Tokom VTO procesa, embriolog je odgovoran za šestodnevni proces u stvaranju i selektovanju najboljih embriona. Tokom procesa vantelesne oplodnje (VTO), nakon što su sakupljene jajne ćelije (punkcijom/aspiracijom) radi se oplodnja u laboratoriji, gde embrioni dozrevaju naredna 6 dana.
Embriolog kontroliše oplodnju. Postoji jedna prekretnica u razvoju koju dobri embrioni treba da dostignu i na osnovu toga se donosi odluka o daljem toku embriona. Ovo je vodič o tome šta se dešava iz dana u dan u VTO laboratoriji u 6 dana.

Dan 0. u laboratoriji – aspiracija jajnih ćelija i oplodnja
Dan aspiracije jajnih ćelija se smatra danom 0. Tog dana se uzimaju jajne ćelije pod anestezijom i njih oplodi embriolog spermatozoidima. Vrši se oplodnja spermom vašeg partnera (ili donora) pomoću standardne metode ili pomoću intracitoplazmatske injekcije spermatozoida (ICSI). Kod standardne metode se jajne ćelije i spermatozoidi stave zajedno u posudu i oplodnja se desi prirodno. ICSI je metoda u kojoj embriolog ubacuje samo jedan spermatozoid u jajnu ćeliju. Treba unapred da znate koji metod će biti korišćen kod vas.
Ako se koristi ICSI metoda oplodnje, embriolog zna u trenutku ubrizgavanja koliko je jajnih ćelija sakupljeno i koliko njih je zrelo. Spermatozoidi se ubacuju samo u zrele jajne ćelije jer se kod nezrelih jajnih ćelija ne radi oplodnja. Ako se koristi standardna metoda, spermatozoidi se stavljaju sa jajnim ćelijama u posudicu i sutradan ujutru ćemo znati koliko njih se oplodilo i koliko je ćelija zaista bilo zrelo.
Na dan 0. znamo sledeće:
- Broj aspiriranih jajnih ćelija
- Verovatno koliko jajnih ćelija je zrelo (ako se koristi ICSI metoda)
- Kavalitet sperme
U većini slučajeva, sve jajne ćelije u ovoj fazi izgledaju isto i one se ne gradiraju (ocenjuju).
Dan 1. u laboratoriji VTO – Znamo broj oplođenih jajnih ćelija
Prvog dana proveravaju se jajne ćelije zbog oplodnje. Embriolog posmatra jajne ćelije ujutru i može da ustanovi koje su se oplodile ukoliko postoje dva kruga unutar jajne ćelije. Jedan od krugova je genetski materijal iz jajne ćelije, a drugi je iz spermatozoida. Ova “dva kruga” se zovu pronukleusi. Sva ljudska bića su jednoćelijska prva 24 sata svog života. Verovatno će vas embriolog, ili sestra, pozvati u toku dana i javiti vam broj oplođenih jajnih ćelija. Oplođene jajne ćelije se zovu zigoti i oni izgledaju isto. Embriolog će ih oceniti ovog dana.
Dan 1. mi znamo:
- Broj zrelih oplođenih jajnih ćelija
- U proseku 75% zrelih jajnih ćelija se oplodi

Dan 2. u laboratoriji – Deoba embriona
Drugog dana embrioni počinju da se dele i treba da imaju 2-4 ćelija. Sam embrion ne postaje veći, jedna ćelija koja je bila oplođena se deli i postaje dvoćelijska i onda četvoroćelijska, a svaka ćelija je veličine polovine one prethodne.
Možemo da uočimo manje razlike između embriona u grupi i njih sad možemo da ocenimo. Većina klinika ne gleda embrione ovog dana, ali je moguće uraditi embriotransfer ili zamrzavanje, ako je to uobičajeno u klinici. Obično je bolje sačekati što je moguće duže do transfera i zamrzavanja, jer ovakva situacija omogućuje embriologu da lakše izabere najbolje embrione.
Dan 3. u laboratoriji – Ocenjivanje embriona i mogući transfer
Trećeg dana embrioni bi trebali da imaju 8 ćelija. Tada ih premeštamo u novu Petrijevu posudu sa različitim rastvorom (koji omogućuje rast) koji je sličan tečnosti materice. Ocenjujemo embrione, ali i dalje ne znamo koliko njih će doći do stadijuma blastociste (dan 5 i 6).
Neke klinike rade embriotransfer i zamrzavanje trećeg dana, a neke klinike čekaju peti dan. Ovo zavisi od broja i kvaliteta embriona, ali i od prakse same klinike.
Dana 3.znamo sledeće:
- Koliko ćelija imaju embrioni
- Da li su embrioni dobrog izgleda
- U proseku 95% oplođenih jajnih ćelija će dostići do trećeg dana
- Izgled embriona trećeg dana nam ne govori koliko njih će nastaviti da raste
Dan 4. u laboratoriji – Od deobe do blastociste
Dan 4. je dan transformacije kada su embrioni između faze deobe i blastociste. Obično ne posmatramo embrione ovog dana, ali kad bismo, videli bi smo da formiraju višećelijski embrion sa jasnim ćelijskim ivicama koje se zovu morula – faza pre nego što embrion postane blastocista. Ponekad embrioni ne stignu do faze morule do petog dana.

Dan 5. u laboratoriji – Blastociste se ocenjuju i vrši se transfer ili zamrzavanje
Petog dana embrioni koji su postali blastociste formiraće šupljine ispunjene tečnošću u centru embriona koji je okružen slojem ćelija iz kojih nastaje placenta. Ovi embrioni bi trebali da imaju skup ćelija koje se zovu unutrašnje ćelije mase (deo koji formira bebu). Blastociste imaju komplikovaniji sistem ocenjivanja na osnovu 3 faktora:
- Veličina embriona – zasniva se na stepenu širenja šupljine (ocena 2-6)
- Izgled unutrašnje ćelijske mase (ocena A-C)
- Izgled trofektoderma (posteljice) ocena A-C
Samim tim embrion sa ocenom 4AA smatra se dobrim embrionom. Svi sa ocenom B se smatraju prosekom, a ocenu C dobijaju embrioni lošeg kvaliteta. Ocenjivanje embriona nije egzaktna nauka i samo pomaže da dobijemo sveukupnu sliku izgleda embriona. Ocenjivanje pomaže embriologu da izabere embrione za trasfer. Nemojte previše analizirati ocenjivanje svojih embriona, jer smo videli da se bebe rađaju i iz loše ocenjenih embriona.
Dana 5. znamo sledeće:
- Broj embriona koji su nastavili da rastu i njihov kvalitet.
- U proseku, samo polovina embriona od trećeg dana će nastaviti razvoj do blastociste, a druga polovina će prestati sa razvojem nakon trećeg dana. Prestanak razvoja embriona obično se dešava zbog greške na hromozomima. Ako embrion prestane sa razvojem u laboratoriji od njega najverovatnije ne bi nastala beba ako bi se uradio transfer.
- Ne razvijaju se svi embrioni istom brzinom. Neki se razvijaju brže i biće spremni za zamrzavanje ili transfer 5.dana, a nekima je potrebno još par dana razvoja do naredne faze. Ovo je sve normalan ciklus razvoja.
- Najbolji embrioni se ili zamrzavaju, ili se radi transfer petog dana u zavisnosti od prakse klinike. Uglavnom, stopa trudnoća je viša sa blastocistima nego sa embrionima starim 2-3 dana.
Svi embrioni koji se zamrznu čuvaju se u posebnim odeljcima laboratorije dok vam ne zatrebaju. Svi preostali embrioni koji sporije rastu, čuvaju se u laboratoriji preko noći i može, ali i ne mora, doći do većeg broja embriona 6. dana.

Dan 6. u laboratoriji – Konačni broj embriona
Šestog dana znamo konačan broj embriona koji su pogodni za zamrzavanje. Dan 6. je poslednji dan u laboratoriji za embrione. Embriolog procenjuje ostale embrione i ako nastave razvoj preko noći njih će zamrznuti, ako su dobrog kvaliteta. Embrioni koji nisu stigli do blastociste do ovog dana – nisu pogodni i oni se ne zamrzavaju. Većina laboratorije ne ostavlja embrione duže od 6 dana jer njih treba zamrznuti ili ubaciti u matericu šestog dana.
Skrining hromozoma
Ako želite da uradite skrining hromozoma vaših embriona, jedna ćelija zvana blastomera se izvlači iz svakog embriona trećeg dana, ili mala grupa od 4 do 5 ćelija se izvlače u fazi blastociste oko 5-6 dana. Ovo se zove biopsija embriona i radi se pre zamrzavanja embriona. Skrining hromozoma omogućuje nam da izaberemo i odmrznemo samo genetski normalne embrione za transfer. Ovaj skrining se preporučuje ženama koje su imale više neuspešnih vantelesnih oplodnji ili su starije (38 i više godina). Stopa trudnoća je dobra za žene svih starosnih grupa kada se vrši skrining embriona pre transfera.
Nadamo se da vam je ovo pružilo uvid u to šta se dešava u laboratoriji gde se stvaraju embrioni, uobičajne faze razvoja embriona, i koje informacije možete dobiti kroz sve te faze procesa.
Ukoliko imate bilo koje pitanje u svakom trenutku možete pozvati Centar za vantelesnu oplodnju na besplatan broj 0800 333 030 ili na info broj Udruženja 061/624-5224.
Izvor: www.fertilitysmarts.com