Progesteron je po mnogo čemu izuzetan hormon. Iako se većina progesterona izluči u drugoj polovini menstrualnog ciklusa, on nije isključivo ženski hormon, niti se njegovo delovanje ograničava na pol i reprodukciju. Progesteron je zapravo pre-kursor za većinu drugih steroidnih hormona, pa je njegova važnost u našem telu tim veća. Zato je razumljivo da manjak progesterona dovodi do mnoštva problema.
Delovanje progesterona
Progesteron priprema za trudnoću i porođaj, pa dominira u drugoj polovini menstrualnog ciklusa kako bi stimulisao rast endometrijuma za prihvat embriona ako je došlo do oplodnje, ali reguliše i njegovo ljuštenje ako do trudnoće ne dođe. To mesečno ljuštenje endometrijuma jeste menstruacija.
Progesteron takođe ima vrlo važnu ulogu u središnjem nervnom sistemu i deluje opuštajuće, čime se objašnjavaju promene u raspoloženju, razdražljivost i depresivna stanja koja se javljaju već s prvim znacima smanjene proizvodnje progesterona i rada jajnika.
Delovanje progesterona ima važnu ulogu u regulaciji šećera u krvi, doprinosi zdravlju urinarnog trakta, utiče na zdravlje nervnog sistema i moždane funkcije, učestvuje u očuvanju gustine kostiju, reguliše tečnost u tkivima i deluje diuretički, osigurava zdrav san, važan je za očuvanje organizma u stresnim situacijama, deluje sedativno i antidepresivno, a u trudnoći i analgetski, učestvuje u pretvaranju masti u energiju, reguliše proizvodnju hormona štitne žlezde, jača imuni sistem.
Simptomi manjka progesterona
Manjak progesterona primetan je na fizičkom i psihičkom planu. Ne mora predstavljati stvarne zdravstvene probleme odmah, već stalne ili povremene tegobe koje utiču na kvalitet života žene – česte promene raspoloženja, gubitak koncentracije, teskoba ili depresija, izraženi simptomi predmenstrualnog sindroma, neredovni ciklusi ili izostanak menstruacije, anovulacija, nemenstrualno krvarenje, glavobolje, napetost u grudima, slab san ili nesanica, hroničan umor.
Neretko se javlja i problem s regulacijom telesne težine, ali i s regulacijom vode u tkivima: zadržavanje vode u tkivima, otečenost i nadutost. S vremenom simptomi manjka progesterona mogu napredovati, pa tegobe postaju izraženije, a javljaju se i veći ili manji zdravstveni problemi, posebno u perimenopauzi, vremenu kada žena još ima menstruaciju, ali se ciklus skraćuje, pa nastupa obilno krvarenje, stvaraju se miomi i ciste dojki ili jajnika.
Simptomi progesteronske dominacije ili viška progesterona
Najčešće osetljivost grudi, promene raspoloženja, potištenost, letargija, suvoća vagine, usporena probava. Ponekad višak progesterona može dovesti do povećanja lučenja kortizola pa je onda i pojačan apetit, abdominalno nakupljanje masnoće.
Balans progesterona doprinosi ravnoteži i drugim vitalnim hormonima u telu.