Upala karlice je infekcija koja podrazumeva upalu ženskog gornjeg genitalnog trakta, uključujući endometrijum, jajovod i jajnike. Obično nastaje od infekcije koja se penje iz grlića materice i koja se povremeno širi i na susedne delove.
Kako upala karlice utiče na plodnost?
Upala karlice može da izazove hroničnu nelagodu u donjem abdomenu, povećava rizik od vanmaterične trudnoće i neplodnost zbog začepljenja jajovoda. Otprilike 12% žena postane neplodno nakon jednostavne upale, gotovo 25% nakon dve epizode (ponovljene upale), a skoro 50% nakon tri epizode. Jedna od posledica ove infekcije je i dispareunija (bol tokom seksualnog odnosa).
Simptomi upale karlice
- bol u stomaku (uključujući bol u priraslicama, bol tokom seksualnih odnosa) – ovo je najčešći simptom
- povećane količine vaginalnog iscetka, kao i iscedak abnormalnih karakteristika
- abnormalno krvarenje (vanmenstrualno, posle seksualnog odnosa)
- simptomi karakteristični za urinarne infekcije
- povraćanje
- moguće je i odsustvo simptoma.

Šta uzrokuje upalu karice?
Uopšteno, upala je posledica rastuće infekcije koja potiče iz grlića materice, a uzrok je polno prenosiva bolest: cervicitis – polimikrobna infekcija povezana sa vaginozom ili interakcijama vaginalne/perinealne flore koja uzrokuje primarnu polno prenosivu bolest.
Postoje li dostupni načini lečenja?
Upalu karlice moguće je lečiti oralnim antibioticima kod kuće ili intravenskim antibioticima u bolničkim uslovima. U nekim slučajevima je potrebno izvršiti operativni zahvat, obično laparoskopiju (hirurški dijagnostički postupak koji se koristi za ispitivanje organa unutar stomaka, minimalno invazivan postupak niskog rizika koji zahteva samo male rezove), ali u najozbiljnijim slučajevima može se napraviti laparotomija.
Kako upala karlice utiče na trudnoću?
Jedna od najtežih komplikacija upale karlice je vanmaterična trudnoća. To se događa jer postoje promene u strukturi i funkcionisanju karličnih organa zbog kojih se embrion ugrađuje izvan materice. Upala karlice nije vrlo česta u kasnijim fazama trudnoće, ali može dovesti do ozbiljnih posledica i za majku i za bebu. Dijagnoza i efikasno lečenje su od najveće važnosti.

Kako to utiče na muškarce i njihovu plodnost?
Upalu karlice često uzrokuju polno prenosive bolesti, pa se one mogu preneti i na partnera. Ti mikroorganizmi uzrokuju infekciju i oticanje. Hronična oteklina može promeniti rad reproduktivnih organa i uticati na pokretljivost, koncentraciju i morfologiju spermatozoida.
Koliko dugo možete imati upalu karlice pre nego što postanete neplodni?
Plodnost se normalno može sačuvati nakon epizode upale uz adekvatno lečenje, ali što je više epizoda (ponavljanja), veće su šanse da upala karlice izazove neplodnost. Teški slučajevi upale karlice povećavaju rizik od smanjenja plodnosti.
Kako ustanoviti upalu karlice?
Ako postoje znakovi upale karlice, vaš lekar će obaviti fizički pregled. Postavlja se dijagnoza ispitivanjem iscetka iz materice radi otkrivanja mikroorganizama. Za dobijanje podataka o infekciji koristi se ispitivanje krvi. Transvaginalni ultrazvuk pomaže u dijagnozi teških slučajeva upale. Biopsija endometrijuma može biti korisna u nekim slučajevima. Ponekad je za dijagnostifikovanje najtežih slučajeva potrebna laparoskopija.
Koji su znakovi upozorenja?
- stalni bol u donjem delu stomaka
- temperatura
- neobični iscedak iz materice
- krvarenje ili bol tokom polnog odnosa
Ukoliko osetite neki od navedenih simptoma, važno je da se javite lekaru.
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061 624 5224
Izvor: www.ivfbabble.com