Jajna ćelija je jedina ćelija u ljudskom organizmu vidljiva golim okom. Velika je kao zrno soli. Njen prečnik iznosi oko 100 mikrometara, a njen životni saputnik (spermatozoid) je veličine svega 5 mikrometara (ako posmatramo samo glavu).
Zašto je to tako, tema je brojnih naučnih rasprava, ali da je jajna ćelija svet koji već dugo fascinira naučnike, a u našoj kući embriologe, nije predmet rasprave.
Žena se rađa sa određenim brojem jajnih ćelija i u toku života ih više ne stvara. U praksi često srećemo žene koje imaju smanjenu rezervu jajnih ćelija i kod kojih je bitka sa vremenom za ostvarivanje trudnoće nepravedna.

Da li je svaka jajna ćelija potencijalna beba?
Jajna ćelija ima veliku sposobnost regeneracije i reparacije, ali nije svemoguća. Svaka jajna ćelija ne znači i potencijalna beba. Nekada ćelija nije dovoljno zrela ili nije genetički ispravna. Da izgled može da prevari važi i za ovu malu-veliku ćeliju.
Šta je Poloscope?
Poloscope je tehnika u kojoj se koristi polarizovano svetlo da bi se dobio uvid u „zrelost“ jajne ćelije, odnosno njenu genetičku spremnost za postupak oplodnje (mikrofertilizacije). Ta informacija je od velike važnosti embriolozima, kako bi mogli da procene kada je najbolje vreme za mikrofertilizaciju. Ubacivanje spermatozoida u jajnu ćeliju izvršeno u pravo vreme, prvi je korak ka uspešnoj oplodnji i nastanku kvalitetnih embriona. Osim za procenu kvaliteta jajnih ćelija nakon aspiracije, tehnika se može koristiti i kao pomoćno sredstvo za selekciju embriona na embriotransferu.
Pomoću Poloscope-a embriolog može precizno odrediti položaj deobnog vretena u ćeliji, što omogućava da se procedura mikrofertilizacije sprovede bezbedno, tako da se ne naruši integritet ove subćelijske strukture. To je važno jer se deobno vreteno, naročito kod starijih pacijentkinja, često ne nalazi na tipičnom mestu, a oštetiti ga u toku mikrofertilizacije može predstavljati kraj postupka.

Osim toga, pokazano je da se embrioni poreklom od ćelija sa intaktnim deobnim vretenom bolje razvijaju i imaju veću šansu za implantaciju. Pored deobnog vretena, Poloscope omogućava detekciju orijentacije strukturnih filamenata omotača jajne ćelije (zona pellucida) čije ocenjivanje može poslužiti za procenu kvaliteta jajne ćelije, ali i predviđanje kvaliteta embriona koji će se formirati. Ovom metodom meri se debljina omotača jajne ćelije u čak 360 tačaka! Informacije koje embriolog dobija, dovode to toga da se postupak u laboratoriji ne planira “na slepo”, već veoma precizno.
Kome je namenjena ova procedura?
Poloscope se preporučuje u sledećim slučajevima:
- U spontanim ciklusima vantelesne oplodnje – gde su istraživanja pokazala da se korišćenjem ove tehnike značajno povećava uspeh vantelesne oplodnje.
- Ženama koje imaju više od 37 godina u cilju ispitivanja genetičke spremnosti jajnih ćelija za oplodnju kao i njihove unutarćelijske organizacije – zapamtimo, jajne ćelije su stare onoliko koliko je stara i pacijentkinja.
- Prethodni neuspeli ciklusi vantelesne oplodnje koji su bili uzrokovani zastojem u deobi.
Poloscope i uspešnost VTO
Uz pomoć ove tehnologije na uspešnost postupka vantelesne oplodnje se utiče na dva načina:
- Posmatranjem ćelija pod polarizacionim svetlom nakon aspiracije može se utvrditi kada je najbolje vreme da se započne sa procesom mikrofertilizacije.
- Posmatranjem embriona pre embriotransfera kada se može videti debljina slojeva embrionalnog omotača i proceniti kakav je potencijal embriona za implantaciju.
Ukoliko imate bilo koje pitanje u svakom trenutku možete pozvati Centar za vantelesnu oplodnju na besplatan broj 0800 333 030.