Da li postoji veća neprijatnost od nemogućnosti da se zatrudni? Da postoji: konačno zatrudnite i izgubite trudnoću zbog niskog progesterona.
Kako biste uspeli i kako biste održali trudnoću, sve bi trebalo da bude na svom mestu,nešto kao u džinovskoj slagalici. Sve se dešava na vreme, normalni nivoi hormona i savršeno funkcionisanje svih delova tela.

Neki od ovih elemenata, ako nisu pravovremeni, teško se mogu rešiti. Blokirani jajovodi mogu značiti da prirodno začeće nije moguće, a vi ste usmereni na VTO. Isto je i za mušku plodnost kada su brojevi zaista loši, običan seksualni odnos ili inseminacija mogu biti gubljenje vremena i možda će vam trebati vantelesna oplodnja. A to znači vreme i novac, prilično toga, u zavisnosti od toga gde živite i kakvo je vaše zdravstveno osiguranje.
A postoji i ovaj mali hormon od ogromne važnosti za začeće. Ne možemo bez njega. Mrzimo ga zbog načina na koji oponaša simptome trudnoće i dovodi nas u zabludu da verujemo da bi ovo mogao biti taj mesec. Ali, kada ostanemo bez ovog malog momka, ili nema začeća, ili još gore, može se javiti rani pobačaj, ponekad i ponovljeni.
Šta je progesteron?
To je najvažniji progestagen u telu. Polni hormon koji učestvuje u menstrualnom ciklusu i trudnoći.
U stvari se naziva “hormon trudnoće “, jer pod njegovim uticajem endometrijum prelazi u sekretorni stadijum, u cilju pripreme materice za implantaciju, ukoliko dođe do oplodnje.
Kada trudnoća ne nastupi, nivo progesterona opada i dolazi do menstruacije. Ako se ovulacija ne dogodi i ne razvije se žuto telo (corpus luteum), nivo progesterona je nizak i dobićemo anovulatorni ciklus sa disfunkcionalnim krvarenjima materice.
Ali ponekad se kod zdravih plodnih žena ovulacija dogodi, formira se žuto telo, a nivo progesterona ne uspe da poraste. Jajne ćelije se mogu oploditi, ali ako žuto telo proizvodi nizak progesteron, endometrijum se ne razvija pravilno. Embrion se uopšte ne pričvršćuje na sluznicu materice, ili se pričvrsti, ali loše. U svakom slučaju, ako je progesteron ispod željenog nivoa, endometrijum nije u stanju da neguje novu trudnoću i započinje sa odbacivanjem. Ponekad se to dogodi i pre nego što smo dobili priliku da otkrijemo da smo trudni.

Pre ranog otkrivanja testova trudnoće kod kuće, mnoge žene su imale pobačaje ili biohemijske trudnoće kojih nisu bile svesne. Obično bi primetile ili malo kašnjenje menstruacije ili jaču menstruaciju, i nikada ne bi razmišljale o tome. Istorija se stalno ponavljala. Nema poznatog uzroka, nema rešenja.
U današnje vreme, s obzirom da su žene u velikoj meri usklađene sa svojim telima i zaista planiraju trudnoću, pre nego da im se slučajno dogodi,, testiranje progesterona 7. dana nakon ovulacije, kada bi nivo hormona trebalo da dostigne odgovarajući nivo, postao je standardni test.
Ideja je da bilo koji nivo iznad 5 ng/ml znači ovulaciju, iako se nivo 5 smatra niskim i treba ga dopuniti. U prirodnim ciklusima lekari žele da vaši rezultati budu preko 10 ng/ml, dok u stimulisanim ciklusima nivo obično bude veći od 15 ng/ml.
Nedostatak lutealne faze
Šta se dešava kada naš nivo progesterona ostane nizak posle ovulacije? To dovodi do toga da endometrijum nije pripremljen za trudnoću, što na kraju dovodi do ranog otpuštanja.
Vremenski period između ovulacije i prvog dana sledeće menstruacije naziva se lutealna faza. Njegova normalna dužina je kod zdrave žene od 12 do 16 dana.
Kad je lutealna faza kraća od 10 dana, to nazivamo nedostatkom lutealne faze, a uobičajeni simptomi su:
- Menstruacija dolazi ranije nego što se pretpostavljalo
- Javljaju se smeđe mrlje koje počinju nekoliko dana pre očekivanog ciklusa
- Postoji mrlja ili lagano krvarenje između perioda
- Trudnoća se ne događa iako se čini da su svi ostali testovi normalni
- Nastaju rani pobačaji

Dobra vest je da se defekt lutealne faze veoma lako može otkriti i da je potrebna samo analiza krvi koja je uzeta oko 7. dana posle ovulacije. Da, nivo progesterona i dalje varira tokom dana, ali ako su vam nivoi konstantno niski, velike su šanse da možda imate problema sa proizvodnjom progesterona.
Još bolja vest je da je defekt lutealne faze veoma lako otkloniti, a odgovarajućim dodatkom progesterona vaši nivoi će se vrlo brzo vratiti u normalu. Odluku o dodatku hormona treba doneti zajedno sa svojim lekarom, jer kako bi ovi dodaci zaista funkcionisali i radili svoj posao, trebaće vam progesteron koji se daje na recept oralno (neke nuspojave), vaginalno (manje nuspojava) ili rektalno.
Na Internetu postoje kreme sa progesteronom i takozvane prirodne progesteronske kreme, ali iako vam one verovatno neće nauditi, sigurno vam neće dobro doći ako je vaš problem nedostatak lutealne faze. Problem sa ovim kremama je to što je jako komplikovano, ako ne i nemoguće, pravilno ih dozirati. Praktično nemate kontrolu nad količinom koja će se koristiti, što u većini slučajeva nije dovoljno značajno da biste napravili razliku.
Druga važna tačka je dodavanje progesterona, obično je najbolje započeti 2-3 dana posle ovulacije kako bi zaista uspelo. Nikada pre, jer porast nivoa progesterona pre ovulacije može sprečiti da se ovulacija dogodi, a ne ni kasnije jer jednostavno može biti prekasno.
Lečenje nedostatka lutealne faze je važno, pogotovo kada pokušavamo da imamo dete. Ali jednako je važno znati da oštećenje lutealne faze može biti uzrokovano i zdravstvenim stanjima. I u ovom slučaju je potrebna dodatna procena, jer biste želeli da se pozabavite uzrokom, a ne samo da lečite posledice.

Šta može izazvati nedostatak lutealne faze:
- Endometrioza
- Policistični jajnici (PCOS)
- Poremećaji štitne žlezde
- Gojaznost
- Pre-menopauza
- Anoreksija
Defekt lutealne faze može biti i samo pojava u životu inače zdrave žene, nešto što se može dešavati i isključivati tokom njenih reproduktivnih godina.
To vredi istražiti, ako imate problema sa začećem ili naiđete na neki od gore navedenih simptoma. Jednostavan test krvi može vam uštedeti vreme i bol u glavi i premda rani pobačaj može imati mnogo drugih uzroka, od hromozomskih abnormalnosti do problema zgrušavanja i problema sa autoimunitetom, nizak progesteron je ipak jedan od njih. Onaj koji je lako otkriti i sprečiti.
I dok dodatak progesterona ne može spasiti ono što nazivamo „lošom“ trudnoćom, on sigurno može da spasi dobru, ako je nedostatak lutealne faze ono što ga sprečava da se zadrži.
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061/624-5224.
Izvor: www.fertilityroad.com