HORMONSKA STIMULACIJA JAJNIKA
Proces vantelesne oplodnje započinje stimulacijom jajnika žene. Svakog meseca se kod žena prirodnim putem oslobodi jedna jajna ćelija ili nijedna. Kada se radi vantelesna oplodnja, teži se ka tome da se dobije 10–15 jajnih ćelija. Što je veći broj, to je veća šansa da dođe do trudnoće. Kada se dobije određen broj jajnih ćelija, to ne mora nužno da znači da su sve one dobrog kvaliteta. Kod stimulacije postoje dva protokola:

Kratki protokol je mnogo zastupljeniji. Sam naziv kaže da traje kraće, 10–12 dana. Kod ovog protokola sa stimulacijom se kreće drugog ili trećeg dana menstrualnog ciklusa. Tada stimulacija ima uticaj samo na one folikule koji su sami od sebe počeli da se razvijaju. Na početku procesa vantelesne oplodnje potrebno je da se odrade sva testiranja i ispitivanja. Na osnovu analiza žene i indikacija opredeljuje se da li se koristi kraći ili duži protokol.
Dugi protokol je protokol koji je prvi razvijen. Kod ovog protokola lekovi koje žena uzima imaju za cilj da obore prirodnu hormonsku produkciju do tog nivoa da jajnici ne funkcionišu. Nakon toga se, putem injekcija, ženi dodaju hormoni prema tačno određenim dozama. Duži protokol se koristi kod žena koje imaju slabu ovarijalnu rezervu. Kod njega se, kada se krene sa davanjem hormona kroz injekcije, stimulišu svi folikuli.
ASPIRACIJA

Nakon 8–12 dana (različito je kod svih žena) od početka stimulacije hormonima, razvijaju se folikuli. Kada se dovoljno razviju, sledi „vađenje” tih jajnih ćelija, koje stručno nazivamo aspiracija. Kada folikuli dostignu dovoljnu veličinu, lekar savetuje davanje stop injekcije. Ona pomaže u sazrevanju i oslobađanju jajne ćelije sa zida folikula. Veoma je bitno da se ta injekcija primi u tačno dogovoreno vreme. Proces aspiracije se radi u kratkotrajnoj opštoj ili lokalnoj anesteziji i traje 10–15 minuta. Proces se izvodi tako što se tankom iglom probije omotač folikula i iz njega se aspirira tečnost, a u toj tečnosti se nalazi jajna ćelija. Istog dana kada se radi aspiracija najčešće se radi i oplodnja dobijenih jajnih ćelija i tako se kreira embrion.
OPLODNJA
Oplodnja jajnih ćelija se vrši u laboratoriji, а za kreiranje embriona zadužen je embriolog. Postoje dve metode oplodnje:

Standardna oplodnja – jajne ćelije i spermatozoidi se oplode u laboratorijskim uslovima tako što se slobodno odlože u isti medijum. U ovom medijumu postoje posebno uređeni uslovi, od temperature vazduha, preko PH vrednosti, do određenog pritiska vazduha, a sve to su faktori potrebni da dođe do oplođenja jajne ćelije. U naredna 24 časa možemo videti koji je rezultat, tačnije, koliko smo embriona dobili i koliki je njihov rani napredak.
Druga metoda (ICSI), razvijena u lečenju muškog infertiliteta, je metoda kod koje se zdrav i pokretljiv spermatozoid direktno ubrizga u jajnu ćeliju. Intracitoplazmatska injekcija spermatozoida (ICSI) je zahtevnija i kompleksnija, a primarno se radi kada u spermi nema dovoljnog broja spermatozoida. I kod ove metode se nakon 24 časa vrši uvid u stanje i razvoj ranih embriona.
Autorka: Melisa Selimović
Šansa za Roditeljstvo
Izvor: MAGAZIN ŠANSA ZA RODITELJSTVO 16