Dan prenosa embriona je ključni trenutak u procesu IVF procedure. Radujemo se tome iako znamo da uspeh ne zavisi od nas, mi želimo da uradimo stvari kako treba kako bismo što više pomogli implantaciji embriona.
Lekari često kažu da treba da nastavite sa svojim normalnim životom jer mnoge žene zatrudne prirodnim putem, a da to ni ne shvataju i ne rade ništa posebno. Ali u slučaju lečenja neplodnosti situacija je drugačija, jer je većina pacijenata prešla dug put do transfera i mnogo je emocija i nade u ishod. Dakle, normalno je biti nervozan ili osećati strah.
Važno je da ostanete smireni i radite stvari zbog kojih se osećate dobro i koje vam omogućavaju da se zabavite i opustite. Ne morate stalno da ležite, ali ne bi trebalo da se bavite težim sportom ili se naprezati nepotrebno, a ne bi trebalo ni da nosite težak teret.
Evo nekoliko korisnih saveta:
Pre transfera
- Pridržavajte se propisanog plana lečenja i obavezno sledite uputstva lekara.
- Trebalo bi da imate dobro izbalansiranu ishranu koja uključuje puno povrća, visoko kvalitetne proteine, zdrave masti i integralne žitarice. Trebalo bi da izbegavate da jedete nedovoljno kuvano meso i sirovu ribu, meke ili kremaste sireve kao što je brie, sveže nepasterizovane sireve i loše oprano voće i povrće.
- Alkohol je, kao i duvan, toksičan za telo.
- Pre nego što uzmete bilo koji lek koji vam nije propisan, konsultujte se sa svojim lekarom. Generalno, trebalo bi da izbegavate uzimanje lekova koji se ne preporučuju u trudnoći.
- Izbegavajte stres i dajte prednost pozitivnim mislima, osećaćete se bolje.
- Da li je bolje biti pod sedativima ili ostati budan tokom transfera? Prenos embriona se vrši bez sedacije osim ako za to ne postoji medicinska indikacija. Sam proces traje manje od 15 minuta.

..i posle
- Da li treba da se odmorim? Nema potrebe da se odmarate duže vreme na krevetu za transfer. Naime, bešiku treba isprazniti odmah nakon transfera, jer ako je puna može doći do kontrakcija koje nisu dobre za implantaciju embriona. Poželjno je i kretanje i hodanje, kako bi se aktivirala cirkulacija krvi. Kada dođete kući, ne morate da se odmarate, ali treba izbegavati nepotrebne fizičke napore, poput podizanja tegova.
- Mogu li ići u teretanu? Naravno! Ali kao što smo ranije rekli, zaboravite na sate koji zahtevaju visoke fizičke performanse, bez podizanja teških tereta ili sportskih opterećenja.
- Mogu li da imam seks? Da. Najnovije studije su pokazale da nema razlike u stopi trudnoće između žena koje su imale ili nisu imale seks nakon transfera embriona.
- Mogu li se istuširati istog dana? Da, naravno.
- Postoji li neki lek koji ne treba da uzimam? Kao što je gore pomenuto, uvek treba da se konsultujete sa svojim lekarom.
- Nakon transfera može doći do blagog implantacijskog krvarenja, promena u dojkama (osećaj zatezanja ili bola), zamor, blage nelagodnosti u stomaku, povremene mučnine, povećana potreba za mokrenjem, pojačan vaginalni iscedak… Nemaju sve žene ove simptome. Takođe je normalno nemate nikakve simptome!
- Kada treba da posetim doktora ili da idem u bolnicu? Ako krvarite neprekidno ili jako, ako imate temperaturu ili nelagodnost u stomaku koja ne nestaje, obratite se svom lekaru ili idite u bolnicu na pregled.

- Mogu li znati da li sam trudna? Ne, jer su simptomi koji upućuju na moguću trudnoću isti kao i oni uzrokovani lekovima koje uzimate da bi podstakli implantaciju i razvoj embriona. Dakle, nećete znati dok ne uradite test na hormon Beta-hCG (humani horionski gonadotropin).
Budite strpljivi!
Izvor: