Da li se embrion implantira u matericu ili ne, ne zavisi od onoga što radimo u to vreme, već od njegove sposobnosti da se probije do mesta koje je pogodno za njegov dalji razvoj. To znači da šta god da se desi, nije u vašim rukama. U stvari, većina žena ne shvata da su trudne sve do mesec dana nakon začeća i u međuvremenu nastavljaju da žive normalno. Najvažnije je da ostanete mirni.
Međutim, treba da znate da:
- Uopšteno govoreći, preporučljivo je izbegavati seksualne odnose i plivanje tokom 48-72 sata nakon transfera, kako bi se izbegao rizik od infekcije ili mogućeg krvarenja.
- Možete malo dizati tegove (bez naprezanja), praktikovati umerene vežbe, pa čak i farbati kosu.
- Što se tiče lekova, dozvoljeni su vam isti kao i tokom trudnoće. Štaviše, žene koje primaju hormonsku terapiju treba da nastave da to rade dok njihov lekar ne kaže drugačije. Uvek pitajte svog lekara pre nego što uzmete bilo koji lek ako niste sigurni.
- Ne bi trebalo samo da ležite jer onda i cirkulacija usporava. Nemojte se uznemiravati ako primetite neku vrstu vaginalnog krvarenja, jer to nije nužno pokazatelj neuspeha. Pozovite svog doktora da dobijete njegov savet.
- Lučenje ß-HCG počinje nakon implantacije embriona. HCG je odgovoran je za podsticanje rasta posteljice i razvoj trudnoće. Nivoi ß-HCG se postepeno povećavaju kako trudnoća napreduje (do trećeg trimestra, gde se stabilizuje). Zbog toga ćete morati da sačekate nekoliko nedelja pre nego što dobijete test, jer nivoi možda neće biti veoma visoki u ranim danima i dati vam „lažno negativan“ rezultat.
- U vantelesnoj oplodnji se testiranje Beta HCG-a iz krvi ne prepručuje do 12. dana nakon transfera embriona.
Moramo da dodamo i to da je čekanje Bete jedan od najosetljivijih perioda u lečenju steriliteta, period prepun brige, neizvesnosti i osećaja da smo tako blizu a ipak i tako daleko od cilja i srećnih brojeva. To nam zaista donosi veliku dozu nemira i nije nam lako da prevaziđemo sate i dane do rezultata. Zato je dobro da se tom periodu bavimo lepim stvarima. Planirajte nešto što vam prija, nešto što bi moglo imati pozitivan uticaj na vas. Na primer, dobra muzika, dobar film, dobro društvo, neki izlet.
Dodatni savet je i da se javite negde gde se okuplja grupa koja je u sličnoj ili istoj fazi i podelite svoju neizvesnost sa ljudima koji mogu da razumeju. U Udruženju Šansa za roditeljstvo se jednom mesečno okupljaju ljudi u različitim fazama lečenja steriliteta i razgovorom i dobrom energijom svaka prepreka bude lakša.
Mi vam želimo trocifrenu betu i da vreme do nje bude lagano i rasterećeno što je više moguće.
Izvor: