Velika studija rađena u Danskoj sugeriše da je slaba rezerva jajnika – koja se odražava i na slabi odgovor na stimulaciju u IVF-u – povezana sa većim rizikom od nastanka hroničnih bolesti tokom godina.
Analizirajući gotovo 20.000 mladih žena koje su imale prvi ciklus IVF-a u Danskoj između 1995. i 2014. godine, studija pokazuje da one koje su loše reagovale na lečenje, sa malim brojem jajnih ćelija, imaju znatno veći rizik od nastanka bolesti tokom starenja. Nalazi upućuju na “povezanost s ranim starenjem jajnika i, uopšteno, ubrzanim procesom starenja”.
Rezultati su u skladu s onim što do sada znamo o ranoj menopauzi, što je u nekoliko studija pokazalo da je povezano sa povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, osteoporoze i smrtnosti svih uzroka. „Uočavanje žena koje su u riziku od rane menopauze može omogućiti da se preduzmu preventivne zdravstvene mere u smislu zdravog načina života“. Ali, ova kohortna studija prvi put istražuje dobijene jajne ćelije u IVF-u kao meru starenja jajnika.

Studija se temelji na nekoliko nacionalnih registara Danske i omogućava međusobnu povezanost različitih registara zdravstvenih rezultata i tretmana. U ovom slučaju, žene mlađe od 37 godina koje su imale prvi ciklus IVF-a ili ICSI-a u Danskoj između 1995. i 2014. godine, podeljene su u dve grupe, prema svom odgovoru na stimulaciju jajnika:
- u jednoj su bile one koje su proizvele pet ili manje jajnih ćelija za prikupljanje, što je definisano kao “rano starenje jajnika”;
- u drugoj su bile žene koje su odgovorile “normalno”, s najmanje osam jajnih ćelija.
Broj uzetih jajnih ćelija iskorišćen je kao oznaka rezerve jajnika. U prvoj je grupi bilo 1.234 žena, a u drugoj 18.614.
Tokom osmogodišnjeg prosečnog razdoblja praćenja, učestalost hroničnih bolesti u dve grupe analizirana je iz umreženih podataka registara, pružajući realnu procenu rizika od kardiovaskularnih bolesti, osteoporoze, dijabetesa tipa 2, kancera i svih uzroka smrtnosti.

Rezultati su pokazali da su žene u grupi sa ranim starenjem jajnika imale povećani ukupni rizik (za 26%) od nastanka svih bolesti, u poređenju sa grupom koja je imala normalan odgovor jajnika. Taj veći rizik bio je statistički značajan i očigledan je kod kardiovaskularnih bolesti (39% veći) i osteoporoze (više nego dvostruko). Nije bilo statistički značajne razlike u riziku od nastanka raka, drugih bolesti povezanih sa starenjem ili smrtonosnih bolesti.
Komentarišući rezultate, jedna od vođa istraživanja izjavila je da, iako su zajednički biološki mehanizmi koji stoje iza starenja jajnika i opšteg starenja “pomalo nejasni”, podaci ove studije pokazuju da mlade žene s ranim starenjem jajnika – što je definisano kao mali broj jajnih ćelija nakon FSH stimulacije – imaju povećan rizik od morbiditeta koji je povezan sa starosnom dobi “i snažno podržavaju hipotezu da slaba rezerva jajnika može biti koristan pokazatelj kasnijih zdravstvenih problema”. Savetovanje ove grupe pacijenata na klinikama za plodnost, dodala je, stoga bi moglo biti važno za uvođenje preventivnih mera, poput promena u načinu života ili primene HRT-a (hormonske supstitucione terapije) za smanjenje zdravstvenih rizika koji prate raniju menopauzu.
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061 624 5224
Izvor: www.focusonreproduction.eu