Do konkretnog postupka vantelesnog oplođenja u Srbiji dolazi se kroz, možda i za nekog komplikovanu proceduru. Prva stvar sa kojom se parovi suočavaju jeste sakupljanje mnogobrojnih analiza koje su neophodne kao priprema za sam postupak. Same analize imaju određeni rok važenja, tako da stalno moraju da se obnavljaju. Međutim, najveći problem u celom pripremnom postupku jeste nesistematičnost podataka i nemogućnost da se potrebne informacije nađu na jednom mestu, kao i činjenica da lekari i službenici nisu dovoljno upoznati sa celom procedurom ili da ne poznaju istu.
Ukoliko par ispunjava određene uslove, Republički fond za zdravstveno osiguranje će finansirati neograničen broj pokušaja vantelesnog oplođenja za prvo dete do 45. rođendana žene. Za dobijanje drugog deteta, Fond omogućuje dva stimulisana postupka i tri krioembriotransfera. Naravno, potrebno je skupiti zahtevane analize koje predstavljaju pripremu za sam postupak. Ovde treba napomenuti da će, ukoliko rezultati pokažu da je sve u redu (prohodni jajovodi, dobar spermogram, dobri nalazi hormona…), odnosno da nema problema, a da ženski partner nije blizu 45. godine, do koje Fond finansira pokušaje VTO, par prvo biti u obavezi da uradi 3 inseminacije, kao još jedan vid biomedicinski potpomognutog oplođenja, pa tek ukoliko se ni tada ne desi trudnoća onda se upućuje na pripremu za VTO.
Procedura se, međutim, ovde ne završava, s obzirom da sledi odlazak na komisiju koja proverava da li postoji sva potrebna dokumentacija i da li su analize u roku važenja, pa ukoliko su ovi uslovi ispunjeni izdaje potvrdu o ispunjenosti uslova za proces VTO. Tek nakon ove potvrde koja se overava u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, par dobija poziv od izabrane klinike da dođe na konsultaciju i tek tada se završava administrativni deo procedure, a počinje onaj praktični.
Naravno, sve ovo se može i preskočiti samostalnim finansiranjem celokupnog postupka, ali u tom slučaju se par mora pripremiti na visoke troškove koji u proseku iznose oko 4.000,00 evra.
Od 2022. godine, u finansiranje postupaka o trošku Fonda uvršten je i uvoz reproduktivnog materijala, kao i vantelesna oplodnja uz korišćenje doniranog materijala. Sve žene koje nemaju očuvan svoj reproduktivni materijal, žene čiji partneri nemaju sopstvene spermatozoide, kao i žene bez partnera koje žele samostalno da se ostvare kao majke uz pomoć vantelesne oplodnje sa doniranim spermatozoidima, a imaju manje od 45 godina i ispunjavaju uslove – moći će da se prijave na donaciju o trošku RFZO-a.
Udruženje Šansa za roditeljstvo