešenje, ako mu pristupimo na pravi način“.
Prikupili su medicinsku dokumentaciju i izveštaje u vestima da bi prikazali diplomatsku borbu za svoju ćerku, da je dostignu – da joj pokažu kada je starija. „Želimo našoj ćerki da prikažemo istoriju na koju je ponosna. To je naša filozofija “
Uskoro će se pridružit još 180 porodica u Kini koje su od februara dobile surogat bebe u Rusiji. Ostale porodice su u Singapuru, Francuskoj, Filipinima, Argentini i Australiji. U kineskoj chat grupi sa 150 članova, druge porodice izrazile su bol i sramotu zbog propuštanja prvih meseci života dece.

U video svedočenjima, porodice koje nose maske molile su se da im ruski zvaničnici odobre posebne vize. Opisali su bolne istorije neplodnosti i izgubljenih trudnoća, kao i depresiju zbog toga što nisu mogli da preuzmu svoju decu rođenu poslednjih meseci.
“Nedostaje nam naše dete, to nas mnogo muči”, kaže jedan od roditelja. „Zbog ove epidemije moje dete se sada rađa, ali ne mogu da ga upoznam i budem sa njim“.
Rusija trenutno ne izdaje vize kineskim građanima. Rusko ministarstvo spoljnih poslova je pozvano radi komentara.
Gestacijski surogat, gde majka sa rođenim detetom ne deli nijedan biološki materijal, u Rusiji je legalan, ali praksa je kontroverzna. Njeni kritičari kažu da to reklamira proces porođaja i može dovesti do eksploatacije surogat majki, uključujući i slučajeve u kojima je trudnoća izgubljena.
Kineske porodice koje sarađuju preko agenta često će platiti agenciji 60.000 funti pre nego što u to uključe i letove i druge troškove. Cene plaćene surogat majkama koje su često iz siromašnijih ruskih regiona kreću se od otprilike 11,500 funti.
Pandemija je takođe značila da su surogat majkama potrebne doplate, poput bolničke nege, koje nisu predviđene. Surogat majka koja se porodila u maju rekla je da je odsustvo porodice emocionalno komplikovalo proces. „Osećate se kao da rađate svoje dete“, rekla je. Od nje se tražilo da ostane pored deteta i pruži mu negu, ali odbila je i dete je dato dadilji.
Zagovornici ponovnog okupljanja porodica rekli su da je reforma industrije važna, ali da koronavirusna pandemija ne sme sprečiti biološke roditelje da dođu u Rusiju da preuzmu svoju decu.
,,Ne možete usporiti trudnoću, pogotovo ne zbog koronavirusa ili bilo kakvih drugih zabrana. Ovaj proces ide napred “
Zamenica šefa Savetodavnog saveta Kremlja o ljudskim pravima želi da Rusija prihvati genetske testove kao osnovu za izdavanje viza biološkim roditeljima, ali rekla je da će trebati vremena da se to organizuje.
„Postoji otvoreno pitanje u transparentnosti industrije surogata. Nažalost, to se događa u vreme kada je trebalo da se rodi moje dete.” – izjavio je jedan od roditelja.
Situaciju je zakomplikovalo hapšenje zbog optužbi za trgovinu ljudima četiri lekara i četvoro zaposlenih – uključujući kurira i prevodioca – iz dve klinike za plodnost koje rade sa surogatim trudnoćama. Slučajevi se odnose na dva incidenta: smrt deteta rođenog surogatom od sindroma iznenadne smrti odojčadi u januaru i otkrića u junu da se u jednom stanu nalazi petoro dece o kojima su brinule dve kineske dadilje.
Hapšenja su proširila strah kroz ovu metodu. Lekari navodno odbijaju lečenje surogat majki zbog straha od zakonske odgovornosti.
Mnogi prevodioci odbili su da rade na nedavnom forumu o tome kako pružiti pomoć biološkim roditeljima koji su zaglavili van zemlje. Nekoliko klinika i kompanija koje pružaju usluge surogata navele su nedavna hapšenja kada su odbili da govore o ovom članku.
„Brinem se, baš kao i svi da će, ovo uticati na moje klijente“, rekla je direktorka moskovske kompanije koja pruža usluge surogata uglavnom porodicama u Rusiji. „Svet je poludeo i najmanja, najbrižnija bića su pogođena. A oni su bez roditelja. “
Izvor: www.theguardian.com