Kako plodnost opada s godinama, tako i stope uspeha vantelesne oplodnje imaju sličan pad. U ovom članku ćemo razmotriti stope uspeha VTO po godinama, razloge zbog kojih te stope opadaju s godinama i druge faktore koji mogu da utiču na kliničke rezultate.
STOPE USPEHA VTO KOD ŽENA STAROSTI DO 35 GODINA
Društvo za reproduktivnu tehnologiju (Society for Reproductive Technology, SART) tvrdi da je za žene mlađe od 35 godina procenat živorođene dece iz VTO 55.6%. Procenat živorođene dece iz prvog embriotransfera je 41.4%. Sa sledećim embriotransferom procenat živorođene dece je oko 47%. Veoma je važno napomenuti da se sve ove statistike zasnivaju na podacima o ženama koje koriste svoje jajne ćelije.
STOPE USPEHA VTO KOD ŽENA STAROSTI IZMEĐU 35 I 37 GODINA
Stope uspeha VTO kod žena starosti između 35 i 37 godina kada koriste sopstvene jajne ćelije je oko 40,8%. Procenat živorođene dece iz prvog embriotransfera je 31,6%, dok se kod drugog ili sledećeg embriotransfera procenat živorođene dece povećava na 44,7%.
STOPE USPEHA VTO KOD ŽENA STAROSTI IZMEĐU 38 I 40 GODINA
Kod žena starosti između 38 i 40 godina stopa uspeha je 26,8%, što je znatno smanjenje u odnosu na stopu kod žena starosti između 35 i 37 godina. Kod 23,3% žena u ovoj uzrasnoj kategoriji, prvi embriotransfer dovodi do živorođenog deteta. Kod 40,9% žena u ovoj uzrasnoj kategoriji drugi ili kasniji embriotransfer dovodi do živorođenog deteta.
STOPE USPEHA VTO KOD ŽENA STAROSTI PREKO 40 GODINA
Kod žena starosti preko 40 godina stopa uspeha VTO je oko 7%, pri čemu žene mlađe od 42 godine imaju imaju veću stopu uspeha od žena starijih od 42 godine. U mnogim slučajevima žene starije od 40 godina odlučuju da koriste donirane jajne ćelije. Korišćenje doniranih jajnih ćelija uklanja starosni faktor i tako se sav uspeh u postupku VTO pripisuje donorkama u svojim 20-im godinama.

STAROSNA GRANICA ZA VTO
VTO s 40 godina i više je omogućila mnogim ženama da nastave na svom putu i da uspeju da rode. Posle 40. godine, međutim, plodnost se drastično smanjuje. Osim toga, insuficijencija jajnika ili menopauza obično ukazuju na to da se plodni period završava. U tom stadijumu vaš lekarski tim možda može da razmatri i druge mogućnosti, kao što su surogat majčinstvo, donorka jajnih ćelija ili usvajanje.
ZAŠTO SE USPEŠNOST VTO SMANJUJE S GODINAMA ŽENE
Kako žena stari, obično je broj jajnih ćelija sve manji, a dolazi i do smanjenog kvaliteta jajnih ćelija. Ovo može da doprinese slabom kvalitetu embriona, što smanjuje šanse za implantaciju u materici.
Smanjene rezerve jajnika (smanjen kvalitet i kvantitet jajnih ćelija)
Kod žena u 30-im godinama kvalitet i kvantitet jajnih ćelija se smanjuje, što je još izraženije nakon 40. godine žene. S malom rezervom jajnika ili slabijim kvalitetom jajnih ćelija i, uopšteno govoreći, manje jajnih ćelija, šanse žene da ostane u drugom stanju ili da dobije kvalitetan embrion koji će se uspešno implantirati na zid materice mogu da se smanje.
Slab kvalitet embriona
Slab kvalitet embriona povećava rizik od spontanog pobačaja ili neuspele implantacije. Veća je verovatnoća da će se ovo dogoditi ako je kvalitet jajnih ćelija slabiji ili ako nije sakupljeno dovoljno jajnih ćelija tokom postupka VTO.

OSTALI FAKTORI KOJI UTIČU NA STOPU USPEHA VTO
Starost nije jedini faktor koji igra ulogu kod stope uspeha VTO. Ima više razloga zbog kojih VTO može da bude neuspešna, uključujući broj postupaka VTO, individualne probleme s plodnošću i životni stil.
Broj postupaka VTO
Većina pojedinaca i parova prođe kroz dva ili tri postupka VTO pre nego što dođe do začeća. Ponekad žene odustanu suviše rano, nakon samo dva ili tri postupka. Postoje neki dokazi koji ukazuju na to da se stope uspešnosti povećavaju s brojem postupaka VTO, na primer posle šest postupaka.
Važno je i napomenuti da u nekim slučajevima Vaš tim za plodnost može da se odluči da otkaže postupak VTO zbog premalog broja folukula koji se stvore za aspiraciju.
Individualni problemi s plodnošću
Mali broj spermatozodia, loš kvalitet jajnih ćelija, problemi sa zidom materice i drugi mogu da imaju ulogu u uspešnosti VTO. Zbog toga će Vaš tim za plodnost testirati Vas i Vašeg partnerana na bilo koji od problema s plodnošću kako bi se uverio da je VTO pravi izbor.
Životni stil
Faktori živitnog stila mogu da igraju veliku ulogu kada je reč o tome da li će VTO biti uspešna ili ne. Obično se preporučuje da se prestane s pušenjem i konzumacijom alkoholnih pića kako biste telu dali najbolje šanse za začeće. Pored toga, zdrava telesna masa može da pomogne lekovima za plodnost i hormonima da ostvare najbolju moguću interakciju u telu što, opet, doprinosi Vašem uspehu.
STOPE USPEHA S DONIRANIM JAJNIM ĆELIJAMA
Istraživanje pokazuje da su stope uspešnosti VTO s doniranim jajnim ćelijama između 70 i 80%. To znači da će otprilike između 70 i 80% doniranih jajnih ćelija razviti u zdrave embrione s kojima može da se obavi transfer.
Izvor: www.elite-ivf.com