Da li coronavirus ima uticaj na implantaciju embriona?
Trenutno se malo zna o uticaju COVID-19 na reprodukciju i trudnoću. Nema podataka o uticaju infekcije na implantaciju. Postoje izveštaji žena koje su pozitivno testirale na COVID-19 i rađale bebe bez te infekcije. Ovi podaci su uverljivi, ali moraju se tumačiti s oprezom s obzirom na mali broj jer ostali oblici coronavirusa povezani su sa povećanim štetnim ishodima tokom trudnoće, ipak istina je da podaci specifični za COVID-19 još uvek nisu dostupni.
Zato, kao meru predostrožnosti i u skladu sa stavom glavnih naučnih društava u reproduktivnoj medicini (ASRM, ESHRE i SEF) savetujemo da svi pacijenti koji leče neplodnost razmisle ili isplaniraju lečenje kasnije.
Čak i ako to ne ispunjavaju dijagnostičke kriterijumime za Covid-19 infekciju, u ovom trenutku treba izbegavati trudnoću. Za one pacijentkinje koje se već leče, predlažemo da razmisle o odloženoj trudnoći zamrzavanjem oocita ili embriona za kasniji prenos embriona.
Kako coronavirus utiče na kasniji period trudnoće ako je pacijentkinja zaražena virusom, ali je izlečena tokom trudnoće?
Pre svega, coronavirus se ne prenosi reproduktivnim ćelijama (jajnim ćelijama i spermatozoidima) ili embrionima. Iz tog razloga, ni ćelije ni embrioni ne mogu ni na koji način uticati na širenje virusa corone. Što se tiče mogućnosti zaraze virusom corone tokom trudnoće i mogućih posledica, ne postoje službene studije u tom pogledu. Mislimo da će se virus corone ponašati kao zarazna infekcija gripa i njegov uticaj će zavisiti od trenutne umešanosti u klinički slučaj trudnice. Među najčešće i najteže posledice su pobačaji, prerani porođaji ili neke druge patologije. Zbog svega ovoga, potpomognuta reprodukcija nudi mogućnost zamrzavanja jajnih ćelija ili embriona uz ohrabrivanje da se uradi transfer nakon završetka pandemije.

Da li coronavirus može da utiče na ranu IVF trudnoću?
Iz svih dostupnih podataka do sada nema dokaza o negativnom uticaju virusa na trudnoću. Kada se fokusiramo na ranu trudnoću, nema dovoljno dokaza da infekcija može povećati rani pobačaj ili uzrokovati urođene mane. Iako je virus zaista nov i možda je prerano da bi se znali drugi dugoročniji uticaji na bebu, čini se da nije uzrok alarma za one koji su već trudni.
Kako mogu da sprečim širenje coronavirusa ako sam trudna ili sam u postupku vantelesne oplodnje?
U tom smislu, i kao zaključak gore navedenog, mere koje moraju biti usvojene kako bi se izbegla zaraza moraju slediti iste preventivne smernice koje su zdravstvene organizacije razvile za bilo koju osobu, bez obzira da li je trudna ili ne, čak i na lečenju: često perite ruke, posebno kada izlazite i kad se vraćate kući; ako kašljete ili kijate, pokrijte usta i nos unutrašnjim savijanjem lakta ili maramicom; izbegavajte kontakt sa drugim ljudima i obavestite zdravstvene organe ako sumnjate da ste zaraženi virusom, izbegavajući odlazak u zdravstvene ustanove.

Koliko će i na koji način coronavirus dugoročno uticati na veliki broj pacijenata koji imaju problem sa neplodnošću širom Evrope ?
Izbijanje koronavirusa uticalo je na polje plodnosti kao i na svaku drugu industrija ili delatnost. Klinike su brzo reagovale i delile su ažuriranja o epidemiji i njenom uticaju na usluge i kada su dostupne. U ovom momentu jednostavno ne znamo koliko će dugo trajati ova epidemija i kako će i dalje uticati na naš svakodnevni život. Ipak će se završiti i kada se taj trenutak dogodi, vetovatno ćemo imati veoma veliko interesovanje i potražnju za procedurama potpomognute oplodnje.
Ljudi sada treba da iskoriste vreme i nastave da istražuju sve svoje mogućnosti lečenja a to znači: kontaktirajte klinike tokom ovog zastoja; razgovarajte sa onima koji će biti odgovorni za vaše zbrinjavanje nakon što se klinike vrate u nekakav oblik normalnosti, a čak se možete pripremite za lečenje podvrgavajući se pripremnim analizama ako je to uopšte moguće u vašoj zemlji.

Nažalost, pitanje neplodnosti neće jednostavno nestati – službe za podršku i lečenje odgovaraju na sve veći broj pojedinaca i parova koji žele da se bave problemima plodnosti. Coronavirus će imati veliki i trajan uticaj na život ljudi, ali onima koji traže pomoć u lečenju neplodnosti i dalje će trebati usluge koje nude naučnici, medicinari i lekari, medicinske sestre i pomoćno osoblje u klinikama za IVF i dugo nakon što virus nestane. Iz toga sledi zaključak da će broj pacijenata koji žele da se bave lečenjem neplodnosti i dalje da raste i ne postoji razlog zašto bi neko prekinuo lečenje koje nude klinike i bolnice širom Evrope.
Zaključak je da je važno potražiti pouzdane informacije i ponašati se u skladu sa njima. Budite vrlo skeptični prema neverovatnim teorijama zavere ili tvrdnjama o „lažnim vestima“ koje odbacuju preporuke službenika javnog zdravstva. Rešavanje problema oko Coronavirusa zahteva dostupne, pouzdane i često ažurirane informacije, a najbolje što možemo je da se obratimo stručnjacima čija je misija da zaštite javno zdravlje.
Izvor: www.whereivf.com