Put do postupka vantelesne oplodnje popločan je papirima, uputima, analizama, izveštajima … To ponekad jeste i naporno i komplikovano, ali ukoliko smo unapred opremljeni pravim informacijama, taj deo pripreme se, svakako, i brže i lakše podnosi i obavlja.
U svakom trenutku za bilo koju informaciju možete se javiti Centru za vantelesnu oplodnju na besplatan nacionalni broj 0800 333 030 i dobićete dodatna pojašnjenja.
Ruka u ruci ― vodimo vas korak po korak ovim putem. Ovo je vaša mapa putovanja do krajnje destinacije, do cilja, do vantelesne oplodnje, do bebe.
Da biste vi kao par bili kandidat za vantelesnu oplodnju preko Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, neophodno je da ispunjavate neke početne uslove:
- da su isrpljene druge mogućnosti lečenja steriliteta
- da je i pored odgovarajućeg lečenja i dalje prisutna neplodnost
- da žena ima manje od 43 godine u trenutku prolaska komisije za BMPO
- da u ejakulatu muškarac ima živih ili morfološki ispravnih spermatozoida
- da je očuvana funkcija jajnik
- da je indeks telesne mase žene manji od 30 (BMI)
NA ŠTA IMAMO PRAVO O TROŠKU RFZO-a?
- Neograničen broj stimulisanih postupaka BMPO i tri krioembriotransfera ima osigurano lice (žena) do napunjene 43 godine (do 43.rođendana) u momentu dobijanja Potvrde o ispunjenosti uslova koja nema dece u zajednici. Ovo je BMPO za prvo dete!
- Dva stimulisana postupka BMPO i jedan krioembriotransfer ima žena do 43 godine života koja u postojećoj zajednici ima jedno dete dobijeno u postupku BMPO. Ovo je BMPO za drugo dete!
- Na teret RFZO-a obezbeđuje se i zamrzavanje embriona (u tri slamčice do 6 embriona, maksimum 2 embriona u jednoj slamčici) sa rokom čuvanja do 5 godina za prvo dete.
Specijalista infertiliteta vam je dao preporuku za vantelesnu oplodnju jer je to jedina opcija za vas i sada imate sve neophodne početne uslove ― vi ste kandidat za VTO preko RFZO-a. Sledeći korak je žena se javlja ginekologu, a muškarac lekaru opšte prakse u pripadajućem domu zdravlja. Odlazite po upute za potrebne analize.
Žena treba da uradi sledeće analize:
• Cervikalni bris na bakterije i vaginalni bris na bakterije, bris na hlamidiju i bris na bakterijsku vaginozu
• HbsAg, HCV, HIV, VDRL ― serologija
• Rubella ― serologija
• Toxoplasma gondii
• Skrining grlića materice ― bris na Papanikolau, kolposkopija (Papanikolau je BRIS)
• Ultrazvučni pregled vaginalnom sondom
• Hormonsko ispitivanje od 2. do 4. dana menstrualnog krvarenja (sledeći hormoni: FSH, LH, E2, Pg, T, TSH, T3, T4, Prolaktin, antimilerijan hormon ― AMH)

Muškarac treba da uradi sledeće analize:
• Bris uretre na bakterije, bris na hlamidiju
• HbsAg, HCV, HIV, VDRL ― serologija
• Spermogram i spermokulturu

Nalazi briseva i ultrazvuka važe 6 meseci!
Analize hormona važe 6 meseci!
Ostale analize ne mogu biti starije od godinu dana!
Ukoliko niste u bračnoj zajednici – izjavu o vanbračnoj zajednici možete preuzeti ispod
Ova izjava je sada OBAVEZNA za vanbračne partnere. Možete je overiti kod notara ili u nekim opštinama.
Obavili ste sve zadate analize, prikupili rezultate. Šta dalje? Sada se vraćate u dom zdravlja svom ginekologu (žena), odn. lekaru opšte prakse (muškarac), po nove upute.
ŽENA:
- UPUT za Komisiju za BMPO u jednoj od ustanova iz plana mreže zdravstvenih ustanova. Ukoliko se na komisiju upućujete van svoje filijale – uput mora da bude overen u RFZO-u (Socijalno) kom pripadate.
- UPUT za ultrazvučni pregled koji se vrši u okviru ocenjivanja na komisiji (ovaj uput treba da bude naslovljen na kliniku u kojoj se radi komisija). Ukoliko se na komisiju upućujete van svoje filijale – uput mora da bude overen u RFZO-u (Socijalno) kom pripadate.
MUŠKARAC:
- UPUT za spermogram koji se vrši u toku postupka ocene Komisije za BMPO (ovaj uput treba da bude naslovljen na kliniku u kojoj zaseda komisija).Ukoliko se na komisiju upućujete van svoje filijale – uput mora da bude overen u RFZO-u (Socijalno) kom pripadate.

Prešli ste dve velike deonice puta – prikupljanje analiza i prikupljanje uputa za komisiju. Krenite ruku pod ruku. Zajedno. jer na komisiju dolazite ZAJEDNO.

Komisije se sada zakazuju telefonski. Molimo vas da kliknete na link TELEFONSKO ZAKAZIVANJE KOMISIJE i pogledate kako da zakažete komisiju. Komisiju radite u kliničkom centru ili opštoj bolnici kojoj teritorijalno pripadate. Na komisiji se odlučujete za kliniku u kojoj ćete raditi VTO postupak. U Srbiji trenutno postoji šest centara u kojima se može obaviti drugostepena komisija, prema mestu boravka se opredeljujete gde ćete na istu otići. U Beogradu je slučaj da se može napraviti izbor između dva centra ― Kliničkog centra Srbije i Ginekološko-akušerske klinike Narodni front. Trenutno imate veliki izbor klinika za vaš VTO proces. Možete brati jednu od 6 kliničkih centara u Srbiji (državne klinike) jednu od 12 privatnih klinika. Spisak svih klinika nalazi se na linku: KLINIKE ZA VTO O TROŠKU RFZO.
Nakon uspešno završene komisije, dobijate potvrdu ― dokument da ste ispunili uslove za ulazak u BMPO proceduru.
Šta vas očekuje na samoj komisiji za BMPO?
Komisija podrazumeva pregledanje svih analiza i dokumenata koji prikazuju dotadašnje lečenje, a može biti potrebno dostaviti i dodatne analize, ukoliko postojeće ne prikazuju potpuno zdravstveno stanje kandidata. Praktično, na komisiji se obavlja kompletan uvid u analize, lekar će vam uraditi ultrazvučni vaginalni pregled (žena) i uradiće se pregled uzorka sperme muškog partnera (spermorgam). Dakle, prisustvo oba partnera je zato neophodno. Takođe, dobićete i papire koje treba da popunite, jedan od tih papira je da se složite da želite da zamrznete preostale embrione ukoliko ih bude za zamrzavanje.
Sada sledi čekanje…Čekate pozivno pismo i bitan poziv - poziv sa klinike koju ste odabrali za VTO! Kada dobijete pozivno pismo, odlazite kod lekara ginekologa da uzmete uput za stacionarno lečenje naslovljen na kliniku u kojoj radite postupak, a muškarac uzima od lekara opšte prakse specijalistički uput takođe naslovljen na kliniku u kojoj radite postupak. Sa pozivnim pismom i ta dva uputa javljate se u socijalno da overite upute i preuzmete obrazac OLK12.
Javljate se klinici u terminu iz pozivnog pisma na prve konsultacije i tada ćete zajedno sa izabranim lekarom u klinici dogovoriti termin početka procesa. Za prve konsultacije opremite se analizama i dokumentima, preporučujemo da ponesete celokupnu dokumentaciju na konsultacije kako bi lekar imao kompletnu sliku vašeg stanja, to će pomoći lekaru i pri određivanju pripremne terapije, pri odabiru pristupa i metoda…
Nakon završenih prvih konsultacija u odabranoj klinici i dogovorenog početka procedure ― sačekajte. Toliko toga ste do sada već prošli! Sledi vaš VTO postupak! Uz Šansu kao vodiča, stigli ste do kraja samo prve etape putovanja. Ipak, ta putanja puna je neizvesnosti, formalnosti – zato je Šansa tu. Još samo malo, cilj je vrlo blizu…

VAŽNE NAPOMENE:
- Da bi vaš put do cilja – uspešne VTO procedure ― išao glatko, obratite pažnju na – datume na analizama i uputima koje dobijate od ginekologa i lekara opšte prakse u domu zdravlja. Posebno obratiti pažnju na stavku u uputu koja precizira u kojoj ustanovi tačno treba da radite određenu analizu. Iskustvo većine je pokazalo da to treba znati i pre odlaska u dom zdravlja ― na taj način smanjujete mogućnost lutanja i gubljenja vremena.
- Ukoliko nalaz o prohodnosti jajovoda (HSG) pokazuje da su jajovodi prohodni, a nalaz spermograma pokazuje zadovoljavajuće rezultate, neophodno je pre postupka vantelesne oplodnje uraditi 3 postupka inseminacije. U suprotnom ― nije moguće započeti proceduru vantelesne oplodnje o trošku RFZO-a.
- Ukoliko je, iz nekih razloga, nakon završenog zasedanja komisije, potrebno promeniti izabranu kliniku za izvođenje VTO procedure - pošaljite imejl na adresu bmpo@rfzo.rs. Imejl mora da sadrži sledeće podatke: ime, prezime, JMBG, LBO broj, datum prolaska obe komisije, ime klinike koja je bila prvi izbor, razlog promene klinike i ime klinike koja je novi izbor.
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061/624-5224.