Neobjašnjiva neplodnost je frustrirajuća dijagnoza koju treba prihvatiti. Takođe je i uobičajena. Otprilike jednom od četiri parova koji pokušavaju da dobiju dete rečeno je da nema objašnjenja zašto ne dolazi do začeća. Neobjašnjiva neplodnost, međutim, ne znači da nemate mogućnosti. Postoje šansa i razlog da se nadate.
Zapravo, u zavisnosti od vaših godina i vremena koliko pokušavate, izgledi da sami začnete mogu biti veći nego što je to slučaj za većinu dijagnoza neplodnosti. Studija iz 2012. godine urađena na nešto više od 1300 žena s neplodnošću, uzrasta od 28 do 36 godina, otkrila je da je 43 % onih koje nikada nisu imale proceduru vantelesne oplodnje na kraju začelo i rodilo.
Da li je vaša neplodnost zaista neobjašnjiva?
Neobjašnjiva neplodnost je kontroverzna dijagnoza. Po definiciji, to je dijagnoza eliminacije. Vaš lekar je utvrdio je da nemate konkretan problem, a ipak, ne možete da začete. Međutim, dok jedan lekar može dijagnostikovati vaš slučaj kao neobjašnjiv, drugi specijalista može reći da jednostavno niste u potpunosti ocenjeni. I on je možda u pravu. Neobjašnjiva neplodnost se zaista može dijagnostifikovati nakon potpune procene plodnosti i muškog i ženskog partnera.
Neobjašnjiva dijagnoza neplodnosti može biti opravdana ako se pokaže da:
- Redovno ovulirate.
- Rezerve jajnika su dobre (procenjuje se analizom krvi i / ili brojem antralnih folikula.)
- Vaši jajovodi su prohodni i zdravi (procenjuje HSG.)
- Analiza spermograma vašeg partnera je normalna (uključujući ukupan broj, kretanje spermatozoida i njihov izgled, morfologiju)
- Ne postoje ozbiljni problemi materice (procenjuje se histeroskopijom.)

Ako bilo šta od navedenog nije procenjeno, dijagnoza neobjašnjive neplodnosti može biti preuranjena. Neki takođe mogu tvrditi da je potrebna i laparoskopija kako bi se isključila endometrioza. Endometrioza se ne može dijagnostikovati pregledom krvi ili ultrazvukom.
Neobjašnjiva neplodnost u odnosu na idiopatsku žensku ili mušku neplodnost
Važno je razjasniti da neobjašnjiva neplodnost nije isto što i idiopatska ženska ili muška neplodnost. Idiopatski znači neobjašnjivo. Ali, na primer, kada lekar govori o idiopatskoj muškoj neplodnosti, već su utvrdili da je muškarac neplodan. Rezultati analize spermograma nisu bili normalni.
Zašto rezultati analize spermograma nisu normalni? To možda nije poznato. Ako doktor ne može da utvrdi uzrok, možda će reći da ima idiopatsku mušku neplodnost.

Idiopatska ženska neplodnost može se pojaviti kada žena ne ovulira redovno ili normalno, ali nije jasno zašto se ovulacija ne događa kada bi trebalo.
U oba gornja primera zna se zašto par ne može da začne – ona nije ovulirala ili njegovi spermatozoidi nisu u plodnom opsegu. Uz neobjašnjivu neplodnost, jajna ćelija sazreva, spermatozoidi su u redu, ali par još uvek ne može da zatrudni.
Moguća objašnjenja za neobjašnjivu neplodnost
Neobjašnjiva neplodnost nije imaginarno stanje. Postoji razlog – samo ne znamo šta je to. Postoje stvari za koje znamo da mogu da uzrokuju probleme, ali još uvek nemaju način mere ili procene. (Ili je jedini način invazivan i skup, više o tome u nastavku). Evo nekih mogućih objašnjenja za neobjašnjivu neplodnost:
Nedijagnostfikovani medicinski problem: Još uvek ne razumemo kako loše zdravlje utiče na plodnost na suptilnije, još nemerljive načine. Ali učimo sve više i više.
Na primer, nelečena celijakija može u nekim slučajevima objasniti neplodnost. Analizom prethodnih istraživanja iz 2016. godine utvrđeno je da se celijakija može dijagnostikovati oko šest puta češće kod žena sa neobjašnjivom neplodnošću u poređenju sa širom javnošću. Autori studije su, međutim, primetili da su prethodne studije bile male tako da je teško znati koliko su tačne. Pored toga, pojavilo se i da je ženama, sa bilo kojom vrstom neplodnosti, verovatnije dijagnostikovana celijakija.
Ostala osnovna stanja koja mogu izazvati neplodnost uključuju dijabetes, nedijagnostifikovani poremećaj štitne žlezde i neke autoimune bolesti.

Blaga endometrioza: Veća je verovatnoća da endometrioza izazove probleme koji su uočljivi čak i bez laparoskopije. Na primer, ciste endometrijuma mogu da ometaju ovulaciju ili čak uzrokuju blokade jajovoda.
Blaga endometrioza ne sme da ometa ovulaciju ili kretanje jajne ćelije. Takođe nema očigledne simptome.
Endometrioza možda stoji iza nekih neobjašnjivih slučajeva neplodnosti. Međutim, stručnjaci se ne slažu oko toga da li blaga endometrioza može da izazove neplodnost, i ako jeste, da li je laparoskopska operacija za dijagnozu i pobijanje naslaga endometrijuma korisna.
Interakcija između vaginalnog okruženja i spermatozoida: Nakon ejakulacije spermatozoidi moraju da izađu u cervikalnu sluz. Tada moraju da plivaju iz vagine, u vratni otvor i na kraju u matericu.
Ponekad mogu postojati problemi tokom tog prelaznog perioda, spermatozoida u cervikalnu sluz i prema grliću materice. Na primer, u cervikalnoj sluzi mogu da postoje antitela (čak i u spermi) koja napadaju spermatozoide. To stanje je poznato kao neprijateljska cervikalna sluz. Kako efikasno dijagnostifikovati ovaj problem nije jasno i ovakvi slučajevi često ostanu neobjašnjivi.

Loš kvalitet jajnih ćelija: Postoje analize za utvrđivanje ovulacije i analize kojim bismo dobili opštu ideju da li postoji relativno dobra količina jajnih ćelija u jajnicima. Specifično je da ne postoji test koji bi utvrdio da li su jajne ćelije kvalitetne. Loš kvalitet jajnih ćelija može biti uzrokovan starošću, osnovnim medicinskim stanjem ili nekim još nepoznatim uzrokom. Loš kvalitet jajnih ćelija može se dijagnostifikovati tokom IVF-a. Nakon aspiracije, jajne ćelije će se pregledati pod mikroskopom.
Loš kvalitet spermatozoida: Prepoznati su neke vrste lošeg kvaliteta spermatozoida. Na primer, loš oblik spermatozoida (poznat i kao morfologija) može prouzrokovati probleme plodnosti. Loša pokretljivost spermatozoida (ili kretanje) takođe može izazvati neplodnost. To se lako može dijagnostifikovati analizom spermograma. Međutim, ponekad postoje problemi u vezi sa kvalitetom spermatozoida koji nisu očigledni tokom analize spermograma.
Na primer, spermatozoidi mogu da imaju DNK lošijeg kvaliteta. Ova pitanja u vezi sa DNK se povećavaju kako čovek stari, zbog čega je deci starijih očeva povećan rizik od određenih poremećaja rođenja i problema mentalnog zdravlja. Loš kvalitet spermatozoida može se dijagnostifikovati tokom IVF-a. Ako na izgled dobar spermatozoid ne oplodi jajnu ćeliju zdravog izgleda, to može ukazivati na probleme sa kvalitetom ćelije ili spermatozoida.
Problemi sa endometrijumom: možete imati zdravo okruženje grlića materice, zdrave jajne ćelije i zdrave spermatozoide… Ali ako rezultirajući zdravi embrion ne može uticati na endometrijum, imamo problem.
Na primer, jedno istraživanje objavljeno 2016. godine otkrilo je da se novootkriveni virus češće nalazi u tkivu endometrijuma kod žena s neplodnošću nego kod žena sa dokazanom plodnošću. Ali kako se dijagnostifikuje i leči ovaj problem nije poznato.
Poremećaji lutealne faze takođe se uklapaju u moguće probleme sa endometrijumom i mogu biti odgovor za neke slučajeve neobjašnjive neplodnosti.
Problemi s oplođenom jajnom ćelijom koja se razvija u zdrav embrion: Recimo da dobijamo jajnu ćeliju i spermuatozoid zdravog izgleda i oni postaju embrion. Zatim se ćelije unutar embriona razdvajaju se i rastu kako bi na kraju formirale plod. Ponekad ovo pođe po zlu. Ovo je još jedan problem koji se može dijagnostikovati tokom lečenja IVF-a pošto se embrioni prate radi normalne deobe ćelija.
Stručnjacima za plodnost još nije poznat faktor: Možda je razlog vaše neobjašnjive neplodnosti za sada medicinskim profesionalcima potpuno nepoznat.
Ništa od komplikacija nije previše ozbiljno: Neki parovi sa neobjašnjivom neplodnošću ostvare trudnoću bez ikakve pomoći u lečenju u roku od jedne do dve godine od dijagnoze. Niko ne zna zašto, ili šta, nije bilo u redu, ali to se dešava. Zdrav, plodan par ima oko 30% šanse da zatrudni u bilo kom mesecu. Primećujemo da koeficijent nije 100%. Šanse nisu nikome 100%. Moglo bi se dogoditi da imate veoma suptilan problem plodnosti, ali ne toliko da više vremena ne možete uočiti sami. (To se ponekad naziva i subfertilnost).
Može se reći da ste vi i vaš partner imali ozbiljnu lošu sreću. To je frustrirajuće, ali moguće je objašnjenje za one koji pokušavaju da začnu za manje od dve do tri godine.

Šta NIJE neobjašnjiva neplodnost ?
Jednako važno kao i razgovor o neobjašnjivoj neplodnosti, važno je razgovarati o onome šta nije neobjašnjiva neplodnost. Neobjašnjiva neplodnost nije…
- Nije samo „u vašoj glavi“
- Prouzrokovana time što se „previše trudiš“ ili „stres“
- Nije problem
Ljudima je, uključujući i neke neosetljive lekare, lakše da odbace neplodnost ako se ne može naći jasan problem.
Vaša emocionalna borba za začećem jednako je stvarna, čak i bez konačne dijagnoze. Neki bi rekli i da je intenzivnija, jer se bez odgovora možete osećati zbunjeni situacijom. Vaš mogući fizički problem je isto toliko stvaran, čak i ako on još nije, ili nije uopšte dijagnostifikovan.
Želite da zatrudnite, a ne možete. To je sve vredno pažnje i brige. Ako vam lekar dijagnostifikuje neobjašnjivu neplodnost i kaže vam da vam „treba samo više vremena“, možda ćete želeti da razmotrite i drugo mišljenje. To će kod nekih parova dovesti do rešenja, kod mnogih neće. Ipak, nije to razlog da odustanete!
Ukoliko imate bilo koje pitanje u svakom trenutku možete pozvati Centar za vantelesnu oplodnju na besplatan broj 0800 333 030 ili na info broj Udruženja 061/624-5224.
Izvor: www.verywellfamily.com