Zakon o lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognute oplodnje (2017) dopunjen je neophodnim Pravilnicima kako bi se procedura donacije mogla raditi i kod nas u Srbiji.
Ukoliko ste žena i želite da donirate svoje jajne ćelije morate znati nekoliko stvari.
- Donacija je anonimna i za davaoca i za primaoca – vaši biografski podaci nisu vidljivi.
- Donacija je jedan na jedan – što znači da kada darujete ćelije darujete ih samo jednoj ženi tj.paru. Nije moguće po našem zakonu deliti jajne ćelije sa više primaoca. To važi i za muškarca donora i za ženu donorku.
- Svoje jajne ćelije darujete ženi koja nažalost nema svoje jajne ćelije i zato ne može ostvariti trudnoću. Različiti su razlozi zašto žene nemaju jajne ćelije – operacije, hormonski poremećaji, godine žene, nepoznat uzrok…
- Morate uraditi analize. Ispod će biti više reči o tome koje su analize potrebne.
- Morate se retestirati nakon 6 meseci
- Sve analize radite o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje
- Javljate se Banci reproduktivnih ćelija i embriona – tamo se vrše sva ispitivanja za Vas kao moguću donorku. Banka se nalazi u KC Srbije – GAK Višegradska.
- Iz Banke će vaše ćelije, nakon završene kompletne procedure, otići u kliniku za vantelesnu oplodnju u kojoj će se uraditi procedura za par koji nema svoje ćelije (u ovom slučaju žena).
- Otvoren je novi sistem – Registar (Nacionalni registar) u kome se nalaze vaši podaci ali nisu vidljivi nikom – ni primaocima, ni javnosti, ni detetu.
- Dete dobijeno procedurom donacije ne može vas kontaktirati ili vam se javiti u nekom trenutku vašeg života jer može dobiti samo medicinske podatke o vama i to samo ukoliko ima nekih medicinskih problema.
- Dete dobijeno uz pomoć donacije jajnih ćelija nosilac je većinom vaših gena, ali raste i razvija se u materici druge žene. Najnovija istraživanja kažu da dete dobija delom i gene žene koja ga nosi.
- Vi niste roditelj deteta, iako ste biološka majka
- Postoji niz papira koje morate popuniti kako biste ušli u proceduru doniranja
- Prolazite neinvazivan postupak stimulacije jajnika koji omogućava da se dobije više ćelija koje ćete donirati. Ova procedura stimulacije traje u proseku 10-ak dana. Koliko će se ćelija dobiti stimulacijom – ne može se predvideti, ali sve ćelije koje dobijete daruju se ženi mogućem primaocu.
- Neophodna je procena psihologa
Treba znati: Žene primaoci su žene koje su imale dug put do odluke o donaciji, uglavnom mnoštvo neuspelih IVF procedura i ni one nisu lako donele tu odluku, ali je želja za detetom ogromna te ovim činom pomažete nekom da osnuje porodicu i dobije ono što najviše želi a to je dete!

Kriterijumi:
- žena od 21 do 34 godine
- da je fizički i psihički zdrava osoba
- da nije rizičnog ponašanja
- da se nije podvrgavala tetovaži u poslednjih 12 meseci
- da nema žuticu
- da ne konzumira alkohol i da ne puši
- da je očuvana ovarijalna rezerva – ovo se proverava nizom analiza
- da nije primalac matičnih ćelija, tkiva, organa i krvi
- da ne boluje od hroničnih bolesti
- da nije imala dijagnozu demencije
- da je optimalne telesne težine
Donorka jajnih ćelija može biti i žena koja je i sama u proceduri vantelesne oplodnje ukoliko odgovara kriterijumima i ima višak jajnih ćelija koje želi da daruje.
Analize:
Davaoci moraju da se testiraju kako bi time bile isključene virusne i bakterijske infekcije i bolesti, hemofilije i drugi poremećaji koagulacije, cistična fibroza, a u nekim slučajevima i tropske bolesti (HIV infekcija, B I C hepatitis, HTLV-I, II, III, CMV infekcija, sifilis, gonoreja, hlamidija, mikoplazma, ureaplazma, hemofilija i drugi poremećaju koagulacije, skrining na cističnu fibrozu).
Izbor reproduktivnih ćelija vrše stručna lica u klinici i Banci.
Uspostavlja se sistem evidencije o rezultatima procene i testiranja kandidata za davaoca.
Za sada je u Srbiji dozvoljeno samo altruističko davalaštvo – to znači da za davoce nije predviđena materijalna i novčana nadoknada. Nadamo se da će uskoro davaocima biti omogućena određena nadoknada na ime putnih troškova i odsustva s posla.
Možete se javiti Udruženju Šansa za roditeljstvo radi dobijanja dodatnih informacija na 061/624-5224 ili Banci reproduktivnih ćelija na 011/3615607.
Za sva dodatna pitanja možete pozvati Centar za vantelesnu oplodnju na besplatan broj 0800 333 030.