Preimplantacijsko genetsko ispitivanje aneuploidije (PGT-A) nije od velike koristi za otkrivanje fetalnih anomalija uočenih na ultrazvuku u drugom trimestru.
Nedavno objavljena retrospektivna grupna studija izračunala je stopu fetalnih anomalija (anomalija ploda) otkrivenih na ekspertskom ultrazvuku kod trudnica.
Trudnice su bile podeljene u tri grupe:
- one koje su bile podvrgnute vantelesnoj oplodnji (IVF) sa PGT-A,
- pacijentkinje koje su začele uz pomoć IVF-a sa embrionima koji nisu prošli PGT-A,
- žene koje su prirodno začele, a istog su uzrasta kao one u prethodne dve grupe.
„PGT-A se sve više koristi u vantelesnim oplodnjama u SAD, a prijavljena je upotreba u preko 40% ciklusa u 2018. godini“, rekla je doktorka koja je predvodila istraživanje, specijalista za reproduktivnu endokrinologiju i neplodnost.
„Međutim, iako je PGT-A dragocen alat, lekari i pacijenti često pogrešno razumeju njegovu korisnost.“
Prethodno istraživanje pokazalo je da većina pacijenata radi PGT-A jer smatra da se time povećava šansa za dobijanje „zdrave bebe“, tj. da se tako smanjuje rizik od urođenih anomalija. Međutim, studije ne pružaju dokaze da su ova uverenja tačna.
„Nekoliko studija koje su istraživale da li PGT-A zaista smanjuje rizik od urođenih mana nisu imale ovaj zaključak“, rekla je pomenuta doktorka. „Cilj nam je bio da povećamo čitavu literaturu o PGT-A i riziku od urođenih anomalija.“
Aktuelna grupna studija sastojala se od pacijentkinja sa jednoplodnim trudnoćama koje su radile ultrazvuk u toku drugog trimestra, između januara 2017. i decembra 2018. godine.
Ukupno 712 pacijentkinja koje su začele posle vantelesne oplodnje, sa ili bez PGT-A, upoređene su sa onima istog uzrasta koje su prirodno začele, i koje su bile kontrolna grupa.
![](https://sansazaroditeljstvo.org.rs/wp-content/uploads/2021/05/ultrazvuk.2.jpg)
Procenat značajnih abnormalnosti otkrivenih ultrazvukom bio je:
- 3,8% za prirodno začeće,
- 4,2% za vantelesnu oplodnju bez PGT-A,
- 3,8% za vantelesnu oplodnju sa PGT-A.
Za manje abnormalnosti procenti su bili:
- 10,1% za prirodno začeće,
- 11,9% za VTO bez PGT-A,
- 12,2%, za VTO sa PGT-A.
Stopa abnormalnog nuhalnog nabora, visokorizičnosti koju pokazuje neinvazivno prenatalno testiranje (NIPT), kao i abnormalnog nalaza invazivnog dijagnostičkog testiranja, bile su, takođe, slične kad se uporede vantelesne oplodnje i pacijentkinje sa prirodnim začećem.
Međutim, bitno je istaći da su pacijenti koji su začeli posle vantelesne oplodnje, sa ili bez PGT-A, imali značajno veće stope abnormalnih nalaza ultrazvuka placente u poređenju sa kontrolnom grupom koja je prirodno začela: 8,8% za vantelesnu oplodnju sa PGT-A i 8,9% za vantelesnu oplodnju bez PGT-A, naspram 2,9% za prirodno začeće (P <0,001).
Slično tome, pacijentkinje koje su prirodno začele imale su značajno nižu stopu abnormalnosti serumskih analiza u drugom tromesečju u odnosu na druge dve grupe: 0,9% naspram 4,5% za vantelesnu oplodnju sa PGT-A i 3,5% za vantelesnu oplodnju bez PGT-A (P = 0,003).
„Naše otkriće da upotreba PGT-A nije povezana sa razlikom u stopi fetalnih anomalija otkrivenih na ultrazvuku u drugom trimestru nije iznenađenje, s obzirom na to da su dve trećine urođenih anomalija nepoznatog porekla i zbog toga se ne očekuje da ih detektuje PGT-A “, rekla je doktorka.
Rezultati studije ističu važnost savetovanja pacijenta u pogledu ograničenja PGT-A i pružanja standardne prenatalne nege za trudnoće začete uz pomoć asistirane reproduktivne tehnologije.
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061 624 5224
Izvor: www.contemporaryobgyn.net