Magnezijum je mineral, jedan od najkorisnijih jer je neophodan za skoro svaki biohemijski proces u telu. Ne samo da pomaže u zdravlju srca i prevenciji dijabetesa, već i smiruje nervni sistem, pomažući da se podigne raspoloženje i na taj način smanjuje anksioznost i depresiju – stoga je često poznat kao mineral sreće!
Potreban za proizvodnju energije i za prenos nervnih impulsa. Magnezijum je takođe važan za zdravlje kostiju i zuba jer je neophodan za regulaciju kalcijuma u telu.
Stres, i fizički i emocionalni, može smanjiti nivo magnezijuma i potreba organizma za ovim mineralom se može povećati tokom stresnih perioda vašeg života. Magnezijum je važan i za dobar san pa nizak nivo magnezijuma može uticati na nedostatak sna i do lošeg raspoloženja pa i do anksioznosti.
Koji su neki od glavnih simptoma nedostatka magnezijuma?
Smatra se da je nedostatak magnezijuma češći kod onih koji se pridržavaju zapadnjačke ishrane (zbog konzumiranja više prerađene hrane) i postoje mnogi simptomi koji mogu signalizirati nedostatak uključujući lošu cirkulaciju, grčeve i grčeve mišića, nervozu, anksioznost, poremećeni rad srca, gubitak koštane mase i gustine, problemi sa krvnim pritiskom, hronični umor, anemija…
Magnezijum i plodnost
Dijeta bogata magnezijumom pomaže u održavanju osetljivosti na insulin i ovulacionu funkciju pod kontrolom – važno kada je u pitanju plodnost i za one sa PCOS – om.
Pomaže u balansiranju progesterona i estrogena jer estrogen zavisi od statusa magnezijuma.

Ovaj mineral reguliše hormon koji stimuliše folikule, FSH, koji je hormon koji stimuliše jajnike.
Nizak nivo magnezijuma može značiti i nizak nivo progesterona, što može dovesti do kratke lutealne faze i većeg rizika od pobačaja. Ako patite od PMS-a, magnezijum je neophodan jer pomaže u razvoju serotonina, zbog čega se osećate dobro.
Istraživači veruju da postoji korelacija između nedostatka magnezijuma i neplodnosti, posebno kod žena, uprkos činjenici da je tačan mehanizam nepoznat. Pokazalo se da žene sa neplodnošću imaju nizak nivo magnezijuma u krvi u različitim studijama, a u jednoj maloj studiji, žene koje su bile obogaćene magnezijumom i selenom su zatrudnele u roku od osam meseci.
Magnezijum pomaže u smanjenju upala – važno jer zapaljenje može izazvati starenje koje utiče na kvalitet jajne ćelije, a takođe i na implantaciju – uključite dosta namirnica bogatih magnezijumom u svoju ishranu.
Magnezijum je u nekim studijama povezan sa povećanjem proizvodnje i pokretljivosti spermatozoida.
Neke namirnice bogate magnezijumom koje treba uključiti u svoju ishranu:
Spanać, avokado, maline, bademi, tanma čokolada, sočivo, kelj, integralni pirinač, mahunarke, riba, zeleno povrće, seme bundeve, lan.
Voće koje sadrži najviše magnezijuma su smokve, avokado, banane i maline.
IZVOR: ivfbabble.com