MUDr Nicole Mardešić
Nakon što je studije medicine završila na 1. Medicinskom fakultetu Karlovog Univerziteta u Pragu, MUDr. Nicole Mardešić, posvetila se ginekologiji, akušerstvu i procedurama lečenja neplodnosti. Deo je lekarskog tima Sanatorijuma Pronatal u Češkoj Republici.
Iako je ceo svet posvećen borbi protiv širenja virusa korona i očuvanja javnog zdravlja, parovi koji se dugo bore za potomstvo ne bi trebalo da odlažu lečenje ili postupak vantelesne oplodnje.
„Budući da nam je sigurnost pacijenata na prvom mestu, parovi nemaju razloga za strah jer u našoj klinici već odavno primenjujemo sve mere predostrožnosti, uz visoke strandarde kontrole kvaliteta rada. Svako odlaganje sa sobom nosi rizik i predstavlja teži put lečenja neplodnosti. U borbi za potomstvo vreme nam je najveći neprijatelj – veći i od Covid-a“ – kaže MUDr. Nicole Mardešić, stručnjak humane reprodukcije klinike Sanatorijum Pronatal iz Češke Republike.
Kako teku procedure vantelesne oplodnje tokom pandemije Covida-19 u klinikama Pronatal?
Posvećeni lečenju neplodnosti i postupcima vantelesne oplodnje, već gotovo tri decenije, klinike Pronatal poklanjaju veliku pažnju nezi i lečenju pacijenata. I u ovim, za naše pacijente i nas same komplikovanim okolnostima, potpuno smo opredeljeni maksimalnoj sigurnosti sa namerom da uz dodatne napore zaštitimo naše pacijente u njihovoj borbi za dugo čekano potomstvo.
I u vreme pre Covid-a, naš rad podrazumevao je visoke standarde. U ovim mesecima čak i više, budući da parovi koji žele bebu ne mogu čekati da pandemija prođe. Otuda, pratimo i u našem radu primenjujemo smernice Evropske asocijacije za humanu reprodukciju (ESHRE), jednako kao i Ministarstva zdravlja Republike Češke, te preporuke kolega iz drugih evropskih zemalja.
Našim pacijentima pomažemo i u organizaciji putovanja, testiranju na Covid i ostalim složenim pitanjima posebno u situacijama kada nam dolaze iz inostranstva. Mi smo već odavno uveli praksu konsultacija i prvih kontakata sa našim timom putem Skype-a, odnosno e-maila, ali i dalje uz pridržavanje mera predostrožnosti obavljamo konsultacije i lično sa pacijentima.

Da li je neophodno testiranje na Covid pre početka lečenja?
Kada je reč o građanima zemalja EU, testu se podvrgavaju muški partneri onda kada je neophodna hirurška intervencija poput MESA/TESA postupaka, dok žene lečenje počinju bez obaveze testiranja. Pacijenti koji dolaze iz zemalja visokog rizika kao što su Srbija, Crna Gora i BiH, u obavezi su da prilikom ulaska u Češku urade testiranje na Covid-19, a naš tim (uključujući i naše koordinatore koji govore jezicima bivših jugoslovenskih zemalja) je tu da im pomogne oko svih detalja u vezi sa dolaskom u Češku i procedurama lečenja. Iako se pravila i preporuke o postupanju u radu s pacijentima menjaju iz dana u dan, nastojimo da se prilagodimo svakoj situaciji i što je moguće više zaštitimo naše pacijente i pomognemo im.
Ukoliko pacijenti tokom lečenja utvrde da su pozitivni na Covid, da li se postupak prekida?
Prekidanje postupka zavisi od vrste terapije kojoj se pacijent podvrgava. U nekim slučajevima postoje koraci koje možemo realizovati do kraja, bez obzira na infekciju virisom korona kao što je krioprezervacija embriona, pa samim tim odlaganje embriotransfera. Nažalost, nekada je neophodno prekidanje postupka, zato našim pacijentima savetujemo odgovorno ponašanje i maksimalne mere predostrožnosti kako bismo svi zajedno prešli put do željenog potomstva na što je moguće lakši način.
Klinike Pronatal podležu strogim kontrolama kvaliteta i visokim standardima čuvanja biološkog materijala. U vreme pandemije Covida-19 mere predostrožnosti su još rigoroznije, tako da je uz visoke standarde higijene i neprestanu kontrolu zdravstvenog stanja svih zaposlenih koji su u obavezi da nose zaštitnu opremu u svim prostorijama klinike rizik od infekcije sveden na najmanju moguću meru. Isto se odnosi i na postupke donacije, odnosno svih metoda koje zahtevaju kontakt sa biološkim materijalom.