Parovima koji su se suočili sa poteškoćama u želji da ostvare potomstvo, na raspolaganju su različite mogućnosti, među kojima je i ICSI (intracitoplazmatska injekcija spermatozoida). Međutim, dobar deo populacije nije upoznat sa ICSI procedurom i o njoj se informiše tek kada se raspituje ili kada dođe do procesa VTO.
Dakle, šta je ICSI i zbog čega je dobro sprovesti taj postupak u okviru IVF-a? I još važnije, može li ICSI poboljšati uspešnost stope začeća? Kako funkcioniše ICSI?
Šta je ICSI?
ICSI je jednostavna metoda u okviru IVF procesa. Zapravo, predstavlja posebni vid IVF-a koji se koristi u slučajevima muškog infertiliteta, nakon zamrzavanja jajnih ćelija, ili kod parova kod kojih nekoliko IVF pokušaja nije uspelo. Pri uobičajenom IVF postupku, više spermatozoida se dovodi u dodir sa jajnom ćelijom, kako bi je jedan spermatozoid oplodio. Kada je u pitanju ICSI-IVF, embriolog će uzeti samo jedan spermatozoid i ubrizgati ga direktno u jajnu ćeliju. Na nekim klinikama za plodnost, ovaj proces se preporučuje za svaki IVF pokušaj.

Kome je namenjen ICSI?
ICSI se najčešće preporučuje i sprovodi kod različitih vidova muškog infertiliteta, kao što su:
- veoma mali broj spermatozoida
- slaba pokretljivost spermatozoida
- morfološke nepravilnosti spermatozoida
- nepostojanje spermatozoida u ejakulatu, ali postoji proizvodnja spermatozoida (spermatozoidi se mogu izvaditi iz testisa korišćenjem TESE metode)
- retrogradna ejakulacija (spermatozoidi u urinu muškarca)
Među ostale razloge za ICSI proceduru spadaju:
- korišćenje zamrznutih spermatozoida ili jajnih ćelija
- u prethodnim IVF pokušajima je bilo malo ili ni jedna oplođena jajna ćelija
- korišćenje in vitro sazrevanja
- sprovođenje preimplantacijske genetičke dijagnostike
Prednosti IVF postupka metodom ICSI
Postoji nekoliko prednosti za korišćenje ICSI procedure: na ovaj način se doprinosi uspešnosti postupka ukoliko je muški infertilitet bio razlog za neostvarivanje začeća. Takođe, ICSI može biti od pomoći muškarcima koji su imali vazektomiju ali žele dete, ili u drugim slučajevima koji utiču na seksualni odnos, proizvodnju sperme, ejakulaciju ili druga za reprodukciju važna stanja kod muškaraca (kao što su fizički nedostaci ili paraliza).
Direktno ubrizgavanje spermatozoida u jajnu ćeliju, takođe, može pospešiti uspešnost IVF procesa ukoliko je broj zdravih ili kvalitetnih jajnih ćelija nizak. Imajte u vidu da ovo ne znači stoprocentnu uspešnost postupka.

Kako izgleda sama procedura?
ICSI se ne sprovodi samostalno, već kao deo uobičajenog IVF procesa, tako da ne postoje velike razlike. Žena dobija medikamente koji stimulišu jajnike, a stanje joj se prati ultrazvučnim pregledima i analizama iz krvi. Aspiracija jajnih ćelija se sprovodi kada dođe trenutak za to, i istog dana partner obezbeđuje uzorak sperme, osim u slučajevima kada se koriste zaleđeni spermatozoidi ili donorski materijal.
Embriolog će potom jajne ćelije skladištiti u za to predviđenom mestu i u svaku jajnu ćeliju ubrizgati po jedan spermatozoid. Ukoliko dođe do oplodnje i formiranja zdravih embriona, embrion će uz pomoć katetera 2. do 5. dana nakon aspiracije biti prenet u matericu.
Uspešnost IVF procesa sprovođenjem ICSI metode
Studije pokazuju da je broj živorođene dece viši kada je u okviru IVF procesa korišćena ICSI metoda. Međutim, procenat uspešnosti zavisi od niza faktora, kao što su odabir klinike za plodnost, stanja u kom su oba partnera, i mnogih drugih faktora.

U čemu se sastoje rizici i koje su propratne pojave?
Iako proces ICSI ima nešto višu stopu uspešnosti, imajte u vidu da postoje izvesni rizici i propratne pojave, kao što su:
- u poređenju sa IVF procedurom bez ICSI, manji je rizik od višeplodne trudnoće, osim ako se izvrši transfer većeg broja embriona
- pošto se spermatozoid uz pomoć igle ubrizgava u jajnu ćeliju, može postojati rizik od oštećenja embriona
- postoji i rizik od anomalija, ali je on minimalan i iznosi manje od 1%
Stoga, pre nego što se podvrgnete ICSI proceduri, posavetujte se sa specijalistima iz oblasti potpomognute oplodnje oko ovih i drugih potencijalnih rizika.
Koliko košta ova procedura?
Troškovi prilikom izvođenja ICSI procedure se razlikuju od klinike do klinike. Košta više od klasične IVF procedure.
I za kraj
Postoji mnogo toga što treba znati kada je u pitanju IVF procedura, i na taj način ćete moći više da uradite, u zavisnosti od vašeg zdravstvenog stanja, da pripomognete da do začeća dođe. Kada je u pitanju ICSI procedura, ona može biti od pomoći uglavnom kod muškog infertiliteta. Ukoliko imate prave informacije, adekvatno ćete se pripremiti za postupak i poboljšati šanse za uspeh.
Ukoliko imate bilo koje pitanje u svakom trenutku možete pozvati Centar za vantelesnu oplodnju na besplatan broj 0800 333 030.
Izvor: https://theinscribermag.com