Mnoge žene koje pokušavaju da ostvare trudnoću dosta čitaju i informišu se, uče o reproduktivnom zdravlju, začeću, implantaciji… Neke od sfera interesovanja su i faze menstrualnog ciklusa, kao i važnost debljine endometrijuma za implantaciju. Lutealna faza menstrualnog ciklusa jako je važna, zato ako nemate dovoljno informacija o njoj, pratite zanimljivosti koje su navedene u tekstu, sigurni smo da će biti od koristi:
Šta je lutealna faza?
Posle ovulacije (otpuštanja jajnih ćelija) hormoni (estrogen i progesteron) se stvaraju od ostatka folikula (omotača jajne ćelije) iz kojeg je jajna ćelija otpuštena, poznatog kao žuto telo (corpus luteum). Ovaj period proizvodnje hormona je poznat kao lutealna faza i nastavlja se dok placenta ne počne da proizvodi estrogen i progesteron, otprilike u petoj nedelji. Proizvodnja progesterona je od vitalnog značaja za implantaciju embriona i razvoj rane trudnoće. Estrogen takođe igra važnu ulogu u razvoju trudnoće.
Kako se lutealna faza razlikuje nakon vantelesne oplodnje?
Lekovi koji se daju tokom postupka mogu da utiču na hormonske signale koji se šalju žutom telu, kao i na proizvodnju hormona. Zbog toga su možda potrebni dodatni lekovi posle embriotransfera kako bi se suplementirala proizvodnja hormona iz žutog tela. Ovo se naziva „lutealna podrška”.

Koje hormone možda moram da uzimam?
Progesteron – Većina žena će morati da uzima progesteron posle embriotransfera, osim ako je reč o potpuno prirodnom ciklusu (odnosno, ako se postupak zasniva na hormonima ženinog tela). Studije pokazuju da je najbolji način uzimanja progesterona u ovom slučaju vaginalno ili rektalno, jer je apsorpcija bolja nego kod oralne primene. U zavisnosti od pripreme, progesteron se uzima obično dva ili tri puta dnevno. Ponekad se suplementacija progesteronom preporučuje i u vidu subkutanih (potkožnih) ili intramuskularnih (u mišić) injekcija ako postoji sumnja u vezi sa apsorpcijom, međutim ovo je potrebno samo u određenim slučajevima. S progesteronom se počinje pre embriotransfera – lekar će vas obavestiti o tome kada treba da počnete da uzimate progesteron. Većini žena će se preporučiti da uzima progesteron dve nedelje, što se podudara s testom na trudnoću. Kod većine žena s pozitivnim testom nema dokaza u prilog tome da produžavanje lutealne podrške nakon dve nedelje ima koristi uz nekoliko izuzetaka – ovo razmatramo u delu o produženoj lutealnoj podršci u nastavku.
Estrogen – Kod većine žena koje prolaze kroz postupak lečenja neplodnosti telo proizvodi dovoljno estrogena da podrži razvoj trudnoće. Posle programiranog embriotransfera sa zamrznutim embrionima, međutim, prirodna proizvodnja estrogena u telu je obustavljena. Zbog toga će vam se savetovati da pored progesterona uzimate i estrogen tokom lutealne faze.
Ovde možete pročitati šta je bolje – Vaginalni ili intramuskularni progesteron?
Kada produžena lutealna podrška može da bude potrebna?
Produžena lutealna podrška znači nastavak suplementacije progesteronom posle testa na trudnoću obično do 12 nedelja. Produžena lutealna podrška može da se preporuči u sledećim slučajevima:
- posle embriotransfera sa zamrznutim embrionima, budući da telo ne proizvodi svoj estrogen ili progesteron, pa je potrebna hormonska podrška dok se trudnoća u potpunosti ne uspostavi
- Kod žena sa istorijom čestih pobačaja – postoje dokazi koji podržavaju nastavak suplementacije progesteronom do 12 nedelja, a retko i duže kod žena s istorijom pobačaja ili čestim pobačajima (tri i više) ili kod žena koje su imale jedan ili dva pobačaja, a krvare u ranoj trudnoći.
O načinima na koje se možete pripremiti za trudnoću pročitajte na sledećem linku: Pripremite svoje telo za trudnoću
Izvor: www.ivfbabble.com