Mesec mart je mesec svesti o endometriozi i zato ćemo naredne redove posvetiti ovoj temi. Želimo da objasnimo šta je to endometrioza, koji su njeni štetni faktori, a na prvom mestu, u narednom pasusu želimo da vam damo par koraka koje sami možete u svakodnevnom životu da uzmete u obzir i time pomognete svom organizmu.
Ishrana i način života mogu imati značajan uticaj na simptome endometrioze, iako ne postoje čvrsti dokazi da mogu potpuno izlečiti bolest. Ipak, određene promene u ishrani i životnim navikama mogu pomoći u ublažavanju simptoma i poboljšanju kvaliteta života.
Preporuka je da koristite sledeće namirnice:
- namirnice bogate omega 3 masnim kiselinama – sardine, losos, maslinovo ulje, orašaste plodove
- izbegavati prerađene proizvode koje sadrže zasićene masti i rafinisane šećere, kao i gluten i mlečne proizvode
- koristiti što više voća i povrća koji su bogati antioksidansima.
Bitan je i zdrav način života koji podrazumeva redovno vežbanje koje može pomoći u smanjenju stresa i poboljšati cirkulaciju, a posebno se savetuju joga i pilates. Stres može pogoršati simptome endometrioze pa se savetuju meditacija, duboko disanje, akupunktura kao i dobar i kvalitetan san koji je ključan za oporavak i opšte zdravlje.
ENDOMETRIOZA
Šta je endometrioza?
Endometrioza je prisustvo endometrijuma izvan šupljine materice, najčešće na jajniku (endometriom), zatim trbušnoj maramici, mokračnoj bešici, crevima ali i u zidu meterice kada govorimo o adenomiozi.
Šta uzrokuje endometriozu?
Uzročno posledični odnosi u razvoju endometrioze nisu potpuno jasni, ali je poznato da se međusobno prepliću genetski faktori, imunološki i biohemijski parametri.
Pre samo par godina lapaproskopija je bila zlatni standard u postavljanju dijagnoze za enodometriozu. Endometrioza može značajno uticati na plodnost ali rano postavljanje dijagnoze i adekvatan tretman dovodi do velikih šansi za trudnoću.
Na koji način endometrioza dovodi do infertiliteta?
Promena u anatomskim odnosima organa male karlice, koja je posledica priraslica usled endometrioze, može dovesti do oštećenja jajovoda. Na taj način, mehaničkim putem, to može biti razlog infertiliteta ili vanmaterične trudnoće zbog oštećenja prohodnosti jajovoda.
Uticaj endometrioze na receptivnost endometrijuma, odnosno kvalitet jajne ćelije
Poznato je da je lokalna produkcija estradiola na nivou endometrijuma povećana kod pacijentkinja sa endometriozom te iz tog razloga pretpostavka o razlozima neuspeha IVF-a odnosno ostvarivanja trudnoće uopšte je bila vezana za problem receptivnosti endometrijuma. Međutim novija ispitivanja, gde su korišćene jajne ćelije donorki, pokazala su da je implantacija embriona ista ili slična ako poredimo implantaciju kod pacijentkinja koje imaju i pacijentkinja koje nemaju endometriozu. Ovim ispitivanjima je utvrđeno da promena receptivnosti endometrijuma nije od značaja kod pacijentkinja sa endometriozom.
Najnovije analize ukazuju da je glavni problem neuspelih implantacija u postupcima VTO kod pacijentkinja sa endometriozom loš kvalitet jajnih ćelija a samim tim i loš kvalitet embiona.
Smatra se da antioksidansi, kao što su vitamini A,C i E , kao i glutation, mogu biti od značaja kada je u
pitanju kvalitet jajnih ćelija kod endometrioze.
Tretman endometrioze
Uopšteno posmatrajući, tretman endometrioze zavisi od dva faktora a to su: prvo, da li je kod pacijentkinje prisutna i u kojoj meri je izražena simptomatologija, pre svega bol u maloj karlici, i drugo, da li pacijentkinja planira trudnoću. Kada je u pitanju hirurški pristup kod pacijentkinja koje planiraju trudnoću jedno od osnovnih pitanja koje se postavlja je da li je oštećenje jajnika u većoj meri izazvano endometriozom ili hirurškim pristupom? Novija ispitivanja ukazuju da oštećenje ovarijalne rezerve, odnosno smanjenje AMH (antimilerov hormon), ide i do 40% nakon hirurškog pristupa – cistektomije.
Kada znamo da se hirurškim pristupom može značajno oštetiti ovarijalna rezerva, savet pacijentkinjama koje planiraju trudnoću, ali u nekom budućem periodu, odnosno ukoliko su mlađe od 35 godina je da zamrznu svoje jajne ćelije pre hirurškog zahvata.

Zašto je hirurški zahvat, ipak nekada neophodan?
Hirurški zahvat je neophodan kod pacijentkinja koje imaju izraženu simptomatologiju endometrioze u vidu: hroničanog bola u maloj karlici, izrazito bolnih menstrualnih ciklusa, bolnih seksualnih odnosa, endometriotične promene na jajnicima koje su veće od 4 cm posebno ukoliko su brzo porasle. Osim toga, u ređim slučajevima, endometrioza može dati simptome vezane za mokrenje, stolicu itd. Metoda izbora je svakako minimalno invazivni hirurški pristup odnosno laparoskopija. Uopšteno posmatrano stavovi o načinu lečenja endometrioze su se sa godinama menjali, od radikalnih pristupa kao što je hirurgija ka konzervativnijim pristupima kao što je primena lekova (kontraceptiva, progestagena, GnRh-a agonista) ili in vitro fertilizacije kada je reč o pacijentkinjama koje žele trudnoću. U slučajevima blage ili umerene endometrioze u obzir može doći i intrauterina inseminacija.
Da li endometriotične promene rastu u postupcima stimulacije u procesu VTO?
Smatra se da jedan postupak VTO neće dovesti do rasta endometriotične promene ili ukoliko je taj rast prisutan onda je on minimalan i u medicinskom smislu za pacijenta je beznačajan. Sa porastom broja postupaka VTO raste i broj endometriotičnih promena.
Da li se simptomi endometrioze pojačavaju u postupcima VTO?
S obzirom da se ni veličina endometriotičnih promena ne povećava u postupku stimulacije ovulacije nije uočena ni veća izraženost simptoma endometrioze.
Da li stimulacija ovulacije u VTO povećava verovatnoću da se vrati endometrioza nakon hirurškog tretmana?
Vraćanje endometrioze nakon hirurškog tretmana je moguće nezavisno od stimulacije ovulacije ali su istraživanja pokazala da se šansa za vraćanje endometrioze nakon hirurše terapije ne povećava nakon stimulacije ovulacije.
