Nažalost, ne prolazi svaka žena nesmetano put do materinstva. Odnosno, na ovoj putanji ona se često sreće sa ozbiljnim preprekama, koje su prethodnih godina bile nesavladive. Međutim, zahvaljujući medicinskim dostignućima, u poslednje vreme u procedurama asistirane oplodnje, mnoge bitne prepreke ka materinstvu su već prevaziđene.
Većina žena koje su do danas zamrzavale svoje jajne ćelije nisu imale partnera sa kojim bi želele da imaju decu, odnosno, čekale su na perfektnu ljubavnu vezu, tj. porodice bi bile srećnije, a društvo puno perfektnije kada bi svi ljudi sklopili brakove sa svojim idealnim partnerima. Nažalost, to se ređe postigne u praksi. Zato se danas u svetu parovi masovno razvode i dolazi često do raspada brakova, to je fenomen koji pogađa najviše žene i decu kao najosetljiviji deo društva. Iz straha da do toga ne dođe i povećavanjem svesti žena za taj mogući rizik, one sve više odlažu svoje materinstvo sa ciljem da stvaraju porodicu i rađaju decu sa svojim idealnim partnerima.
Ali, u tom čekanju perfektnog partnera, njihov biološki sat prebrzo otkucava, pogotovu kada se zna da, nažalost, žena ima ograničen reproduktivni period, koji posle 35 godine naglo opada. Na sreću, medicina je poslednjih godina uspela da “stopira” biološki sat kod žena zamrzavanjem njihovih ćelija u njihovom ranom reproduktivnom dobu kako bi one bile plodne tada kada one nađu svog idealnog partnera i budu spremne za potomstvo. Prema tome, ovo medicinsko dostignuće je omogućilo mnogim ženama da žive u miru i spokojstvu bez opterećenja da će im “odzvoniti” njihov biološki sat.
Normalno da zamrzavanje jajnih ćelija ne garantuje uvek uspešnost rađanja deteta i povezano je sa ishodom samih asistiranih procedura, ali ipak žene mogu biti spokojne jer znaju da su sačuvale svoj genetski materijal koji će one koristiti onda kada one za to budu spremne. Zato bez stresa mogu da nastave svoj životni put sve dok ne stigne idealni partner ili Mr. Right.
Naime, zamrzavanje jajnih ćelija predstavlja novinu u tretmanu neplodnosti kod žena i ima neprocenjivu vrednost pogotovu u nekim specifičnim okolnostima. Odnosno, zamrzavanje jajnih ćelija može biti od pomoći kod žena koje žele da sačuvaju svoju plodnost za neka buduća vremena kada bi one bile spremne da postanu majke.
Postoji nekoliko razloga za odlaganje materinstva kod žena, a najčešći su:
- Personalni i edukacioni ciljevi vezani sa karijerom, tj. nedostatak partnera ili čekanje na idealnog partnera kao i prvobitno građenje životne karijere. Naime, poznato je da plodnost žena opada sa godinama, prema tome zamrzavanjem jajnih ćelija u ranijoj reproduktivnoj dobi moguće je obezbediti šansu za rođenje deteta nekada u budućnosti. Dakle, dok je funkcija jajnika direktno povezana sa životnim dobom žena, tj., njihova proizvodnja jajnih ćelija opada sa starošću žena, materica, suprotno jajnicima, ne stari i može iznositi trudnoću čak i u odmaklom dobu života.
- Dijagnosticirani karcinom kod žena. U ovom slučaju zamrzavanjem jajnih ćelija pre hemoterapije, operacije ili zračenja mogu da se sačuvaju jajne ćelije za buduće korišćenje, jer većina ovih tretmana oštećuje jajne ćelije i dovodi do trajne neplodnosti.
- Porodična rana menopauza u anamnezi žena. Zamrzavanjem jajnih ćelija kod žena sa preranim genetskim otkazivanjem funkcije jajnika omogućeno je njihovo spasenje pre njihovog nestanka.
Zamrzavanje humanih jajnih ćelija podrazumeva postupak vađenja, zamrzavanja i čuvanja jajnih ćelija žene, tako da se u budućnosti one mogu odmrznuti, oploditi i vratiti kao embrioni u matericu.
Tokom procedure zamrzavanja jajnih ćelija pacijentkinja se podvrgne istom tretmanu ubrizgavanja hormonalne terapije kao kod vantelesne oplodnje. Jedina razlika je u tome što se ćelije nakon vađenja zamrzavaju za određeni vremenski period pre odmrzavanja, oplođenja i transfera u matericu kao gotovi embrioni.
Naime, vrši se stimulacija jajnika za otprilike 10-14 dana kako bi podstakli sazrevanje više jajnih ćelija. A kada ćelije dovoljno sazru, one se uzimaju specijalnom iglom kroz vaginu, a pod kontrolom ultrazvuka. Ova procedura se vrši pod intravenoznom sedacijom i prema tome nije bolna. Ćelije odmah nakon vađenja se zamrzavaju, a kada je žena spremna za trudnoću (što može da se desi i nakon nekoliko godina), ćelije se odmrznu, ubrizgavaju sa spermatozoidima kako bi došlo do oplodnje i vrate se u matericu kao embrioni.
Dužina perioda zamrzavanja jajnih ćelija nije bitna i ne utiče na smanjenje njihovog kvaliteta. Međutim, važno je zamrznuti što više jajnih ćelija kako bi se ubuduće moglo dobiti što više embriona, čime bi se i povećala mogućnost uspešnog ishoda procedure potpomognute oplodnje.
Takođe, stopa trudnoća korišćenjem zamrznutih jajnih ćelija zavisi od starosti žene u periodu kada ona zamrzne svoje ćelije, ali neće biti pogođena sa dobom žene u momentu kada se ona vrati da njih koristi. Prema tome, šansa za buduću trudnoću kod žena starijih od 38 godina u momentu zamrzavanja biće manja nego kod mlađih žena.
Što se tiče sigurnosti ove metode, dosadašnje studije pokazuju da deca rođena prethodnim zamrzavanjem jajnih ćelija nemaju povećanu stopu urođenih mana u odnosu na opštu populaciju. A, takođe, nije utvrđeno da su povećane komplikacije u trudnoćama dobijenim zamrzavanjem jajnih ćelija.
Na sreću, zamrzavanje jajnih ćelija se vrši danas uspešno u većini centara za potpomognutu oplodnju. Prema tome, ako iz bilo kojih razloga želite da odložite vašu trudnoću, obratite se specijalizovanim klinikama za IVF koje ce biti spremne da Vam pomognu u očuvanju Vašeg genetskog materijala i omogućiti Vam uspešno materinstvo onda kada Vi za to budete spremni.
dr Đina Zećiri, MSc, PhD
Ginekolog-akušer, specijalista za fertilitet i sterilitet