Klasična oplodnja (IVF), proces u kom se hiljade spermatozoida dodaju jajnoj ćeliji u laboratorijskoj posudi da bi se postigla oplodnja, ima više šansi da dovede do uspešne trudnoće kod starijih žena sa problemom neplodnosti nego intracitoplazmatska injekcija spermatozoida (ICSI), rezultati su nove studije.
Jedno od 25 dece u Australiji se rodi uz pomoć IVF-a, a ICSI se trenutno koristi da bi se izvela oplodnja u dve trećine slučajeva. Ova metoda se izvodi kao dodatni deo IVF ciklusa tako što se po jedan spermatozoid ubaci u svaku jajnu ćeliju da bi se pomogla oplodnja, uz korišćenje veoma precizne opreme za mikromanipulaciju. Kod starijih žena se u svakom ciklusu dobije manji broj jajnih ćelija i česta je praksa korišćenje ICSI metode s ciljem da se poboljša stopa oplodnje.
Dok je u Australiji ova metoda uvedena zbog ozbiljnih muških faktora neplodnosti, danas se ona često koristi pre nego standardna klasična oplodnja i kod parova bez muškog faktora neplodnosti. Istraživači su analizirali podatke iz prvih ciklusa sa jedne klinike, koji su skupljani tokom deset godina, kod pacijenata starijih od 35 godina, i otkrili su da je, u slučajevima kad nije bilo muške neplodnosti, klasična oplodnja, a ne ICSI davala veće šanse da se dobije beba, i to preko 50%.

Objavljeni su zaključci koji idu u korist klasične oplodnje kao preferirane tehnike kod starijih žena koje se bore sa neplodnošću, u slučaju kada njihov partner ima normalnu plodnost:
„Razlog zbog kojeg klasična oplodnja kod parova starije dobi i bez muškog faktora neplodnosti može da poveća šanse za dobijanje deteta jeste to što se ipak dozvoljava prirodna selekcija spermatozoida sa najboljim DNK.“
„Sa ICSI metodom može se desiti da bude izabran spermatozoid sa oštećenim DNK, i da rezultat bude oplodnja, ali lošiji kvalitet embriona i smanjena stopa trudnoće.“
Sa druge strane, veruje se da „uklanjanje pomoćnih ćelija koje su zakačene za jajnu ćeliju pre injekcije spermatozoida (ICSI), što nije neophodno kod klasične oplodnje, može da umanji faktor rasta kod jajne ćelije starije žene, a koji se dobija od ovih pomoćnih ćelija.“
Bez obzira na razlog, podaci pokazuju da ICSI ne bi trebalo da se koristi kod starijih žena, sem ukoliko to nije neophodno zbog kvaliteta spermatozida.
„Predlažemo da klinike uvedu politiku podeljene IVF/ICSI oplodnje u prvom ciklusu, da bi proverile postoji li potencijal za oplodnju, i da izvode ICSI samo u narednim ciklusima ukoliko je stopa oplodnje kod standardne VTO ispod 50%,“ .
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061 624 522
Izvor: www.adelaide.edu.au