Štitna žlezda je vitalni endokrini organ koji igra ključnu ulogu u regulaciji metabolizma, rasta i razvoja organizma. Njeni hormoni – tiroksin (T4) i trijodtironin (T3), zajedno sa tireotropnim hormonom (TSH), imaju dubok uticaj na reproduktivno zdravlje i plodnost. U kontekstu vantelesne oplodnje (VTO), funkcija štitne žlezde i nivoi njenih hormona imaju poseban značaj jer mogu uticati na uspeh ovog procesa.
Značaj hormona štitne žlezde za plodnost i ovulaciju
Neuravnoteženost hormona štitne žlezde može negativno uticati na ovulaciju i menstrualni ciklus, što može dovesti do problema sa plodnošću. Visoki ili niski nivoi TSH mogu uticati na produkciju estrogena i progesterona, ključnih hormona za normalnu ovulaciju.
Nizak nivo estrogena može uzrokovati tanak endometrijum (unutrašnji sloj materice). Tanak endometrijum može otežati implantaciju (ugradnju) embriona nakon oplodnje i povećati rizik od neuspeha postupka VTO. TSH može uticati na proizvodnju i funkciju drugih hormona, uključujući FSH. Visok nivo FSH često se smatra pokazateljem smanjene plodnosti, jer je povezan sa smanjenom kvalitetom jajnih ćelija i smanjenom sposobnošću ovulacije. Povišen nivo FSH ukazuje na to da hipofiza pokušava da stimuliše jajnike da proizvode jajašca, ali jajnici ne reaguju na ovu stimulaciju kako bi normalno ovulirali.
Kod žena sa izmenjenom funkcijom štitne žlezde povećava se rizik od razvoja PCOS-a. Sindrom policističnih jajnika (engl. Polycystic Ovary Syndrome – PCOS) je čest hormonalni poremećaj koji se javlja kod mladih žena u reproduktivnim godinama.

Kod žena sa izmenjenom funkcijom štitne žlezde, posebno ako postoji hipotireoza (smanjena funkcija štitne žlezde), postoji veći rizik od razvoja PCOS-a. Hipotireoza može uzrokovati hormonalne promene koje podstiču povećanu proizvodnju luteinizirajućeg hormona (LH) u odnosu na folikulostimulirajući hormon (FSH), što može doprineti pojavi PCOS-a. Povećanje nivoa LH u odnosu na FSH može rezultirati povećanom produkcijom androgena (muških polnih hormona) u jajnicima, što je karakteristično za PCOS.
Osim toga, hormonska neravnoteža koja nastaje usled izmenjene funkcije štitne žlezde, može uticati na insulinsku rezistenciju i metabolički status organizma. Insulinska rezistencija je čest problem kod žena sa PCOS-om, a promene u funkciji štitne žlezde mogu dodatno pogoršati ovaj problem. Insulinska rezistencija može povećati nivo insulina u krvi, što može dodatno stimulisati produkciju androgena u jajnicima i pogoršati simptome PCOS-a.
Implantacija i trudnoća
Optimalna funkcija štitne žlezde važna je za uspešnu implantaciju embriona i zdrav tok trudnoće. Neravnoteža hormona štitne žlezde može povećati rizik od spontanog pobačaja, preeklampsije, preranog porođaja i drugih komplikacija tokom trudnoće.
Odgovor na VTO terapiju
Studije su pokazale da žene sa nepravilnostima u funkciji štitne žlezde mogu imati smanjen odgovor na terapiju VTO, što može smanjiti šanse za uspeh postupka. Stoga je važno ispitati funkciju štitne žlezde pre nego što se pristupi proceduri VTO.
Značaj kontrole nivoa hormona u VTO ciklusu
Kontrola nivoa hormona štitne žlezde tokom VTO ciklusa je takođe od suštinskog značaja. Promene u hormonskim nivoima tokom stimulacije jajnika mogu uticati na funkciju štitne žlezde, stoga je redovno praćenje važno kako bi se održala optimalna ravnoteža hormona.
Uloga laboratorije u procesu vantelesne oplodnje (VTO)
Laboratorijska dijagnostika igra ključnu ulogu u proceni funkcije štitne žlezde. Standardni testovi uključuju merenje nivoa TSH , T4 i T3 u krvi. Pored ovih osnovnih testova, merenje antitireoidnih antitela, poput anti-TPO (antitela na tireoperoksidazu) i anti-TG (antitela na tireoglobulin), takođe može biti od značaja za dijagnostiku autoimunih bolesti štitne žlezde, kao što su Hashimoto tireoiditis ili Gravesova bolest.
Analize za proveru funkcije štitne žlezde možete uraditi na svim lokacijama Beo-lab laboratorija
Negujte zdravlje svoje štitne žlezde, jer ona utiče na funkcionisanje svake ćelije u Vašem organizmu! Kako VTO procedura predstavlja poseban izazov za svaki par koji se odluči za ovaj postupak, stručni tim Beo-lab laboratorije kreirao je pakete analiza za oba partnera. Više o ovim paketima analiza, možete pogledati u tekstu na linku https://sansazaroditeljstvo.org.rs/izlazak-na-komisiju-i-laboratorijske-analize/
Usluga uzimanja genitalnih briseva je potpuno besplatna za sve članove Udruženja.
Tekst pisala mr ph Jana Vukadin, medicinski biohemičar, dugogodišnji saradniik i prijatelj udruženja „Šanse za roditeljstvo“.

Na QR kodu pogledajte lokacije svih Beo-lab laboratorija.