Procenat trudnoće je “znatno niži” u grupi koja zamrzava embrione nego kod onih koji slede konvencionalni pristup, zaključak je randomizirane kontrolisane studije (RCT) u kojoj je učestvovalo više od 200 parova.
Mnogo parova zamrzava preostale embrione u postupcima vantelesne oplodnje, nakon transfera u tekućoj proceduri VTO. Ponekad su parovi prinuđeni da odlože transfer zbog lošeg endomentrijuma, hiperstimulacije ili nečeg drugog, pa je zamrzavanje embriona jedina opcija da se sačuvaju embrioni za kriotransfer koji se može uraditi naknadno.
Postupak transfera zamrznutih embriona u IVF-u povezan je sa znatno nižom kumulativnom stopom trudnoća u odnosu na transfer “svežih embriona” – tako pokazuju rezultati randomizirane kontrolisane studije, koja se odvijala između 2013. i 2015. godine u Holandiji i u kojoj su učestvovali parovi koji su se podvrgli vantelesnoj oplodnji.
Zaključak pomenute studije je da parovi možda neće imati koristi od strategije „freeze all“ (zamrzavanje svih dobijenih embriona), iako autori priznaju da se nalazima ipak mora oprezno pristupiti, treba ih izbalansirati po podgrupama i moraju se uzeti u obzir potencijalne sigurnosne prednosti (kao i ono što bi moglo škoditi) za majku i novorođenče.

Sa druge strane, zamrzavanje svih dobijenih embriona (freeze all) postalo je rutinski pristup u mnogim IVF klinikama, a do sada se pojavilo nekoliko pregleda i metaanaliza koje podržavaju postupak s obrazloženjem da se tako izbegavaju mogući loši sporedni efekti stimulacije jajnika na receptivnost endometrija i da se ovim postupkom smanjuje rizik od OHSS-a. Drugim rečima, ukoliko se izvrši zamrzavanje svih embriona biće isključena mogućnost uticaja eventualne hiperstimulacije na uspeh a i drugih mogućih uticaja.
Autori ovog najnovijeg RCT-a takođe su stajali iza recenzije (Cochrane) objavljene 2017. o ‘prenosu svežih i zamrznutih embriona’, koja je zaključila da je rizik od OHSS-a (hiperstimulacije) bio znatno manji sa strategijom „freeze all“. Međutim, nema dokaza o boljim rezultatima kad je u pitanju stopa živorođene dece u poređenju sa svežim transferima.
U istraživanju je učestvovalo po 102 para, u obe grupe. Podeljeni su nasumično, pre početka svojih postupaka. Jedna grupa je imala trasfer svežih embriona, a druga grupa parova je u svojim postupcima zaledila sve embrione. Za razliku od ostalih do sada sprovedenih studija, ova je obuhvatala široku subfertilnu populaciju onih koji su imali prvo IVF lečenje, čak i ako su im prognoze bile loše, bez obzira na broj folikula ili dostupnih embriona.

Analiza podataka o ishodima trudnoće pokazala je sledeće:
- kumulativni procenat trudnoće žena u grupi koja je koristila zamrznute embrione znatno niži nego kod žena iz konvencionalne grupe (19% kod parova sa zamrznutim embrionima u odnosu na 31% kod parova sa svežim embrionima),
- kumulativne stope živorođene dece, kliničke i biohemijske trudnoće slično su smanjeni (18% u odnosu na 28%; 19% u odnosu na 33%; 24% u odnosu na 41%), dakle, bolji rezultati su bili kod grupe koja je koristila sveže embrione,
- vreme do trudnoće unutar 12 meseci nakon randomizacije bilo je veće kod grupe koja je koristila zamrznute embrione (46,9 nedelja u odnosu na 39,6 nedelja),
- osim rizika od OHSS-a, koji su razvile tri žene iz konvencionalne grupe, nisu pronađene značajne razlike u stopi pobačaja, vanmaternične ili višeplodne trudnoće, porođajne težine, prevremenih porođaja i urođenih abnormalnosti.
Dakle, uprkos sve većoj upotrebi i rastućem broju studija, relativna efikasnost i sigurnost IVF tretmana sa strategijom „freeze all“ još uvek nisu jasni u poređenju s konvencionalnim pristupima.
Ranije studije su pronašle koristi od ovog procesa kod osoba koje imaju dobar odgovor na stimulaciju jajnika, ali sveukupno se smatra da je zamrzavanje opravdano u odabranim kliničkim scenarijima, kada je potrebno vreme za PGT ili kod prevencije hiperstimulacije.
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061 624 5224
Izvor: www.focusonreproduction.eu