ERA TEST (Endometrial Receptivity Array) je test koji proverava prijemčivost endometrijuma. Na uspeh ciklusa vantelesne oplodnje, pored mnogo faktora, utiče pre svega kvalitet embriona i njegov genetski potencijal, ali i adekvatna prijemčivost endometrijuma (sluzokože materice) kao i međusobna „komunikacija“ između embriona i endometrijuma. U osnovi, ERA test nam omogućava bolje sagledavanje i razumevanje prozora imlantacije, koji predstavlja pogodno vreme i stanje endometrijuma za prihvat embriona. Ovo se dešava najčešće od 3. do 5. dana nakon aspiracije, odnosno od 19. do 21. dana menstrualnog ciklusa žene. Nedostatak sinhronizacije između embriona spremnog za embriotransfer i endometrijalne prijemčivosti je jedan od uzroka koji mogu da utiču na ponavljanje neuspeha implantacije i iz tog razloga je jako bitno da se utvrdi optimalan dan za embriotransfer, odnosno za implantaciju. Ovaj test se preporučuje pacijentima sa naizged normalnom matericom i endometrijumom normalne debljine (≥6mm), kod kojih nisu detektovani problemi. Takođe, ovaj test se može vršiti i kod pacijenata sa atrofijom endometrijuma, odnosno kod pacijenata kod kojih debljina endometrijuma ne dostiže 6mm. Ovaj test se zasniva na biopsiji endometrijalnog tkiva koju može izvesti ginekolog u svojoj ordinaciji. Nakon toga, vrši se genetska analiza 236 gena koji regulišu endometrijalnu receptivnost. Nakon izvršene biopsije i analize uzorka, posebnim računskim i laboratorijskim metodama vrši se klasifikacija uzorka i određuje se da li je on receptivan ili nije receptivan, a ukoliko je receptivan određuje se kog dana u ciklusu je endometrijum prijemčiv za prihvat embriona i na osnovu ovog rezultata se i sprovodi procedura embriotrasfera.
HISTEREKTOMIJA je operacija prilikom koje se odstranjuje materica sa ili bez uklanjanja jajnika i jajovoda. Najčešći razlog za ovom intervencijom je pojava fibroida i mioma (benignih izraslina unutar materice) kao i hormonske promene. Postoji mnogo simptoma koji se javljaju kao posledica problema u materici, a najčešći su jaki bolovi i krvarenje. HORION je opna koja okružuje embrion, plod unutar materice. Uloga horiona je da obezbedi mesto za razvoj ploda. Horion je ekstraembrionalna tvorevina koju obrazuju embrionalni omotači i predstavlja spoljašnji sloj amnionskog nabora. Ulazi u izgradnju posteljice. Na horionu se nalaze resice koje učestvuju u razmeni materija i uvlače se u zid materice kako bi se vršila razmena između krvi majke i krvi embriona. To je embrionalni omotač koji se nalazi u neposrednom kontaktu sa telom majke.
KOLPITIS je zapaljenje sluzokože vagine. Stanja koja stvaraju uslove za nastanak zapaljenja sluzokože vagine su: menstruacija; obilna sekrecija iz tela i grlića materice zbog njihovog zapaljenja; poremećena funkcija jajnika – smanjen nivo hormona estrogena; postmenopauza, zbog promena na sluzokoži vagine izazvanih odsustvom estrogena, a to je senilni kolpitis; smanjenje opšte otpornosti organizma; oštećenje sluzokože mehaničkim, hemijskim ili termičkim faktorima (mehanički faktori su obično intravaginalni ulošci i masturbacija); šećerna bolest zbog koje zbog prisustva glukoze u mokraći postoje uslovi za razvoj gljivice Candide albikan.
OVARITIS (upala jajnika) je bakterijska infekcija koja zahvata područje jajnika i materice, a često je udružena i sa cistitisom (zapaljenjem mokraćne bešike). U normalnim uslovima, u ovoj regiji nalaze se mikroorganizmi koji nisu patogeni, te ne ugrožavaju zdravlje.
PICSI je tehnika biranja spermatozoida na osnovu njihove morfologije, pokretljivosti i sa optimalnim genetskim sklopom. Za oplodnju se koriste posebno odabrani spermatozoidi koji se ubacuju u jajnu ćeliju. Ova tehnika se preporučuje za pacijente čiji je rezultat spermograma na donjoj granici referentnih vrednosti ili za parove kod kojih nije došlo do trudnoće u prethodnim ciklusima lečenja, kao i za parove koji dobijaju embrione lošeg kvaliteta.
POLICISTIČNI JAJNICI (PCOS) karakteriše se poremećajima menstrualnog ciklusa i povišenim nivoom muških polnih hormona – androgena. Žene sa ovim sindromom imaju uvećane jajnike sa mnogobrojnim malim cistama. Ovo stanje se najčešće povezuje sa izostankom ovulacije i amenorejom. Ovaj hormonalni poremećaj se javlja kod žena u periodu između puberteta i menopauze. Kažemo da je u pitanju sindrom, jer se pokazuje veći broj simptoma u isto vreme. Policistični jajnici su stanje u kome jajnici stvaraju neobično visok nivo androgena (muških polnih hormona) što utiče na ovulaciju. Dobra vest je da sa adekvatnom terapijom može doći do ostvarivanja trudnoće. Medicina još uvek u potpunosti nije sigurna šta je to što izaziva sindrom policističnih jajnika, ali lekari se slažu da dva faktora imaju značajnu ulogu, a to su: životne navike i nasledni (genetski) faktori. Veliki broj žena koji ima sindrom policističnih jajnika ima i stanje koje je poznato pod nazivom insulinska rezistencija. Insulinska rezistencija se javlja kada telo ima poteškoća u izvođenju normalnih „aktivnosti“ insulina kao što je regulacija šećera u krvi. Visok nivo insulina može da pospeši stvaranje muških hormona. Insulinska rezistencija može biti izazvana ili genetskim faktorima ili životnim navikama (kao što je gojaznost), ili može biti kombinacija ova dva faktora.
ZIFT je postupak transfera zigota u jajovod, s tim što se jajna ćelija oplodi u laboratoriji pre ne¬go što se (često samo nekoliko sati posle oplođenja) laparoskopski ubaci u jajovod. Pošto se oplođena jajna ćelija direktno prebacuje u epruvetu, postupak se naziva i transfer turbularnog embriona (TET). Razlika između In vitro oplodnje i ZIFT je u tome što se oplođeni embrion prenosi u jajovod, umesto u matericu što je slučaj sa IVF metodom.
Autorka: Dragana Krstić
Šansa za Roditeljstvo
IZVOR: MAGAZIN ŠANSA ZA RODITELJSTVO 11