Obavili ste konsultacije, završili sva uvodna dijagnostička testiranja i ispitivanja i spremni ste da započnete VTO proces. Na osnovu vaših rezultata, lekar je doneo odluku da vaš VTO ciklus bude „protokol sa antagonistima“. Šta to znači?
Pojašnjenje protokola sa antagonistima
Postoji nekoliko protokla koji se primenjuju kako bi se stimulisali jajnici pacijentkinje tokom VTO. Kod svakog protokola cilj je da se dobije optimalan broj jajnih ćelija neophodan za dovoljan broj zdravih embriona, koji će dovesti do makar jedne trudnoće.
Ovo su osnovni koraci kroz koje ćete proći ukoliko je vaš protokol sa antagonistima.
Započećete svoj VTO protokol na početku menstrualnog ciklusa. Treba da javite svom lekaru kog dana je ciklus krenuo kako bi vam rekli kada da dođete na kliniku na ultrazvuk i vađenje krvi (prva poseta).
U nekim slučajevima, najpre ćete početi sa kontracepcijom. Kontraceptivne pilule mogu se dati tokom 14-21 dana kako bi se vaše telo pripremilo za VTO kroz regulaciju hormona jajnika, a takođe i kako bi se sprečile ciste na jajnicima. Još jedna prednost je tempiranje početka VTO procesa. Nakon što završite sa kontracepcijom, ili nakon vaše prve posete, započećete protokol sa antagonistima.
U ovom protokolu, primaćete hormonalne injekcije koje sadrže FSH (hormon koji stimuliše rast folikula) i LH (luteinizirajući hormon) koji stimuliše jajnike da proizvedu više jajnih ćelija nego što inače sazru u spontanom ciklusu nekog meseca. Određeni lek „antagonist“, kao što su Cetrotide ili Garinelix, takođe će biti deo vašeg dnevnog režima kako bi se sprečila ovulacija. Ovaj lek uvodi se kada vaš nivo estrogena dostigne određeni nivo, ili na osnovu veličine vaših folikula utvrđene ultrazvukom, a nastavlja se sa upotrebom sve dok ne dođe vreme za vašu hCG (stop) injekciju.
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061 624 5224
Izvor: progyny.com