Žene se rađaju sa skupom nezrelih jajnih ćelija koje će imati u životu – to je oko milion jajnih ćelija. Kada žena započne svoj menstrualni ciklus u adolescenciji, ovaj broj će se smanjiti na oko 400.000. Ove jajne ćelije miruju u jajniku, a svakog meseca jedna je izabrana da završi proces sazrevanja – postaje dominantna jajna ćelija.
Kako starimo, ove jajne ćelije mogu biti pod uticajem smanjene proizvodnje energije, ali i pod uticajem ćelijskih defekata koji mogu uticati na DNK ćelije. Mitohondrija je poznata kao pogon ćelije u kojoj se proizvodi energija. Mitohondrija je podložna oksidativnom stresu koji može da ošteti ćeliju. Pošto je potrebno puno energije da bi jajna ćelija sazrela, podrška mitohondrijama je ključna!
Potrebno je otprilike oko 100 dana za sazrevanje i ovulaciju jajne ćelije. Tokom ovog vremena ključno je da telu pružite podršku za izgradnju zdrave, zrele jajne ćelije.
Pogledajmo četiri dodatka koji mogu pomoći mitohondrijama i DNK jajne ćelije u razvoju:
1) CoQ10
CoQ10 je jedan od poznatih suplemenata za pomoć u kvalitetu jajnih ćelija. To je moćan antioksidant koji podržava funkciju mitohondrije. Podrška telu ovim antioksidantom može pomoći u kvalitetu jajnih ćelija.
2) Mio-inositol
Mio-inositol je vrsta inositola. Inositol je poznat kao suštinski vitamin B koji dolazi iz naše ishrane ili se može sintetizovati u našim telima. Mio-inositol je poznat po svojoj upotrebi kod sindroma policističkih jajnika (PCOS) zbog njegove sposobnosti da poboljša otpornost na insulin. Međutim, dokazano je da mio-inositol poboljšava i kvalitet jajne ćelije. Istraživanje pokazuje da je neophodan inositol da poboljša kvalitet sazrevanja oocita. Istraživanja, takođe, pokazuju da mio-inositol, u kombinaciji sa folnom kiselinom, rezultira većim brojem dobrih kvalitetnih oocita nasuprot korišćenju samo folne kiseline i to kod žena sa ranijim neuspelim ICSI, PCOS-om ili dijagnozom “poor responders” (loš odgovor na stimulaciju).
3) Melatonin
Melatonin je hormon proizveden od pinealne žlezde u našem mozgu. Obično je poznat po svojoj sposobnosti da reguliše biološki ritam u telu. Međutim, on takođe ima antioksidativne osobine. U asistiranoj reproduktivnoj tehnologiji (ART) upotreba melatonina dovela je do 54% oplođenih jajnih ćelija nasuprot 29% kada se melatonin nije koristio. Ovo istraživanje rađeno je na kulturama miševa.
4) N-acetil-cistein (NAC)
NAC radi na povećanju nivoa glutationa u telu. Glutacija se proizvodi prirodno u jetri i takođe je moćan antioksidant i ima svojstva detoksifikacije. NAC može pomoći u sprečavanju oštećenja kraja DNK jajne ćelije. Takođe može pomoći ženama sa poremećajima ovulacije koji se obično vide u PCOS-u.
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061 624 5224
IZVOR www.fertilitymatters.ca