Čuli smo mnoge uspešne priče o tretmanima vantelesne oplodnje (IVF) od prijatelja, porodice ili na internetu. Međutim, ne čujemo često za neuspelu vantelesnu oplodnju, obično zato što je to veoma emotivna tema za one koji žele da budu roditelji. Ovaj tekst može da posluži za razbijanje tabua i pokriva neke od razloga zbog kojih IVF možda ne uspe.
Kako žene stare, jajne ćelije se smanjuju u kvalitetu i kvantitetu. Dobro je poznato da žene imaju manje šanse da zatrudne kako imaju više godina, međutim, smanjenje količine i posebno smanjen kvalitet jajnih ćelija takođe utiče na šanse za kliničku trudnoću ili živorođenje kroz IVF tretman. Ipak, mora se uzeti u obzir i način života današnje populacije gde se do roditeljstva stiže kasnije i naučna zajednica mora da bude pomoć ženama u tome da do majčinstva dođu onda kada žele.

Tokom laboratorijskog dela IVF tretmana, jajna ćelija ženke i spermatozoid se spajaju sa ciljem stvaranja embriona. Embrioni mogu izgledati zdravo u laboratoriji, ali kada se implantiraju u matericu postoji mogućnost da se ne usade zbog nevidljivog defekta. IVF laboratorije koriste sisteme bodovanja za ocenjivanje kvaliteta embriona i bira se najbolji za vraćanje u matericu. Takođe koristi se time-lapse snimanje (embrioskop) da bi se doveli embrioni do stadijuma blastociste (embrioni stari 5 dana). Embrioskop je zatvoreni inkubator sa kamerom unutra koja fotografiše embrione svakih 10-20 minuta.
Embriolog može tako da posmatra napredak embriona kroz ekran na spoljašnjoj strani embrioskopa i stoga ne mora da vadi embrione svaki dan da bi ih procenio, što ih drži u stabilnom okruženju. Takođe može se premotati video snimak i proceniti razvoj embriona preko noći, što može da omogući da se zaista napravi izbor najboljeg za transfer kako bi se stiglo do trudnoće.
Na početku IVF tretmana, žena mora da uzima svakodnevno injekcije hormona, koji ima za cilj da poveća proizvodnju jajnih ćelija. Jajnici nekih žena ne reaguju pravilno na ove lekove i stoga ne proizvode više jajnih ćelija za aspiraciju. Ovo se posebno odnosi na starije žene zbog ionako male količine jajnih ćelija (niska rezerva jajnika).
Ako dođe do slabog odgovora jajnika, to ne znači da je kraj IVF tretmana. Možda promena lekova može da dovede do boljeg ishoda. Rezerva jajnika se procenjuje testom krvi na antimularski hormon (AMH) i ultrazvučnim pregledom koji prikazuje broj antralnih folikula. Rezerva jajnika bi odredila najbolji protokol i dozu hormona za stimulaciju vaših jajnika i proizvodnju razumnog broja jajnih ćelija.

Kada se embrioni ne implantiraju u endometrijum, uzrok toga može biti zbog prisustva polipa, preranog povećanja nivoa progesterona, pretanke sluznice endometrijuma ili infekcije materice. Treba da znate da niste vi krivi ako embrion ne uspe da se implantira, većina problema sa implantacijom su van bilo čije kontrole. Postoji čitava grupa testova da bi se proverilo šta bi bio mogući uzrok neuspeha implantacije.
Način života
Kao i kod prirodne trudnoće, održavanje zdravog načina života pre i tokom IVF-a će verovatno pomoći začeću. Ako pušite, pametno je da prestanete nekoliko meseci pre nego što započnete IVF, jer se pokazalo da pušenje negativno utiče na plodnost . Postizanje zdrave težine će vam takođe koristiti, kao i zdrava ishrana i redovno vežbanje.
Hromozomske abnormalnosti
IVF može biti neuspešan zbog embriona koji imaju hromozomske abnormalnosti. To znači da embrion ima nedostajući, dodatni ili nepravilan deo hromozomske DNK-a. Telo tada odbacuje embrion i to rezultira neuspehom vantelesne oplodnje. Hromozomske abnormalnosti mogu biti nasleđene od jednog od roditelja ili se, kao potpuno nova abnormalnost, razviti u ranim fazama deobe embriona.
Hromozomske abnormalnosti su najverovatnije prisutne u embrionima žena starijih od 35 godina. Međutim, ne treba dozvoliti da nas ovo odvrati. Možemo testirati embrione za sva 23 para hromozoma za bilo koje nasledne hromozomske ili genske abnormalnosti i koristiti samo zdrave embrione. Nije jednostavno ali je moguće.
Reproduktivna imunologija je teorija da embrion ili fetus biva odbačen, od strane endometrijuma, zbog prekomerno aktivnih imunih ćelija u telu. Ako ste prošli kroz IVF cikluse, ali niste stigli do uspeha, postoji mogućnost da vaše imunološke ćelije napadaju embrion. Reproduktivna imunologija bi mogla da pruži uvid u to zašto su vaši ciklusi vantelesne oplodnje stalno neuspešni i, ako vaš imuni sistem reaguje na ovaj način, obezbediti plan lečenja.
Smanjenje rizika od ponavljanja neuspeha IVF-a
Ponekad su potrebna dva ili više ciklusa IVF-a da bi se postigao uspeh. Iako ovo može uticati na vas fizički, emocionalno i mentalno, može pomoći da znate da niste sami u svojoj borbi, da postoji pomoć od stručnjaka za plodnost sa decenijama iskustva i da IVF neuspeh nije vaša greška.
Nekoliko saveta koji mogu biti korisni kada se razmišlja o uzrocima neuspeha:
Imuno testiranje
Skrining infekcije
Histeroskopija (uz indikaciju)
Kariotipizacija
DNK fragmenatcija
Izvor: fertility-academy.co.uk