Hromozomi su uvijene trake sastavljene od gena i mogu se opisati kao skup gena svih naših osobina i karakteristika, nalaze se u jedru ćelije i najlakše ih je uočiti i ispitati u vreme deobe.
Y hromozom je karakterističan za muški pol – muškarci imaju po jedan Y hromozom dok ga žene nemaju, dakle muške ćelije sadrže po dva hromozoma jedan X a drugi Y, a ženske ćelije su sa dva X hromozoma.
Polne ćelije sadrže po jedan hromozom, jajna ćelija žene sadrži X hromozom, a spermatozoid može sadržati ili X ili Y hromozom.
Određeni poremećaj delecije ili mikrodelecije prema svom značenju objašnjava gubitak jednog dela Y hromozoma i tako dolazi do greške koja se ispoljava u neispravnom spermatozoidu odnosno njegovom totalnom nedostatku.
U Y hromozomu, baš u njegovom donjem kraku se nalaze geni zaduženi za razviće testisa na nivou embriona a najčešće se baš u tom delu dešava delecija.
Postoji nekoliko najčešćih tipova mikrodelecije:
- Di Đorđov sindrom – delecija na hromozomu 22
- Prader Vili sindrom – delecija na hromozomu 15
- Chu Du chrat sindrom – delecija na hromozomu 5
Translokacija Y hromozoma se odnosi na problem kada se deo ili krak Y hromozoma odlomi pri deobi i pričvrsti za X hromozom. Translokacija se smatra ozbiljnim poremećajem jer se ovakvim procesu stvaraju gameti i embrioni iz kojih nastaju žene sa XY hromozomima ili muškarci sa XX hromozomima, što naravno nije dobro.
Ovaj poremećaj ima učestalost 1:20.000 muške dece i otkriven je prvi put 1964. godine. Zbog ovakvog poremećaja kod muškaraca izostaje spermogeneza iako imaju muške genitalije.
Analiza, kojom se utvrđuje da postoji greška koja podrazumeva deleciju, mikrodeleciju ili translokaciju Y hromozoma, se radi vrlo jednostavno i može usmeriti postupak vantelesne oplodnje na prenatalne genetske testove embriona koji nastaju kroz postupak VTO.
Ukoliko imate bilo koje pitanje u svakom trenutku možete pozvati Centar za vantelesnu oplodnju na besplatan broj 0800 333 030.