Na Naučnoj konferenciji “Ka boljoj demografskoj budućnosti Srbije” održana su predavanja na srodne teme u vezi sa problemima negativnog prirodnog priraštaja i niskog nataliteta u Srbiji.
Među mnogobrojnim uglednim zvanicama i gostima bili su i predstavnici Udruženja Šansa za roditeljstvo.
Mnogi važni podaci koji su prezentovani na konferenciji nam daju još veći elan da istrajemo u svojim zahtevima. Ovo su neki od najvažnijih.
Prosečna starost stanovništva u Srbiji je skoro 43 godine i naša zemlja je na šestom mestu u Evropi po starosti stanovništva.
Zbog negativnog prirodnog priraštaja, ali i migracija, Srbija godišnje izgubi grad veličine oko 36.000 stanovnika.
U Srbiji mesto prebivališta promeni 130.000 stanovnika, češće se sele žene i to starosti oko 33 godine, a godišnje zemlju napusti 15.000 stanovnika.
Čak 18,7 odsto stanovništva danas starije je od 65 godina, prosečna starost je 42,7 godina, pa nas to svrstava na šesto mesto u Evropi po starosti stanovništva.
Visokoobrazovane žene danas imaju živorođene 1,37 dece, a za najprostiju reprodukciju je potrebno 2,1 dete, materinstvo je odloženo, ali za to ne treba optuživati žene, već su krivci mnogi društveni, socijalni, politički i istorijski faktori.
Srbija je u međupopisnom periodu, od 2001. do 2011. godine, izgubila između 367.000 i 422.000 ljudi, i u poslednjih 25 godina beleži negativan prirodni priraštaj.
Od početka milenijuma, mi smo izgubili više od pola miliona ljudi. Pritom migracioni aspekt nije toliko dominantan. Od 1930. godine u Srbiji se rađa manje dece od onog broja koji je potreban za prostu reprodukciju.
U svetlu činjenica koje su iznesene u predavanjima smatramo da jedan od državnih prioriteta mora biti omogućavanje svim parovima koji žele da budu roditelji, da to i postanu. Zato nastavljamo da se borimo.