Sve je više istraživanja koja pokazuju da određene vrste hrane pozitivno utiču na rad reproduktivnih organa, a samim tim i na plodnost. To je hrana bogata mikronutrijentima – antioksidanti, vitamini i minerali: vitamin D, E, C, B6, B12, folna kiselina, koenzim Q10, gvožđe, selen, cink.
Takođe, mnogi naučnici savetuju da se prihvate tzv. zdrave navike, odnosno da se prihvate četiri osnovna pravila ishrane ako se želi potomstvo:
- Bar 2–3 puta nedeljno jesti namirnice bogate omega-3 kiselinama jer utiču na bolju propustljivost ćelijskih membrana uključujući i jajne ćelije, a to su određene vrste ribe (skuša, haringa, sardina ili losos, koji su takođe i odličan izvor vitamina D), zatim avokado, orasi, semenke bundeve i lana. Upotreba mesa je dozvoljena, s tim da se vodi računa o poreklu životinja koja se jede.
- Punomasno mleko takođe, povoljno deluje na jajnike. Dovoljno je popiti šolju do dve svakodnevno. Ukoliko niste ljubitelj mleka, u obzir dolazi punomasni jogurt, pošto telu treba i malo masnoće kako bi apsorbovalo nutritijente važne za plodnost.
- U svakodnevnu ishranu treba uvesti i dosta tamnozelenog povrća (spanać, brokoli…) i voća (suvo grožđe, jagode, borovnica…) i sirovog koštunjavog voća (orasi, bademi, seme bundeve…) zbog unosa vitamina, minerala i antioksidanasa, a prekinuti sa unošenjem štetnih materija, kao što su nikotin, kofein, šećer, gazirani i pasterizovani sokovi, GMO hranu, soju i sl.
- Vežbanje od minimum pola sata treba uvesti u dnevni program, jer je telu potreban dobar krvotok, posebno dobra prokrvljenost reproduktivnih organa. Za žene je preporuka joga, Aviva vežbe, pilates… ali i masaža donjeg dela stomaka, a za muškarce trčanje, pešačenje i svaki vid lagane vežbe, dok je vožnja bicikla strogo zabranjena.
- Postoji mnogo lekovitih biljaka za koje se veruje da doprinose lečenju steriliteta, a najefikasnije su ako se kombinuju jedne sa drugima. Žalfija, zova, hajdučka trava i kantarion poznati su u lečenju neplodnosti, s tim što “terapija” biljem traje najmanje jedan mesec kod muškarca, a tri meseca kod žena. Ipak, treba imati u vidu da se pre upotrebe biljnih čajeva ili tinktura treba konsultovati sa lekarom ili fitoterapeutom, jer se pojedini lekovi iz prirode ne slažu najbolje sa medikamentima koje propisuje konvencionalna medicina. Macina trava za plodnost je dokazano delotvorna. Delotvornost macine trave povećava se ako joj se doda biljka zdravac.
- Moćni saveznici žena su zeleni čaj, virak i kopriva koji mogu pomoći ali samo ako se koriste zajedno i pod uslovom da osoba nije podvrgnuta hormonskoj terapiji.
- Jedan od najboljih muških saveznika u lečenju neplodnosti jeste đumbir, koji povećava broj spermatozoida i poboljšava pokretljivost sperme. Đumbir je naročito efikasan ako se u jednakim količinama pomeša sa ruzmarinom i bosiljkom.