*NAPOMENA 1: Svim ženama koje su napunile 45 godina u periodu od 10. februara pa zaključno sa 30. junom a imaju zamrznute jajne ćelije ili ako apliciraju u paru to se odnosi i kod ljudi koji imaju zamrznute spermatozoide iz razloga onkoloških oboljenja – neophodno je da se omogući izlazak pred komisiju za vantelesnu oplodnju.
*NAPOMENA 2: Neophodno je i omogućiti svim ženama koje su napunile 40 godina i svim muškarcima koji su napunili 50 godina u periodu od 10. februara pa zaključno sa 30. junom da izađu pred komisiju radi dobijanja potvrda o ispunjenosti uslova za zamrzavanje reproduktivnih ćelija/embriona.
Prošireni uslovi za postupke vantelesne oplodnje, odnosno očuvanje fertiliteta su od 16. maja 2023. godine obuhvatili i ljude koji imaju onkološki problem, pa usled lečenja mogu ostati bez reproduktivnog potencijala i na taj način izgubiti mogućnost da postanu roditelji.
Uslovi za same postupke vantelesne oplodnje su prošireni za muškarce i žene koji imaju zamrznute jajne ćelije ili spermatozoide usled onkoloških oboljenja, a samo zamrzavanje reproduktivnih ćelija od sada finansira RFZO (Republički fond za zdravstveno osiguranje). Zamrzavanje jajnih ćelija i spermatozoida je propisano kroz nekoliko važnih koraka.
Osnovni kriterijumi za uključivanje u zamrzavanje jajnih ćelija za žene su:
- Da nema više od 40 godina u momentu izdavanja Potvrde o ispunjenosti uslova (BMPO -9).
- Da nema dete, zamrznute jajne ćelije ili embrione.
- Žene sa malignitetom bez metastaza kod kojih je indikovana hemioterapija u kurativne svrhe.
- Žene sa HR pozitivnim karcinomom dojke (hormon pozitivni tumor).
- Žene sa limfomom koja se leči protokolom sa visokim rizikom razvoja infertiliteta, kao i žene sa drugim hematološkim malignitetima koje će imati posebnu odluku konzilijuma.
- Žene sa lokalizovanim osteosarkomom ili Ewing/PNET sarkomom gde se hemioterapija primenjuje u kurativne svrhe.
- Žene sa ranim stadijumom maligne bolesti reproduktivnih organa gde je moguće lečenje uz očuvanje fertiliteta.
Osnovni kriterijumi za uključivanje u zamrzavanje spermatozoida za muškarce su:
- Da nema više od 50 godina u momentu izdavanja Potvrde o ispunjenosti uslova za zamrzavanje (BMPO-9a).
- Da nema dete, zamrznute spermatozoide ili embrione.
- Muškarci sa malignitetom bez metastaza kod kojih je indikovana hemioterapija/antineoplastična terapija u kurativne svrhe.
- Muškarci sa limfomom koji se leči protokolom sa visokim rizikom razvoja infertiliteta, kao i muškarci sa drugim hematološki malignitetima koji će imati posebnu odluku konzilijuma.
- Muškarci sa lokalizovanim osteosarkomom ili Ewing/PNET sarkomom gde se hemioterapija primenjuje u kurativne svrhe.
PROCEDURA I KORACI U PRIPREMI ZA KOMISIJU ZA ZAMRZAVANJE JAJNIH ĆELIJA ZA ŽENU SA DIJAGNOZOM SOLIDNIH MALIGNITETA:
Žena najpre posećuje Onkološki konzilijum gde se utvrđuje da žena ispunjava osnovne kriterijume za uključivanje u ovu proceduru i dobija od konzilijuma anketu koja je poseban dokument. Nakon posete Onkološkom konzilijumu žena se upućuje onkologu pri zdravstvenim ustanovama tercijalnog nivoa.
Zdravstvene ustanove tercijalnog nivoa su:
Institut za onkologiju Vojvodine, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije, KBC Bežanijska kosa, KBC Zemun, UKC Kragujevac i UKC Niš.
Onkolog anketira ženu i utvrđuje da li postoje uslovi za zamrzavanje jajnih ćelija. Nakon toga, na osnovu dijagnoze, stadijuma bolesti, pregleda i potvrde da nema metastaza izdaje izveštaj u vidu saglasnosti u kome potvrđuje da žena ispunjava uslove za zamrzavanje jajnih ćelija i navodi vremenski period do započinjanja hemioterapije.
Nakon toga žena prikuplja obavezne analize za komisiju za BMPO kako bi se podvrgla zamrzavanju jajnih ćelija.
Nalazi koje mora da prikupi su:
Hormoni: TSH, T3, T4, antimilerijan hormon – AMH.
Serologija: HbsAg, HCV, HIV, TPHA ― serologija; Rubella ― serologija; Toxoplasma gondii
Brisevi: cervikalni i vaginalni na bakterije i hlamidiju, kao i bakterijsku vaginozu.
Nakon prikupljanja ovih nalaza žena uzima dva uputa za komisijski pregled i zakazuje komisiju prema mestu prebivališta po prioritetu.
Uputi koji su potrebni za komisijski pregled su: UPUT za komisiju za BMPO preko RFZO-a i UPUT za ultrazvučni pregled u okviru komisije za VTO.
Telefoni za zakazivanje komisije su na linku: ZAKAZIVANJE KOMISIJE
PROCEDURA I KORACI U PRIPREMI ZA KOMISIJU ZA ZAMRZAVANJE JAJNIH ĆELIJA ZA ŽENU SA DIJAGNOZOM HEMATOLOŠKOG MALIGNITETA:
U ustanovama tercijalnog nivoa hematolog utvrđuje da li žena ispunjava uslove u pogledu godina starosti i da li je indikovano antineoplastično lečenje. Ukoliko su ispunjeni ovi osnovni uslovi, prilaže ženi anketu o potomstvu i upućuje je na Hematološki konzilijum.
Hematološki konzilijum je organizovan u zdravstvenim ustanovama tercijalnog nivoa: Institut za onkologiju Vojvodine, Klinički centar Vojvodine, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije, UKC Srbije, KBC Bežanijska kosa, KBC Zemun, KBC Zvevdara, UKC Kragujevac i UKC Niš, Klinika za plućne bolesti UKC Niš.
Hematološki konzilijum na osnovu ankete, dijagnoze i stadijuma bolesti procenjuje da li ima uslova za zamrzavanje i izdaje izveštaj o vrsti antineoplastične terapije i vremenu do započinjanja lečenja antineoplastičnom terapijom koji se predaje primarnom hematologu. Primarni hematolog daje saglasnost da žena ispunjava uslove za zamrzavanje jajnih ćelija, daje vremenski okvir do započinjanja lečenja, te upoznaje ženu sa nalazima koje ona mora pripremiti za komisiju za BMPO.
Nalazi koje žena mora pripremiti su:
Hormoni: TSH, T3, T4, antimilerijan hormon – AMH.
Serologija: HbsAg, HCV, HIV, TPHA ― serologija; Rubella ― serologija; Toxoplasma gondii
Brisevi: cervikalni i vaginalni na bakterije i hlamidiju, kao i bakterijsku vaginozu.
Nakon prikupljanja ovih nalaza žena uzima dva uputa za komisijski pregled i zakazuje komisiju prema mestu prebivališta po prioritetu.
Uputi koji su potrebni za komisijski pregled su: UPUT za komisiju za BMPO preko RFZO-a i UPUT za ultrazvučni pregled u okviru komisije za VTO.
Telefoni za zakazivanje komisije su na linku: ZAKAZIVANJE KOMISIJE

PROCEDURA I KORACI U PRIPREMI ZA KOMISIJU ZA ZAMRZAVANJE SPERMATOZOIDA KOD MUŠKARACA SA DIJAGNOZOM SOLIDNIH MALIGNITETA (OSIM UROLOŠKIH MALIGNITETA):
Prvi korak je odlazak na Onkološki konzilijum gde se utvrđuje stadijum bolesti, godine života i protokol za primenu hemioterapije. Ukoliko ispunjava uslov u pogledu godina starosti, nema metastatsku bolest i ukoliko je indikovana hemiotarapija, konzilijum je u obavezi da priloži muškarcu anketu o potomstvu i da utvrdi da li postoje uslovi za zamrzavanje spermatozoida. Nakon svega navedenog, ukoliko su ispunjeni svi uslovi, konzilijum izdaje izveštaj u vidu saglasnosti u kojoj je navedeno vreme do početka lečenja i upućuje muškarca na komisiju za BMPO uz sledeće nalaze:
- Bris uretre na hlamidiju i bakteriološki,
- spermogram i spermokultura
- serologija: HbsAg, HCV, HIV, TPHA .
Nakon toga se muškarac upućuje kod lekara opšte medicine u dom zdravlja gde uzima dva uputa za komisijski pregled: Uput za pregled pred komisijom za BMPO i Uput za spermogram koji se vrši nas samoj komisiji.
Telefoni za zakazivanje komisije su na linku: ZAKAZIVANJE KOMISIJE
PROCEDURA I KORACI U PRIPREMI ZA KOMISIJU ZA ZAMRZAVANJE SPERMATOZOIDA KOD MUŠKARACA SA DIJAGNOZOM HEMATOLOŠKIH MALIGNITETA (OSIM UROLOŠKIH MALIGNITETA):
Prvi korak je odlazak kod hematologa koji utvrđuje godine starosti i da li je indikovano antineoplastičnom terapijom. Ukoliko su ispunjeni ovi uslovi, lekar hematolog prilaže muškarcu anketu o potomstvu i upućuje ga na Hematološki konzilijum.
Hematološki konzilijum je organizovan u zdravstvenim ustanovama tercijalnog nivoa: Institut za onkologiju Vojvodine, Klinički centar Vojvodine, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije, UKC Srbije, KBC Bežanijska kosa, KBC Zemun, KBC Zvevdara, UKC Kragujevac i UKC Niš, Klinika za plućne bolesti Knez Selo.
Ukoliko konzilijum na osnovu ankete, dijagnoze i stadijuma bolesti, utanovi da postoje uslovi za zamrzavanje spermatozoida, izdaje izveštaj o vrsti antineoplastične terapije, proceni rizika za infertilitet i vreme do započinjanja terapije, koji se predaje primarnom hematologu. Primarni hematolog daje saglasnost da muškarac ispunjava kriterijume za zamrzavanje spermatozoida, navodi vreme do započinjanja terapije i upoznaje muškarca sa nalazima koje mora da pripremi za komsiiju:
- Bris uretre na hlamidiju i bakteriološki,
- spermogram i spermokultura
- serologija: HbsAg, HCV, HIV, TPHA .
Nakon toga se muškarac upućuje kod lekara opšte medicine u dom zdravlja gde uzima dva uputa za komisijski pregled. Jedan Uput za pregled pred komisijom BMPO i Uput za spermogram koji se vrši nas samoj komisiji.
Telefoni za zakazivanje komisije su na linku: ZAKAZIVANJE KOMISIJE
PROCEDURA ZA MUŠKARCE KOD KOJIH JE PRISUTNA DIJAGNOZA UROLOŠKOG MALIGNITETA:
Kod muškaraca su u najvećem broju slučajeva u pitanju tumori testisa i lečenje počinje nakon dijagnostike, a najčešće je u pitanju hirurško uklanjanje jednog ili oba testisa, nakon čega se (u najvećem broju slučajeva) sprovodi citotoksična hemioterapija.
Odluka o upućivanju na komisiju za BMPO radi zamrzavanja spermatozoida se donosi:
- U sekundarnim i tercijalnim ustanovama u kojima se radi inicijalno hiriurško lečenje.
- U zdravstvenim ustanovama u kojima zaseda konzilijum koji donosi odluku o daljem lečenju vezano za primenu hemioterapije pre započinjanja terapije.
- U zdravstvenim ustanovama u kojima se sprovodi hemioterapija, ukoliko pre toga nije izvršeno zamrzavanje spermatozoida.
Jedna od gore pometutih ustanova je dužna da muškarcu priloži anketu o potomstvu i utvrdi da li postoje uslovi za zamrzavanje spermatozoida. Ukoliko postoje uslovi, ustanova će izdati izveštaj u vidu saglasnosti u kome je navedeno vreme do započinjanja lečenja i upoznati muškarca sa nalazima koje mora da pripremi za komisiju za BMPO:
- bris uretre na hlamidiju i bakteriološki
- spermogram i spermokultura
- serologija: HbsAg, HCV, HIV, TPHA
Nakon toga muškarac odlazi kod lekara opšte medicine i uzima upute za komsiju i to: uput za pregled pred komisijom BMPO i uput za spermogram koji se vrši nas samoj komisiji i muškarac zakazuje termin za komisijski pregled.
Telefoni za zakazivanje komisije su na linku: ZAKAZIVANJE KOMISIJE
KOMISIJA ZA BMPO JE DUŽNA DA PO PRIORITETU ZAKAŽE TERMIN KOMISIJSKOG PREGLEDA PACIJENTIMA SA ONKOLOŠKIM BOLESTIMA, A USTANOVE SU DUŽNE DA PO PRIORITETU ZAPOČNU UZIMANJE REPRODUKTIVNIH ĆELIJA PACIJENTIMA (za žene do 3 nedelje od prolaska komisije, muškarcima do 7 dana nakon prolaska komisije).
Svi pacijenti su dužni da overe upute u svojim filijalama RFZO-a prilikom odlaska u drugu filijalu na bilo koji pregled.
Ukoliko imate pitanja u vezi s tim kom okrugu pripadate ili neko drugo pitanje u vezi sa procesom vantelesne oplodnje – pozovite Centar za vantelesnu oplodnju na besplatan nacionalni broj 0800 333 030 ili Udruženje Šansa za roditeljstvo direktno na 061/624-5224.