Reprodukcija je osnovno ljudsko pravo koje ne zavisi od rase, pola, seksualne orijentacije ili zemlje porekla. Neplodnost je slabljenje reproduktivne sposobnosti; to je ozbiljna bolest koja pogađa 8–12% parova reproduktivne dobi i šteti fizičkom i mentalnom stanju. Neplodnost je vremenski osetljiva, a prognoza se pogoršava sa godinama. Iako ne postoji lek za većinu uzroka, bolest se najčešće leči i većina pacijenata, koji traže lečenje, na kraju postanu roditelji.
Definisanje problema
Pandemija COVID-19 predstavlja jedinstveni globalni izazov na skali koja prethodno nije viđena. Stope zaraznosti i smrtnosti su veće od prethodnih pandemija, a bolest je prisutna u gotovo svim zemljama. Prenošenje i zadržavanje se razlikuju po lokaciji i trenutno nije poznat vremenski rok do potpunog razrešavanja ovog problema.
U najranijim fazama pandemije, Američko udruženje za reproduktivnu medicinu (ASRM) i Evropsko društvo za ljudsku reprodukciju i embriologiju (ESHRE), nezavisno su preporučili prekid reproduktivne nege, osim u najnužnijim slučajevima. U novije vreme, uspešnim strategijama ublažavanja u nekim oblastima i pojavom dodatnih podataka, društva su ovu odluku sankcionisala postepeno i oprezno je nastavljano pružanja pune reproduktivne nege.
U ovom dokumentu, ASRM, ESHRE i Međunarodna federacija društava plodnosti (IFFS) zajedno su potvrdili važnost kontinuirane reproduktivne nege tokom pandemije COVID-19.
Reproduktivna medicina je neophodna
Reproduktivna nega je od suštinske važnosti za dobrobit društva i održavanje nataliteta u vremenu u kojem mnoge nacije doživljavaju pad. Tokom pandemije, profesionalci reproduktivne medicine treba da nastave da:
- Zagovaraju dobrobit pacijenata
- Prate lokalne uslove, uključujući prevalenciju bolesti, status državnih propisa i dostupnost resursa
- Sprovedu proaktivnu procenu rizika u okviru svojih praksi pre ponovnog pokretanja usluga
- Postave prioritetnu brigu i razborito dodele upotrebu ograničenih resursa koristeći medicinske kriterijume
- Savetuju pacijente o svim opcijama, uključujući i odlaganje prevelencije i lečenje
- Pridržavaju se aktivnih strategija za smanjenje rizika da bi smanjili rizik od prenosa virusa
- Razviju jasne i konkretne planove kako bi se osigurala sposobnost pružanja nege, uz maksimalnu sigurnost njihovih pacijenata i osoblja
- Ostanu informisani i budu u toku sa novim medicinskim istraživanjima
- Razviju ili usavrše planove za vanredne situacije
- Budu spremni da prekinu lečenje ako uslovi nalažu prekid

Potrebno je istraživanje
Pored pomaganja pacijentima, prakse reproduktivne medicine jedinstveno su pozicionirane za prikupljanje podataka i pomoć u daljem istraživanju COVID-19.
- Stručnjaci i praksa reproduktivne medicine su osnovni izvori prve pomoći za skrining, praćenje i procenu prevalencije i uticaja bolesti na pacijente i njihovo potomstvo putem prikupljanja podataka iz tačke nege.
- ESHRE, ASRM i IFFS posvećeni su stalnom praćenju efekata COVID-19 na gamete i reproduktivna tkiva, prikupljajući podatke o trudnicama zaraženim tokom pandemije i ocenjujući ishode majki i novorođenčadi.
Slede primeri ovih istraživanja:
- U SAD, ASPIRE (Procena sigurnosti trudnoće u pandemiji coronavirusa) je sprovela sveobuhvatno prospektivno kohortno istraživanje trudnica i njihovog potomstva tokom pandemije COVID-19. Svi pacijenti pod okriljem specijaliste reproduktivne medicine koji su začeli spontano ili uz pomoć potpomognute reproduktivne tehnologije (ART) u periodu od 1. marta do 31. decembra ohrabreni su da nastave trudnoće.
- ESHRE prikuplja podatke za globalno izveštavanje o slučaju o rezultatima medicinski potpomognute reprodukcije (MAR) začetih trudnoća kod žena sa potvrđenom infekcijom
- Pridruženo društvo ASRM, Društvo za potpomognute reproduktivne tehnologije (SART), uključuje obavezna pitanja vezana za COVID-19 u registar ART-ova Kliničkog sistema za izveštavanje o rezultatima (CORS), koji čini preko 95% svih ciklusa ART-a u SAD-u.
- ESHRE prikuplja podatke i mapira MAR / ART aktivnosti tokom pandemije, individualno o zemljama Evrope, da li su i / ili kada prestali da nude lečenje i kada su nastavili sa negom
- IFFS sprovodi periodična istraživanja vezana za COVID-19 kako bi procenila globalne trendove u pristupu MAR / ART uslugama
Poslednje preporuke
Reproduktivna nega je od suštinske važnosti i stručnjaci reproduktivne medicine su u jedinstvenom položaju da promovišu zdravlje i dobrobit. Pored toga, ASRM, ESHRE i IFFS sarađuju u cilju zagovaranja pacijenata i prikupljanja podataka i resursa za poboljšanje razumevanja COVID-19, što se odnosi na reprodukciju, trudnoću i uticaj na plod i novorođenčad. Pouke iz ovih iskustava biće korisne jer se čovečanstvo bavi budućim pandemijama.
Izvor: www.academic.our.com