Znam da u ovom trenutku ima mnogo neizvesnosti i da je zabrinjavajuće to što ne znate kada će vaš tretman početi i koji pacijenti će imati prioritet. Znam da ljude brine šta će sve ovo značiti u finansijskom smislu, kao i kolike će biti šanse za začeće. I razumem potpuno kakav emotivni udarac predstavlja sve duže odlaganje tretmana.
U redu je osećati se loše, ljutito i bespomoćno u ovoj situaciji. Sasvim je razumljivo i normalno da se osećamo kao da smo izgubili kontrolu i kako nije fer da postoji još nešto što utiče na naše šanse da dobijemo bebu.
Nositi se sa neizvešnošću
Želela sam da podelim sa vama neke stvari koje vam mogu pomoći sa osećanjem uznemirenosti koju neizvesnost donosi, da vam pomognem da se nosite sa tim i osećate se smirenije:
Dišite – Kada se osećate uznemireno, jednostavna pauza u kojoj ćete se fokusirati na svoje disanje može biti brz i efektan način da smirite svoje nerve. Dišite polako i duboko, udišite kroz nos i izdišite na usta. Udišite brojeći do 4 i izdišite brojeći do 8. Ova osnovna tehnika relaksira vaše telo i smiruje vas mentalno.
Koristite mrežu podrške – tražite podršku od ljudi u grupama za podršku, pošaljite poruku ili pozovite svoje prijatelje ako ne možete da ih vidite, ukoliko vam je stvarno teško postoje savetnici koji mogu obaviti sesije sa vama.
Napravite spisak stvari koje su dobre u vašem životu, stvari zbog kojih ste zahvalni i stvari koje ste postigli. Iako se može činiti da je neplodnost preuzela vaš život, ona ne definiše ni vas ni vaše uspehe u životu. Vi ste jedinstvena i predivna osoba i kada imate loš dan, važno je da se setite ko ste i šta ste sve postigli.
Napravite spisak stvari koje možete da uradite dok čekate na početak tretmana (nekih koje možete da radite dok smo zatvoreni i onih koje možete uraditi kada budemo smeli da se krećemo). To će vam pomoći da se osećate pozitivnije u vezi sa svim onim stvarima koje možete da uradite i možete početi da ih planirate.
U ovim neizvesnim vremenima, želim da vam pomognem da se fokusirate na neke pozitivne stvari i povratite kontrolu nad stvarima koje možete da uradite.

Sada kada je tretman odložen i imamo obavezu da ostanemo unutra, postoje mnoge stvari na koje možete potrošiti vreme. Slede neki saveti i ideje za preuzimanje kontrole u ovom nezgodnom periodu:
Držite se nekakvog rasporeda tako da imate plan za svaki dan. Uvek se osećam bolje nakon što ustanem, istuširam se i obučem, sedenje u pidžami nekad može učiniti da se osećamo neraspoloženo – zato ustanite i spremite se kao da idete na posao, odredite vreme za različite stvari (posao, ručak, šetnju, čitanje, meditaciju) i obavezno ostavite vreme za brigu o sebi.
Odmarajte se! Svi smo tako zauzeti neprestano; ovaj virus i zabrana kretanja / društveno distanciranje nas je primoralo da usporimo i više se odmaramo: zato iskoristite šansu da napunite baterije, smanjite stres gde je moguće (znam da ova situacija donosi novi stres) i usporite.
Trošite vreme na ono što vas opušta i puni vaše baterije. S obzirom na to da ne možete da idete napolje, možete da čitate, meditirate, gledate tv, a kada budemo mogli slobodno da se krećemo, sa prijateljima ili porodicom možete da organizujete stvari koje volite da radite i koje čine da se osećate dobro. Provodite vreme na svežem vazduhu kad možete – šetajte na otvorenom gde možete da udahnete svež vazduh i radite vežbe. Možete da uživate u posmatranju svog okruženja, da nađete prostora da izbistrite misli i imate razlog da izađete malo napolje.
Provodite vreme u paru, van tretmana, povratite romantiku i emocije.
Pritisak posla, društvenih obaveza i tretmana, može predstavljati jedan veliki pritisak na odnose u vezi i takođe, to znači da ne provodite mnogo kvalitetnog vremena zajedno. Gledajte na ovu situaciju kao na poklon kvalitetnog vremena koje možete provesti zajedno – tako što ćete jesti zajedno, organizovati filmsko veče, veče igara, razgovarati. Razumem da može biti i malo previše kada ste zatvoreni i sve vreme zajedno, zato održavajte kontakt sa prijateljima, planirajte samostalno vreme za čitanje, šetnje, vežbe i u redu je ako ste frustrirani jedno zbog drugog, svi smo u istom sosu 🙂
Razmislite kako možete pomoći drugima – U ovakvim vremenima moramo podržavati jedni druge – to možete biti emocionalna podrška drugima u ovom periodu, možete se ponuditi da odete u kupovinu za starijeg komšiju ili pomoći u vašem okruženju kako god je moguće. To će vam pružiti drugačiju perspektivu i osećate se dobro što pomažete.

Razmislite o drugim stvarima koje biste želeli da radite i postignete – s obzirom na to da ste zatvoreni u kući, ovo je pravo vreme da nađete neki novi hobi, naučite nešto novo, napravite promene o kojima ste razmišljali. Napravite listu stvari koje već neko vreme želite da uradite ali nikako da nađete vremena:
- Ukrasite sobu ili uradite neki ‘uradi sam’ projekat
- Počnite da učite novi jezik
- Prijavite se za online kurs da naučite neku novu veštinu ili usavršite postojeće
- Sredite svoj CV ukoliko razmišljate da promenite posao
- Isplanirate putovanje ili kratak odmor (možda za neki kasniji period ove godine ili za sledeću godinu)
- Pronađite nove recepte za zdravu ishranu ili probajte nova jela
- Organizujte prolećno čišćenje – rasčistite stvari koje ste odlagali da sortirate.
Iskoristite vreme da budete sigurni da ste u optimalnom stanju za začeće – jako je teško kada vam kažu da se vaš tretman odlaže; može vam se činiti da vreme ističe, zato pokušajte da na ovaj period gledate kao na dodatno vreme u kom ćete utvrditi da ste spremni za tretman tako što ćete se posvetiti svom fizičkom zdravlju (jesti zdravo, dovoljno se odmarati, piti dovoljno vode) kao i svom emocionalnom zdravlju (obezbediti dovoljno podrške, odvojiti vreme za brigu o sebi, napuniti baterije).
Počnite da pišete dnevnik – Smatra se da pisanje dnevnika popravlja vaše emocionalno i psihičko zdravlje, smanjujući stres, popravlja vaše raspoloženje i pamćenje. Zapisivanje svojih osećanja je odličan način za oslobađanje ovih emocija na bezbedan način dok vam istovremeno donosi smirenje, naročito ako ste izolovani od vaše uobičajene mreže za podršku.
Izvor: www.sarahbanks.coach