Pandemija virusa korona uticala je u mnogome na život svih, ali je ostavila trag i na lečenje neplodnosti – uticala je na to da se postupci vantelesne oplodnje odlože, zaustave i da se kod mnogih parova pojavi neizvesnost kao osnovno osećanje. Istraživanje je sproveo Filozofski fakultet iz Niša, grupa nastavnika sa Departmana za psihologiju, a u saradnji sa Udruženjem Šansa za roditeljstvo i prikazuje mišljenja 176 žena koje su morale da odlože postupak VTO zbog epidemije.
Koliko godina imaju?
Prosek godina ispitanica je 36,7, najmlađa ima 24 godine, a najstarija 47 godina i većina njih je zaposlena.
Koliko leče sterilitet?
Prosek godina svih ispitanica kada je u pitanju lečenje steriliteta je 4,9 godina, a prosek godina koliko su u bračnoj/vanbračnoj zajednici je 9 godina. Što znači da nakon 3 ili 4 godine većina parova razmišlja o proširenju porodice. Ipak, smatramo da je to predug period i da parvima treba skrenuti pažnju da se brže javljaju lekaru i započinju proces lečenja.
Muški sterilitet ili ženski sterilitet?
U ovom istraživanju zanimljivi su i statistički podaci zastupljenosti steriliteta prema polu. Ženski sterilitet je zastupljen kod 49 ispitanica, to je malo više od 1/4 ispitanih, muški steriltet je zastupljen kod 41 ispitanice, a i muški i ženski je zastupljen kod 26 ispitanica. Čak 60 njih se izjasnilo da ne znaju razlog zbog kog ne dolazi do začeća. Ovi podaci upravo ukazuju na činjenicu koju znamo a to je da su muški i ženski steriltet podjednako zastupljeni.
Koliko se čeka?
I ovo istraživanje pokazalo je da parovi u Srbiji previše čekaju kada je u pitanju problem neplodnosti. Vrlo je bitno vreme. Na to često Udruženje ukazuje. Čekanje od 5 godina na početak lečenja alarmantan je podatak jer to znači da parovi previše čekaju. Da li su u pitanju društvene stigme, odlaganje roditeljstva ili nešto treće – svakako je bitno ukazati na ovu činjenicu. Ne treba čekati više od 1 godine ukoliko ni uz redovne seksualne odnose ne dolazi do začeća, a ukoliko žena ima više od 36 godina onda se treba javiti lekaru već posle 6 meseci.
Koliko je želja jaka?
Koliko je jaka želja za detetom govore podaci iz istraživanja koji kažu da bi skoro 50% ispitanika iskoristilo priliku i u vreme pandemije, bez obzira na virus korone, započelo postupak VTO bez obzira na prisutnu opasnost virusa. Tek nešto više od 1/6 ispitanica ne bi rizikovalo da se izloži opasnosti infekcije.

Da li smo izgubili vreme?
Obustavu lečenja neplodnosti zbog epidemije parovi doživaljavaju kao izgubljeno vreme, pa je tako čak 90% ispitanika odgovorilo da je vreme nepovratno izgubljeno i da su o tome aktivno razmišljali.
Ali ipak…to je korona?
Bez obzira na opštu sliku koja pokazuje da bi se upustili u rizik, više od polovine ispitanika (50%) smatra da bi infekcija koja se prenosi kapljičnim putem mogla da utiče na plodnost.
Finansija i VTO?
Oko 60% ispitanika je reklo da je epidemija uticala na njihove kućne budžete i izvore finansiranja, a čak je 70% onih kojima su smanjena primanja ili koji su ostali bez posla. Upravo su oni i dali odgovor da je epidemija uticala na lečenje steriliteta i finansijskom, ali i psihološkom smislu.
Koliko smo verovali državnom finansiranju?
Zabrinutost vezana za finansiranje postupaka o trošku Fonda bila je veoma izražena, tako je samo 1/4 ispitanka verovala da će država zadržati isti nivo finansiranja vantelesnih oplodnji, a sve ostale izrazile su bojazan da bi do toga moglo da dođe pre ili kasnije. Ipak, finansiranje postupaka povećano je pa tako RFZO sada finansira neograničen broj pokušaja vantelesne oplodnje za prvo dete sa starosnom granicom za žene od 43.godine.

Trudnoća, COVID i VTO?
Govorilo se u javnosti o trudnicama koje su bile zaražene korona virusom i to je, uz sve ostalo, takođe uticalo i na mišljenja ispitanika. Kada su uticaji epidemije na moguću trudnoću u pitanju – 50 ispitanika od 176 nema bojazan, a ostale izražavaju zabrinutost u nekoj meri.
Da li nam treba psihološka pomoć?
Čak 40% ispitanika smatra da je u ovo vreme epidemije potrebnija pomoć psihologa više nego inače, a nešto više od 45% kaže da su epidemija i njene posledice ostavile jak trag na mentalno zdravlje i lečenje neplodnosti.
Cilj istraživanja bio je prikupljanje podataka o iskustvima ljudi koji imaju poteškoća sa fertilitetom i koji su usled pandemije korona virusa suočeni sa neminovnošću odlaganja svih procedura i postupaka lečenja neplodnosti.
Dobijeni podaci korišćeni su isključivo u naučnoistraživačke svrhe. Identitet svih učesnika u istraživanju je zaštićen. Od ispitanika su uzeti određeni podaci (pol, godine starosti, obrazovanje, radni status). Link ka samom istraživanju je: ISTRAŽIVANJE
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061/624-5224.