Ukoliko ste u procesu planiranje porodice, znate da postoji nekoliko komponenti koje vam mogu biti od pomoći na tom putu – način ishrane oba partnera, životne navike, od kojih neke možda zahtevaju izvesnu korekciju, režim vežbanja, smanjenje stresa (kako bi se šanse za začeće prirodnim ili medicinski potpomognutim putem poboljšale) ali i mnoge druge.
Problemi sa fertilitetom zahtevaju veoma detaljnu analizu specifičnog problema, individualizovanu terapiju kako konvencionalne tako i komplementarne medicine, kao i kod prepisivanja najdelotvornijih suplemenata. I pored toga, ima mnogo toga što vi, kao par, možete sami primeniti i promeniti i time značajno uticati na začeće. Bilo o kom začeću da se radi, vaš način ishrane, način života, način na koji se nosite sa stresom, da li ste i koliko fizički aktivni značajno mogu uticati na ishod vašeg planiranja porodice.
ISHRANA
Bez obzira da li planirate začeće prirodnim ili asistiranim putem, vaš način ishrane ima ogroman uticaj kako na vaše opšte zdravlje, enegiju i vitalnost, tako i na vaše reproduktivno zdravlje. Znamo da treba zdravo da se hranimo i uključimo sve glavne nutricionističke vredne grupe namirnica, ali kako, kada i koliko, i šta je to što je zdravo?
Zdravo i podobno za jednu osobu koja ima probleme sa varenjem ili apsorbcijom hranljivih materija koliko god da ih unosi, probleme sa alergijskim reakcijama na neke grupe namirnica, (kao što je gluten) ili pak ima istoriju anemije, neće biti isto kao i za onu koja nema tih problema. Ukoliko je neko vegetarijanac, ishrana se mora podesiti s tim u vezi. Jednom rečju, bilo bi lakše kada bi postojao recept za jedan način ishrane koji bi bio dobar za svakog ko želi da poboljša svoje reproduktivno zdravlje, da tako kažemo. Ali, takvog nema.
Ono što se zna da je dobro u većini slučajeva, kod prosečne osobe bez većih potreba za adaptacijom menija, jeste ishrana bogata povrćem, voćem, belim mesom, ribom, koštunjavim voćem, orasi su posebno dobri, jajima, dobrim uljima, naročito hladno ceđenim maslinovim, uz umeren unos mlečnih proizvoda, naročito pravljenih od kravljeg mleka, dok su kozje mleko i jogurt bolji izbor; minimalan unos šećera u kolačima, keksima, ali i potpuno izbegavanje proizvoda sa 0% masti. Uvek se opredelite za punomasne proizvode, u manjoj količini, umesto za one potpuno nemasne-ukus mora nečim da se postigne, pa kada se izdvoje masti, dodaje se šećer i drugi sastojci da bi se ukus postigao.
Od napitaka, voda se preporučuje do otprilike 2 litra dnevno, nekada se preporučuje i više, mada to treba da zavisi od telesne mase svakog ponaosob. Poželjno je ograničiti konzumiranje vode u toku obroka da bi se dozvolilo stomačnim kiselinama da neometano razgrađuju hranljive sastojke, a previše vode u toku obroka taj proces ometa. Konzumiranje kafe i čaja treba smanjiti, u nekim slučajevima izbaciti, s tim što se s vremena na vreme pojavljuju veoma kontradiktorna istraživanja vezana za učinak kafe, tako da je umerenost važna. Jedna do dve manje crne kafe dnevno u većini slučajeva se smatra “dozvoljenim”. Treba imati u vidu da kafu bez kofeina treba izbegavati, zbog procesa dekafinacije nakon koga kafa nema kofeina, ali ima niz drugih hemijskih residualnih elemenata koji preostaju nakon dekafinacije. Biljni čajevi su u celini uzev u redu, a ukoliko niste sigurni da li su neki potencijalno štetni tokom procesa VTO, usled mogućih nus pojava uz uzimanje VTO terapije, posavetujte se s nekim ko je u toj oblasti stručnjak.
Ukoliko vam je skrenuta pažnja na specifične probleme koji ometaju začeće, kao što su endometrioza, policistični jajnici, smanjen kvalitet jajnih ćelija, loš kvalitet spermatozoida, postoje namirnice i način ishrane koji puno pomažu da se njihovi efekti ublaže ili smanje, ali treba imati u vidu da je za to potrebno vreme, u proseku nekoliko meseci i da taj proces zahteva posvećenost i veliku desciplinu, uz korekciju i drugih životnih navika kao što su pušenje i/ili konzumiranje alkohola.
FIZIČKA AKTIVNOST
Biti fizički aktivan i baviti se rekreativno nekim sportom je višestruko korisno za sve aspekte fizičkog i psihičkog zdravlja. Kada se radi o poboljšanju reproduktivnih funkcija, od velikog je značaja kretanje svake vrste, različitog intenziteta u različitim fazama planiranja trudnoće. To se odnosi na oba partnera, i često ne zahteva neki posebni aranžman, s obzirom da je svako kretanje, šetnja, brzo hodanje od 30-60 minuta, korisno. Ukoliko se bavite jogom, pilatesom ili ste na nekom fitnes režimu, i to je korisno. Ono što treba izbegavati, pred sam proces planiranja trudnoće, je započinjanje nekih novih režima vežbanja na koje organizam nije naviknut. Nije dobro ni pokušavati da smršate i radite na bebi istovremeno. To su u suštini dva različita procesa: “prikupljanje” energije koja će hraniti i podržavati začetak novog života, i “oslobađanje” od viška kilograma – kada telu dajemo signal da nam je nečega previše i da toga želimo da se rešimo. Ukoliko planirate redukciju telesne težine, taj proces treba da planirate pre nego što ciljano počnete sa planiranjem porodice.
Vežbanje i kretanje se preporučuju zato što se tako obezbeđuje oksigenizacija svih ćelija u organizmu, poboljšava cirkulacija i reguliše prokrvljenost, što obezbeđuje dobru i zdravu cirkulaciju, a to je naročito potrebna funkcija u reproduktvnom periodu.
PUŠENJE
Bez obzira koje ste sve priče čuli vezane za efekat pušenja – da je pušenje šteteno, ili pak da uopšte ne utiče na trudnoću, ili kvalitete spermatozoida, da je veći stres ostaviti pušenje nego bilo šta drugo – sve tvrdnje su potkrepljene poznatim slučajevima kod nekog u porodici, kod prijatelja i poznanika. Činjenica je da je stres ostavljati pušenje pred sam proces začeća, naročito u toku procesa VTO, koji je i sam više nego dovoljno stresan, ali je i činjenica da pušenje pogubno utiče na kvalitet jajnih ćelija i spermatozoida, nažalost. Usled smanjenog protoka kiseonika koji je inhibiran pušenjem, smanjuje se i kvalitet aspiriranih jajnih ćelija u VTO procesu, a veća je i koncentracija velikog broja toksičnih elemenata sadržanih u cigaretama.
Da li ćete prestati da pušite ili ne je vaša odluka, neosporno, ali je važno znati detalje o efektima pušenja pre nego što doneste odluku i potencijalne konsekvence, a činjenica je da je pušenje veoma štetno, uprkos tome što ćemo uvek čuti bezbroj priča “za” i “protiv”.
STRES
U današnje vreme je stres najrasprostranjenija reč koja je “kriva” za mnoge poremećaje, od nespavanja, glavobolje, poremećaja sistema za varenje, menstrualnih ciklusa, ali i naravno neuspele VTO.
Jednu od definicija stresa nudi Wikipedia: Stres je skup nespecifičnih reakcija čovekovog organizma na štetne faktore iz radnog i životnog okruženja. Štetni faktori iz čovekovog okruženja aktiviraju adaptacioni mehanizam u organizmu kako bi se organizam zaštitio uspostavljanjem ravnoteže sa sredinom.
Prilično odgovarajuća definicija, naročiti deo koji govori o nespecifičnim reakcijama organizma na spoljne faktore. Zato je stres različit pojam za različite osobe. Svako od nas reaguje na spoljne uticaje i zato je od najvećeg značaja ustanoviti šta je za nas stresno i kako da se sa tim nosimo. Nije realno očekivati da možemo da izbegnemo stres, ali je krajnje ostvarivo korigovati reakcije ne stresne uticaje. To podrazumeva pravilno ispoljavanje emocija, ne potiskivanje takozvanih “negativnih” emocija tuge, besa i straha. Sve emocije su odgovarajuće u određenim situacijama i one imaju svoju ulogu. Problem nastaje kada na situacije gde je, na primer, potrebna reakcija tuge, mi se naljutimo, ili se ljutimo kada smo tužni, jer mislimo da je to znak slabosti koju sebi ne želimo da dopustimo. Zamena teza je svakodnevni problem i može na mnogim nivoima da organizam ozbiljno izbaci iz ravnoteže.
Ne smemo zaboraviti i fiziološki uticaj stresa na hormonalni balans kod oba partnera. Stalno lučenje adrenalina i kortizola centralnog nervnog sistema ostavlja malo mesta za rad perifernog i lučenje potrebnih endorfina. Stalno potsticanje našeg borbenog stava i ponašanja u cilju adaptacije organizma na spoljne stresore ne ostavlje mnogo mesta za naše mirne, srećne, negujuće endorfine. Jednom rečju, nema mnogo mesta za još jedan stres-trudnoću. Možda zvuči neverovatno, ali trudnoća jeste priličan stres za organizam, budući da se radi o stvaranju i podizanju novog živog bića, tako da oslabljen, debalansiran organizam teško ostvaruje i ovu funciju koju od njega tražimo.
U svakom slučaju, važno je ustanoviti šta je za nas stres i pronaći način da smanjimo reakcije na isti u našem svakodnevnom životu. Ako ste na putu da postanete roditelj, motivacija vam sigurno neće nedostajati, a to je veliki pokretač za mnoge uspešne akcije.
Mogu da potvrdim iz sopstvene desetogodišnje kliničke prakse da su efekti rada na planiranju procesa začeća i trudnoće zaista ponekad neverovatni. Bez obzira da li se radi o planiranju trudnoće prirodnim ili asistiranim putem, planiranje novog života često podrazumeva određenu meru adaptacije životnog stila i načina ishrane. Tako imate mnogo bolje šanse da se osećate dobro, da uspostavite kontrolu nad sopstvenim procesom planiranja trudnoće i obezbedite što bolje uslove za zdravu trudnoću. Važno je imati u vidu da ovaj proces zahteva određeno vreme pripreme, jer kao i za sve promene u životu, proces adaptacije na nove uslove je od suštinske važnosti.
Bez obzira koliko godina imate, čime se bavite i gde se nalazite na vašem putu ka roditeljstvu, mnogo možete promeniti u svom zdravlju i životu da biste ostvarili svoju najveću želju. A ima i mnogo nas koji vam stojimo na raspolaganju kao podrška na tom putu.
Gordana Petrovic BScTCM RSM MAcS Chinese Medicine Acupuncture Fertility Specialist GP Acupuncture Clinic Harley Street |