Srbija ima oko 7 miliona stanovnika a oko pola miliona parova u Srbiji ima neki problem sa neplodnošću. Parovi koji se leče od steriliteta nailaze na nerazumevanje okoline pa i stručnih lica i često su prepušteni sami sebi, uglavnom sami moraju da se informišu o svom problemu, analizama i metodama lečenja koje bi trebalo da urade. Žene se često i same informišu kako bi otklonile i najmanju sumnju i rešile sve zdravstvene nedoumice pre početka postupka.
Kada se i uradi potpomognuta oplodnja ona ne garantuje uspeh, te se parovi suočavaju sa neuspesima a neretko ne znaju tačan razlog neuspešnih pokušaja. Ponekad je potrebno više pokušaja kako bi do trudnoće došlo. Parovi uz sve to nemaju pravilnu psihološku pomoć pa se iz jednog problema često ulazi u drugi koji je psihološke prirode. Nakon nekoliko bezuspešnih pokušaja parovima lekari često savetuju širi spekatar analiza koje je potrebno da urade kako bi se, eventualno, pronašao uzrok neplodnosti.
Osnovne analize podrazumevaju: hormonski status, HSG, laparoskopiju, histeroskopiju, biseve na određene bakterije i viruse, seriologiju, krvnu sliku. Ove analize potrebno je uraditi pre prvog pokušaja vantelesne oplodnje a spisak osnovnih analiza možete naći na našem sajtu ali i na sajtu Ministarstva zdravlja. Muškarac obavezno radi spermogram i spermokulturu, seriologiju, briseve. Na ovaj način otklanjaju se eventualni problemi koji se mogu javiti u toku procesa. Ipak, kao što smo već naveli, nakon nekoliko neuspelih pokušaja, a ponekad i nakon prvog neuspelog, parovima se savetuje da urade dodatne analize.
U daljem tekstu navešćemo većinu analiza koje par, a posebno žena, može uraditi kako bi se što bolje pripremio za novi proces vantelesne oplodnje:
HORMONI:
- FSH
- LH
- ESTRADIOL
- ESTROGEN
- PROGESTERON
- PROLAKTIN
- TESTOSTERON
- HORMONI ŠTITNE ZLEZDE (FT3, FT4, TSH, Anti TPO)
- KORTIZOL
- DHEA-s
- AMH (Antimilerov hormon)
- INHIBIN B
VITAMINI:
- VITAMIN D
- FOLNA KISELINA
- VITAMIN B12
OGTT SA INSULINEMIJAMA – test na glikemije i insulinemije, OGTT (Oral Glucose Tolerans Test) tj. oralni test tolerancije na glukozu.Služi za dijagnostikovanje poremećaja u metabolizmu šećera. Izvodi se tako što se vrši serijsko određivanje glukoze u serumu pacijenata, pre i posle davanja glukoze oralno. OGTT sa insulinemijama – znači da se iz svakog uzorka krvi radi određivanje koncentracije glukoze i insulina. Rezultati testa ukazuju na odsustvo/prisustvo insulinske rezistencije tj. metaboličkog sindroma.
- STEČENE TROMBOFILIJE – APTT , PT, broj trombocita, fibrinogen, euglobulinska fibrinoliza, lupus antikoagulans (DRVVTR), antitrombin (AT), Protein C, Protein S, rezistencija na aktivisani protein C (APCR), vreme krvarenja i koagulacije, sedimentacija Er (citrat), protrombinsko vreme (citrat) INR, brojanje trombocita, aktivisano parcijalno tromboplastinsko vreme, fibrinoliza, rezistencija na aktivirani protein C, antitrombin III, antikardiolipinska At IgM, antikardiolipinska At IgG, antifosfolipidna At IgM, antifosfolipidna At IgG, beta-2-glikoprotein IgM, beta-2-glikoprotein IgG, određivanje aCLA IgG klase, određivanje aCLA IgM klase, D-dimer.
- UROĐENE TROMBOFILIJE – MTHFR C677T, faktor V Leiden, Faktor II G20210A, Protrombin II, PAI I, PAI II
AUTOIMUNA ANTITELA – antinuklearna antitela (ANA), antimikrozomalna antitela (anti TPO), antitela na štitnu žlezdu, antitiroglobulinska (anti TG), antifosfolipidna antitela, antikardiolipinska antitela, Igm i Igg anti beta 2 glikoproteinska, Igm i Igg, cirkulišući imuno kompleksi
VIRUSI: listerija, TORCH test (Toxoplasmoza, hepatitis, sifilis, varičele, herpes, Rubella, Cytomegalovirus, Herpex simplex virus), Brucella, Mumps a za sve viruse uraditi Igm i Igg.
PORED OVOGA URADITI I – D dimer, homocistein, krvna slika
OBA PARTNERA – mikrobiloško ispitivanje: bakterije, chlamidia, mycoplasma, HbsAg, HIV, VDRL (seriologija).
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061/624-5224.