Preliminarni podaci istraživanja za 2017. godinu koji se odnose na Evropu pokazuju neznatno smanjenje stope trudnoće po aspiraciji, kao i trajni pad broja blizanačkih trudnoća, dok se stope po transferu iz zamrznutih ciklusa povećavaju.
Uprkos prisustvu nedoslednosti u vrsti dostavljenih podataka (neki su obavezni, drugi su dobrovoljni), preliminarni brojevi koje iznosi ESHRE za 2017. godinu prikazuju nastavak trendova koje pokazuju i drugi nedavni izveštaji – mali porast stopa trudnoće po transferu, smanjenje broja transfera s više embriona, pad broja blizanačkih i višeplodnih trudnoća. Ti trendovi su vidljivi prema podacima iz 34 zemlje, 1.333 centara i gotovo milion ciklusa u 2016. godini – s gotovo 200.000 novorođenčadi. Pritom, treba reći da je pandemija koronavirusa neke zemlje zaustavila u dostavljanju podataka.
U Evropi prednjače tri zemlje koje izvode više od 100.000 ciklusa asistirane reprodukcije godišnje – Rusija sa 137.211, Španija sa 125.592 i Francuska sa 108.820 ciklusa. Dakle, po prvi put Rusija sada sprovodi više ART-a od bilo koje druge evropske zemlje. Generalno, ICSI je i dalje omiljena metoda oplodnje u Evropi tokom IVF-a (380.000 ciklusa u odnosu na 160.000), ali i transfer zamrznutih embriona sada čini oko polovine svih ciklusa, pokazujući vremenom brzo rastući trend.
Belgija, Češka, Danska, Norveška i Slovenija nastavljaju da sprovode više ART-a od ostalih zemalja, a svaka ima više od 1.500 ciklusa na milion stanovnika. “Smatralo se da ovaj prag predstavlja globalnu potrebu za oplodnjom”, iako je uspostavljen u vreme kada se prekogranični tretmani ili FET (transfer zamrznutih embriona) nisu rutinski koristili.

- Stope trudnoće po aspiraciji malo su opale u odnosu na prethodnu godinu, pa su 2017. godine iznosile 26,8% za IVF i 23,9% za ICSI, što je jasna razlika u poslednjih nekoliko godina.
- Stope FET-a i iz ciklusa zamrznutih jajnih ćelija od ne-donora (novi postupak) su više nego za sveži IVF i ICSI, i to za 32,2% i 43,3%, respektivno.
- Međutim, stope trudnoće bile su veće kada je rezultat meren prema transferu embriona, a posebno prema transferu blastocista. Na primer, stopa trudnoće po transferu embriona u fazi deljenja iznosila je 29,3% za IVF i ICSI, ali 41,6% po transferu blastocista, sa sličnim kvalitetnim performansama u FET-u i donaciji svežih jajnih ćelija.
- Ukupne stope začeća po aspiraciji bile su 20,5% za IVF i 17,6% za ICSI, što je opet neznatno smanjenje u odnosu na 2016. godinu – iako su stope začeća za FET porasle za 1,1%.
- Podaci o doniranju jajnih ćelija, takođe, pokazuju visoke stope začeća za transfer svežih i zamrznutih embriona i za FOR, tj. frozen oocyte replacements (do 36,6%). Poslednji podatak se verovatno oslanja na banku zamrznutih jajnih ćelija. Primećeno je da se doniranje embriona danas ređe sprovodi.
- Stope začeća u IUI ostaju stabilne i kreću se oko 12%.
Smanjenje stope trudnoće po aspiraciji, koje je zabeleženo u poslednjih nekoliko godina, uglavnom se pripisuje povećanju broja ciklusa freeze all (zamrzavanje svih embriona). “Još nemamo podatke koji bi to potvrdili”, kažu, ali ističu mnogo veće stope trudnoće po transferu, sugerišući da je “pad stopa” povezan sa zamrzavanjem svih embriona. Stoga se čini da kumulativna stopa začeća – sveži embrioni + FET po aspiraciji, koja se u 2017. godini povećala na 30,7% (sa 26,9% u 2013. godini) – predstavlja najrealniji odraz kvaliteta lečenja, koji pokazuje “pozitivan razvoj tehnologije”. Utvrđeno je i smanjenje stopa višestrukih trudnoća putem svežih i zamrznutih embriona – sa 16,5% u 2013. na 12,2% u 2017. godini.
Ipak, podaci još uvek pokazuju da je transfer dva embriona najčešći pristup (50%), ali je SET (transfer jednog embriona) odmah iza. Transfer tri ili više embriona smanjio se gotovo na nulu. Rođenje blizanaca sada čini tek 14%.
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061 624 5224
Izvor: www.focusonreproduction.eu