PR TEKST
Autorka: Mimoza Adži-Krsteva
šefica IVF laboratorije
Newborn Clinic
Centar za plodnost
Newborn klinika iz Skoplja (Makedonija) ima sofisticiranu IVF laboratoriju koja je u potpunosti opremljena za sve tehnike i metode IVF procedure. Ono što je u poslednje vreme jako aktuelno i u našoj laboratoriji je preimplantacijsko genetsko testiranje embriona (PGT).

PGT predstavlja genetsko ispitivanje embriona pre samog embriotransfera, a sve u cilju dobijanja i rađanja zdravog ploda, tj. zdrave bebe. Laboratorija klinike Newborn poseduje opremu koja je neophodna za bezbedno izvršavanje ove delikatne tehnike. Kako bi se PGT uradio neophodno je najpre da par uradi IVF proceduru, što u stvari znači da se pacijentkinja stimuliše hormonskom terapijom sa ciljem da se dobije što više jajnih ćelija, a muškarac daje materijal za oplodnju (spermu). Jajne ćelije i spermatozoidi se obrađuju i radi se oplodnja ICSI metodom (jedan spematozoid se ubrizgava direktno u jednu jajnu ćeliju). Trećeg dana razvoja embriona moguće je uraditi biopsiju na embrionu kako bi se uradio PGT. U ovoj fazi embrioni već imaju 6 do 8 ćelija (blastomera), a biopsijom se izdvaja jedna ćelija koja će biti genetski testirana. PGT metoda se može raditi i 5. dana razvoja embriona. Biopsija se radi tako što se izdvoji više ćelija (od 5 do 10) iz trofoektoderma (trophectoderm) embriona. Izdvojene ćelije se analiziraju u genetskoj laboratoriji i rezultat kasnije može reći da li je embrion zdrav ili ima neku anomaliju. Sama metoda, naravno, može biti rizična za embrion ukoliko je embrion slabijeg kvaliteta i može da dovede do oštećenja embriona. Zbog toga tim Newborn klinike prati najnovija istraživanja u ovoj oblasti kako bi se genetsko ispitivanje svakog embriona uradilo besprekorno. U medijumu, koji se koristi u PGT tehnici, embrion može da apsorbuje hranljive materije iz okoline, ali i da oslobađa metabolite koji mu nisu potrebni kao i DNK. Kasnije se DNK iz medijuma može izolovati i genetski testirati tako da embrioni budu zaštićeni – nema rizika od oštećenja embriona.

U Makedoniji ovu tehniku koriste samo pacijenti kojima je ona zaista potrebna. To su pacijenti sa više neuspešnih IVF pokušaja, sa više prekida trudnoće, zatim pacijenti koji imaju neke genetske poremećaje i ne žele da se taj poremećaj prenese na njihovo potomstvo. Cilj ove metode je brže postizanje zdrave trudnoće i rođenje zdravog deteta.
Izvor: MAGAZIN ŠANSA ZA RODITELJSTVO 9.